خانه | خبر | اخبارایران

«مذاکرات محرمانه علی لاريجانی با برخی اصلاح‌طلبان در باره انتخابات مجلس»

چهارشنبه, 1390-04-01 14:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

گفته می‌شود در ديدار رئيس مجلس ايران با افراد «معتدل و سرشناس اصلاح‌طلبان» وی از آن‌ها خواسته است تا در انتخابات مجلس نهم شرکت کنند.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا) به نقل از «يک منبع آگاه» نوشته است علی لاريجانی، رئيس مجلس ايران با يک نماينده اصلاح‌طلب مجلس ششم ديدار محرمانه‌ای داشته و در آن در مورد انتخابات آينده مجلس گفت‌وگو و تبادل نظر کرده‌اند.

اين «منبع آگاه» به ايلنا گفته که اين جلسه نزديک به يک ماه پيش در دفتر علی لاريجانی و با شرکت حسن زمانی، مشاور وی برگزار شده است.

وی افزوده است: «آقای لاريجانی از اين نماينده اصلاح‌طلب مجلس ششم خواست تا افراد معتدل و سرشناس جناح اصلاحات برای انتخابات مجلس نهم کانديدا شوند.»

اين «منبع آگاه» با بيان اين‌که «تلاش رئيس مجلس برای برگزاری اين جلسات با نمايندگان جريان اصلاح‌طلب ادامه دارد»، افزوده است: «آقای لاريجانی در اين ديدار از عملکرد مجلس هشتم انتقاد کرده و گفته است که بايد مجلس آينده از افراد معتدل و باتجربه دو جناح تشکيل شود تا مشکلات کنونی پيش نيايد.»

جلال جلالی‌زاده، نماينده اصلاح‌طلب سنندج در مجلس ششم: در اولين مرحله بايد پيشنهادات آقای خاتمی عملی شود تا بتوان در خصوص انتخابات آينده مجلس اظهار نظر کرد

بنا به گفته‌های اين «منبع آگاه» رئيس مجلس ايران در اين ديدار قول داد تا برای تأييد صلاحيت «افراد معتدل جريان اصلاح‌طلب» با شورای نگهبان رايزنی کند. لاريجانی گفته است که «به احتمال زياد، شورای نگهبان نيز اين افراد را رد صلاحيت نخواهد کرد.»

از سوی ديگر جلال جلالی‌زاده، نماينده اصلاح‌طلب سنندج در مجلس ششم امروز به ايلنا گفت تصميم‌گيری برای اصلاح‌طلبان در مورد انتخابات مجلس نهم در شرايط کنونی «بسيار دشوار» است.

جلالی‌زاده افزوده است: «در اولين مرحله بايد پيشنهادات آقای خاتمی عملی شود تا بتوان در خصوص انتخابات آينده مجلس اظهار نظر کرد.»

نماينده مجلس ششم افزود: «نمی‌توان بدون بررسی دقيق شرايط کشور و دورانديشی و آينده‌نگری اقدامی صورت داد، چراکه اوضاع جامعه بسيار مبهم است و رقبای اصلاح‌طلبان نيز درک درستی از فضای سياسی کشور در ماه‌های آينده ندارند و هر روز دغدغه‌ها و نگرانی‌های تازه‌ای مطرح می‌کنند.»

جلال جلالی‌زاده در پايان گفت: «بايد منتظر باشيم و ببينيم در هفته‌ها و ماه‌های آينده چه تحولات مثبتی در فضای سياسی کشور رخ می‌دهد تا بر تصميم‌گيری‌های ما تأثيرگذار باشد، چراکه با تداوم وضعيت فعلی نمی‌توان چشم‌انداز و برنامه خاصی را تدوين و ارائه کرد.»

محمد خاتمی روز چهارشنبه دهم دی‌ماه سال گذشته حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نهمين دوره مجلس شورای اسلامی ايران را وابسته به تحقق سه شرط دانست.

وی از «آزادی زندانيان سياسی و ايجاد فضای آزاد برای احزاب، پايبندی مسئولان به قانون اساسی و برگزاری انتخاب آزاد و سالم» به‌عنوان سه شرط حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم نام برد.

محمد خاتمی در ارديبهشت‌ماه سال جاری گفته بود: «اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آينده از آن چشم‌پوشی شود و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است، می‌گذرد...اگر ظلمی شده است که شده است، همه بياييم عفو کنيم و به آينده نگاه کنيم.»

 

اين سخنان محمد خاتمی واکنش تند برخی از هواداران جنبش سبز را به دنبال داشت. برخی از مخالفان نيز رئيس‌جمهور پيشين را به «دست کشيدن از مطالبات جنبش سبز و مماشات» با حکومت ايران متهم کردند.

خاتمی در همين حال از حکومت ايران خواسته بود تا فضا باز شود، احزاب و گروه‌ها کار کنند و «عقلا هم ساز و کاری را برای انتخابات در نظر بگبرند تا در آن حرف و حديث نباشد.»

 

خاتمی پيش از اين نيز در ديدار با شماری از مردم خرمشهر گفته بود: «مگر می شود از حقوق مردم کوتاه آمد و اگر هم کسی کوتاه بيايد، خود مردم کوتاه نخواهند آمد.»

پس از حوادث انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ صدها نفر از معترضان و مخالفان، از جمله گروه بسياری از فعالان اصلاح‌طلب بازداشت شدند.

فعاليت جبهه مشارکت ايران اسلامی و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، دو حزب اصلاح‌طلب در ايران نيز پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری از سوی قوه قضائيه ممنوع اعلام شده است.

نهمين دوره انتخابات مجلس ايران قرار است ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار شود.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

در انتخابات شرکت کنيد ولی افراد مورد نظر نماينده ميشوند!!

این بازی را سی سال است با مردم ساده لوح و دین زده ایران انجام داده اند و آنها را به پای صندوقهای رای کشانده اند و از حضور انها در پای صندوقهای رای به عنوان صحه ای بر قبول چمهوری منحط اسلامی توسط مردم سوء استفاده کرده اند.

این اصلاح طلبان پاره ای از خود رژیم هستند و ماموریتشان کما کان این است که مرددم میانه رو و ناراضی را با حکومت همراه کنند.

به هر صورت هر کسی که بعدا از این افتضاح بزرگ انتخابات 88 و دستگیری ها و شکنجه ها و قتل های زنجیره ای و غیر زنجیره ای به مردم بگوید که رای بدهند به مردم و به آزادی خیانت کرده است. از خود برسیم چرا اقای لاریجانی با سران اصلاح طلبان ملاقات های پنهانی دارد!؟ این سران اصلاح طلب کیستند و از طرف چه گروهی از مردم به این مصالحه و مذاکره منصوب شده اند؟

اگر اقای لاریجانی راست میگوید همین امروز زمینه را برای تمامی دستگیرشدگان فراهم کند. در غیر اینصورت ما دگر اندیشان و معترضان در روز انتخابات در خانه می مانیم و اجازه نمیدهیم دولت از حضور ما درپای صندوقهای رای به نفع خود و مستحکم کردن پایه های قدرت خودش استفاده کند.

به امید بیداری مردم ایران

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما