خانه | خبر | اخبارایران

«هدی صابر اعتصاب غذا نکرده بود و معاينه وی کامل بود»

دوشنبه, 1390-03-23 23:22
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران (ايرنا) به نقل از «رئيس بهداری زندان اوين و پزشک معالج هدی‌صابر» نوشت که اين زندانی سياسی به‌هيچ‌وجه اعتصاب غذا نکرده بود.

خبرگزاری دولتی ايرنا که در طول گزارش خود نامی از اين «پزشک معالج» نبرده، نوشته است علت مرگ رضا هدی‌صابر، «سکته قلبی وسيع» بوده است.

اين خبرگزاری از سير طبيعی معاينه هدی‌صابر در ساعت‌های پايانی زندگی وی نوشته است.

رضا هدی‌صابر، روزنامه‌نگار و فعال ملی ـ مذهبی در روز ١٢ مردادماه ١٣٨٩ بازداشت شده بود. مخالفان حکومت ايران می‌گويند که وی از تاریخ ١٢ خرداد در اعتراض به «قتل هاله سحابی» دست به اعتصاب غذا زده بود.

بنا به اين گزارش‌ها، وی پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در بيمارستان مدرس تهران درگذشت و پزشکان متخصص علت مرگ وی را ناشی از عوارض اعتصاب غذا دانستند.

ايرنا به نقل از «رئيس بهداری زندان اوين» نوشته است: «روز جمعه بيستم خردادماه امسال، هدی‌صابر ساعت پنج و ۱۵ دقيقه صبح به بهداری بازداشتگاه مراجعه کرد که معاينات اوليه توسط پزشک بهداری انجام و نوار قلب از وی گرفته شد.»

اين «پزشک» افزوده است در نوار قلبی «علائم مشکوک از ناراحتی‌های قلبی» مشاهده نشده است.
به گفته وی با تجويز داروی پزشک زندان «صابر اعلام کرد مختصری تسکين پيدا کرده و به همين دليل ترخيص و به بند بازگردانده شد.»

وی گفته است يک ساعت بعد هدی‌صابر بار ديگر احساس درد می‌کند و با گرفتن نوار قلبی دوم و مقايسه آن با نوار قلبی نخست، به بيمارستان مدرس منتقل می‌شود.

«رئيس بهداری زندان اوين و پزشک معالج هدی‌صابر»: در پرونده مرحوم صابر اصلأ چنين چيزی [اعتصاب غذا] نبوده و سابقه‌ای از اعتصاب غذا نداشته است

«رئيس بهداری زندان اوين» تأکيد کرده است که علائم حياتی و بالينی هدی‌صابر هنگام اعزام به بيمارستان مدرس تهران «خوب» بود، طوری‌که «هنگام ورود به اين بيمارستان قصد داشت پياده وارد بيمارستان شود که پرستار همراه و کادر بيمارستان به علت رعايت احتياط‌های پزشکی به او اجازه اين کار را ندادند و او را با ويلچر از آمبولانس به درون بخش بردند.»

وی در مورد اعتصاب غذای رضا هدی‌صابر در زندان گفت: «براساس قانون داخلی بازداشتگاه، هر گونه اعتصاب غذايی، توسط افسر نگهبان ثبت و به اطلاع مسئولان بازداشتگاه رسانده می‌شود.»

وی افزود: «بهداری بازداشتگاه موظف است زندانيان اعتصاب غذايی را هر روز ويزيت کند و آخرين وضعيت جسمانی هم در پرونده پزشکی زندانی ثبت و نگهداری می‌شود، حتا اگر اقدام درمانی برای آن‌ها لازم نباشد، اقدامات پزشکی بايد انجام شود که در پرونده مرحوم صابر اصلأ چنين چيزی نبوده و سابقه‌ای از اعتصاب غذا نداشته است.»

وی گفته است اين موضوع از مسئولان بند نيز پرسيده شده اما آن‌ها نيز اعلام کرده‌اند «چنين مسأله‌ای صحت ندارد و چيزی از وی نديده‌ايم که تأييدی بر اعتصاب غذای او باشد.»

سخنان «پزشک معالج هدی‌صابر» در حالی منتشر می‌شود که ۶۴ زندانی سياسی بند ۳۵۰ زندان اوين با انتشار بيانيه‌ای شهادت داده‌اند که هدی‌صابر، در بهداری زندان اوين به شدت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته است

«پزشک معالج هدی‌صابر» با تأکيد بر اين‌که علت نهايی مرگ را پزشکی قانونی بايد اعلام کند افزوده است: «براساس گزارش پزشک معالج وی در بيمارستان مدرس، سکته قلبی وسيع همراه با اختلالات عروقی علت مرگ بوده است.»

انتشار اين اظهارات، نخستين واکنش از سوی حکومت ايران به موضوع مرگ رضا هدی‌صابر محسوب می‌شود. تاکنون به جز برخی سايت‌های حکومتی که مرگ هدی‌صابر را «طبيعی» اعلام کرده بودند واکنش رسمی‌ای نشان داده نشده است.

اين سخنان در حالی منتشر می‌شود که ۶۴ زندانی سياسی بند ۳۵۰ زندان اوين با انتشار بيانيه‌ای شهادت داده‌اند که رضا هدی‌صابر، در روز هشتم اعتصاب غذای خود در بهداری زندان اوين از سوی مأمورانی که حدس می‌زنند مأموران امنيتی و اطلاعاتی بوده‌اند، به شدت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته است.

آن‌ها نوشته‌اند: «هدی‌صابر ساعت چهار بامداد جمعه ۲۰ خردادماه برای نخستين بار به بهداری مستقر در زندان اوين جنب بند ۳۵۰ منتقل شد اما دو ساعت بعد در حالی که از درد به خود می‌پيچيد به بند بازگردانده شد و از صدای فرياد او هم‌اتاقی‌هايش بيدار شده و دور او حلقه زدند.»

اين زندانيان سياسی افزوده‌اند که هدی‌صابر به‌هنگام ورود به بند گفته است: «در بهداری نه تنها هيچ رسيدگی به وضعيت‌ام نشد بلکه مورد ضرب‌وشتم و توهين قرار گرفته‌ام و توسط مأمورانی در لباس پرسنل بهداری از اتاق درمان بيرون انداخته شده‌ام.»

۶۴ زندانی سياسی بند ۳۵۰ اوين نوشته‌اند که هدی‌صابر از درد به‌شدت می‌لرزيد و به‌خود می‌پيچيد و با صدای بلند اعلام کرد که «از دست آن‌ها شکايت خواهم کرد.»

 

پيش از اين نيز خانواده رضا هدی‌صابر به منابع خبری گفته‌ بودند تأخير دو ساعته مسئولان زندان در انتقال وی به بيمارستان باعث مرگ وی شده است.

خانواده وی اعلام کرده‌اند که در همين رابطه شکايتی را نزد قاضی کشيک که به بيمارستان مدرس مراجعه کرده بود، ارائه کرده‌اند.

روز گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز نیز طی اطلاعيه‌ای مقامات رسمی جمهوری اسلامی ايران را مسئول مرگ هدی‌صابر خواند.

پيکر رضا هدی‌صابر ظهر امروز تحت تدابير شديد امنيتی و در ميان محاصره مأموران امنيتی با تأخير چند ساعته به خاک سپرده شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

خدایا تا کی میخواهی صبر کنی ؟ این همه ظلم عرشت را نمی لرزاند ؟

تعجب نیست که هیچ سیاستمداری حکومتی و مجلسیان در زمان حکومت سی و چند ساله ارتجاع سیاه کلمه ای از زندان اوین بزبان نرانده اند و همگی قبول کردند که این موجودیت این شکنجه گاه و جنایتخانه امری است کاملا" طبیعی است انکار که تکه ای از کوه های شمال تهران است !!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما