خانه | خبر | اخبارایران

پشتيبانی فعالان دانشجویی برون‌مرزی از اعتراضات دانشجویی در ايران

شنبه, 1390-02-24 20:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به دنبال فراخوان جمعی از تشکل‌های دانشجويی دانشگاه‌های ايران برای تجمع و اعتصاب سراسری در روز ۲۵ ارديبهشت در اعتراض به آن‌چه که فضای امنيتی و سرکوب دانشجويان منتقد خوانده شده است جمعی از فعالان دانشجويی برون‌مرزی نيز با صدور بيانيه‌ای از حرکت‌های اعتراضی دانشجويان در داخل کشور حمايت کردند.

 

در اين بيانيه که به امضای ۳۰ فعال دانشجويی در خارج از ايران رسيده، آمده است: «ما خواهان پايان حکومت نظامی غيررسمی حاکم بر دانشگاه‌ها و بازگشت فضای آکادميک به‌جای جو پادگانی امروز دانشگاه‌ها هستيم. ما خواهان آن هستيم که با خروج نيروهای امنيتی و غير دانشگاهی از محيط دانشگاه‌ها آزادی‌های آکادميک احيا و برقرار شود.»

 

در بخش ديگری از اين بيانيه با اشاره به برخوردهای صورت گرفته در طی ساليان اخير با جنبش دانشجويی ايران آمده است: «دانشگاه و جنبش دانشجويی در ۳۰ سال گذشته همواره زير ضرب حملات عمله استبداد بوده و به خصوص در شش سال گذشته و به صورت مشخص پس از کودتای انتخاباتی ۸۸، نيروهای سرکوبگر با حمله وحشيانه به محيط دانشگاه و يا خانه و کاشانه دانشجويان و بازداشت و ضرب و شتم آن‌ها و همچنين محروم کردن دانشجويان انديشه‌ورز، نخبه و آزادی‌خواه از ادامه‌ تحصيل، تعطيلی تشکل‌های منتقد، صدور احکام قضايی بی‌سابقه عليه فعالان دانشجويی و بازنشستگی اجباری اساتيد صاحب صلاحيت، با تهديد و ارعاب هر روزه‌ دانشجويان، و با انکار حضور درخشان آن‌ها خواسته است وقفه‌ای در جنبش پرافتخار دانشجويی ايجاد کند تا بتواند به خواست‌های نامشروع خود در خاموش کردن صدای مخالفان و يک‌صدا کردن جامعه دست يابد.» 

بيش از ۴۰ تشکل دانشجويی در سراسر ايران از فراخوان اعتراضات سراسری ۲۵ ارديبهشت استقبال کرده‌اند

امضاکنندگان اين بيانيه خاطرنشان کرده‌اند: «ما جمعی از فعالان سابق جنبش دانشجويی به مجموعه‌ حاکميت هشدار می‌دهيم تا رويه‌ ناميمون برخورد با فعاليت‌های مسالمت‌آميز دانشجويی را پايان دهد؛ سرمايه‌های علمی و نخبگان اين کشور را هر چه سريع‌تر از زندان آزاد کنند.»

 

۳۰ فعال سابق دانشجويی امضاکننده اين بيانيه در پايان ضمن اعلام حمايت از فعاليت‌های مستقل و روشن‌بينانه‌ جنبش دانشجويی، به حاکميت در مورد ادامه‌ی روند برخورد با دانشگاه به شدت هشدار داده‌اند.

 

گفتنی است به‌دنبال اعلام فراخوان اعتراضات سراسری در روز ۲۵ ارديبهشت بيش از ۴۰ تشکل دانشجويی در سراسر ايران از اين فراخوان استقبال کرده‌اند.

 

همچنين «شورای هماهنگی راه سبز اميد» که گفته می‌شود منتخب ميرحسين موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران جنبش سبز ايران است روز گذشته با صدور اطلاعيه‌ای از اعتراضات دانشجويی در داخل کشور حمايت نموده است. موسوی و کروبی هم‌اکنون در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند.

آخرين تجمع دانشجويی روز ششم ارديبهشت‌ماه جاری توسط دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران در اعتراض به محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مدیریت دانشگاه و وضعیت نامناسب امور صنفی برگزار شد.

اين تجمع با استقبال دانشجويان روبه‌رو گرديد و صدها نفر در آن شرکت کردند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما