خانه | خبر | اخبارایران

«توقف اجرای حکم اسيدپاشی در ازای دو ميليون يورو»

شنبه, 1390-02-24 02:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روزنامه روزگار در شماره شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ خبر داده آمنه بهرامی، قربانی اسيدپاشی گفته است در صورت دريافت دو ميليون يورو از اجرای حکم «قصاص چشم در برابر چشم» منصرف خواهد شد.

 

وی اما اين را نيز گفته که می‌داند مجيد موحدی چنين پولی ندارد و بنابراين حکم اجرا خواهد شد.

مجيد موحدی در سال ۱۳۸۳ پس از پاسخ رد آمنه برای ازدواج با او، تصميم به پاشيدن اسيد بر چهره دختر مورد علاقه‌اش گرفت.

آمنه بهرامی پس از اين حادثه، چشم‌هايش را از دست داد و مجيد موحدی که به صورت آمنه اسيد پاشيده بود از آن زمان تاکنون در زندان است.

اکنون دادگاه حکم داده است که چشمان مجيد بايد به عنوان «قصاص» توسط اسيد کور شود. اين حکم قرار است ظهر امروز در بيمارستان دادگستری و با حضور چند پزشک متخصص چشم انجام شود.

اين نخستين بار است که چنين حکمی در ايران صادر شده است.

آمنه در پاسخ به روزنامه روزگار که پرسيده «آيا ناراحت نيستی که چشمان فردی کور می‌شود»، گفته است: «من سال‌هاست که منتظر اجرای اين حکم هستم، از خدايم است که مجيد کور شود.»

وی افزوده از ميان اعضای خانواده‌اش، تنها برادرش با چنين حکمی مخالف است.

به گفته آمنه، مجيد موحدی و خانواده‌اش در هفت سال گذشته «هيچ تلاشی برای عذرخواهی نکردند.»

آمنه بهرامی گفته است يک بار خواسته مجيد را ببخشد اما پس از ملاقات با پدر مجيد، «پشيمان» شده است. آمنه دليل پشيمانی خود را «رفتار» پدر مجيد اعلام کرده است

وی گفته قضات در ابتدا به او گفته‌اند که نمی‌تواند حکم قصاص با اسيدپاشی را به دليل «وحشتناک بودن» آن از قوه قضائيه بگيرد.

آمنه ادامه داده با پيگيری زياد توانسته اين حکم را بگيرد.

وی در انتهای اين مصاحبه گفته است «کسانی که اين مطلب را می‌خوانند، خودشان را جای من بگذارند، من چقدر به آن‌ها پول بدهم، حاضرند چشم‌هايشان را به من بدهند.»

روزنامه جام جم نيز در شماره شنبه ۲۴ ارديبهشت با آمنه مصاحبه کرده است. روزنامه جام جم از وی پرسيده اکنون به چه چيزی فکر می‌کند؟

آمنه در پاسخ گفته است: «بايد به چه چيز بينديشم، نزديک به هفت سال است که آواره و سرگردان شده‌ام. در اين سال‌ها فقط رنج کشيده و به خود گفته‌ام اين امتحان الهی بوده است. باور کنيد، هيچ‌کس نمی‌‌تواند کابوس‌های مرا حتی در ذهن خود تصور کند؛ پارچ قرمز اسيدی که به يک باره تمام وجودم را به آتش کشيد.»

وی افزوده برای اجرای اين حکم، به انتقام فکر نمی‌کند: «من کينه‌ای نيستم، در اين سال ها دريغ از يک احوال‌پرسی و کمک از سوی خانواده مجيد، من در اين مدت به اين باور رسيدم که اجرای اين حکم را برای خودم نمی‌خواهم.»

آمنه می‌گويد اين حکم را برای جامعه می‌خواهد: «می‌خواهم اجرای حکم درس عبرتی باشد برای کسانی که ناجوانمردانه از اسيد استفاده می‌کنند. وقتی حکم قصاص چشم‌های مجيد صادر شد، به من گفتند بيا تا حکم را اجرا کنيم؛ اما من گفتم بايد خبرنگارها هم باشند تا خبر اين قصاص به گوش کسانی برسد که می‌خواهند با اسيد، زندگی ديگران را تباه کنند.»

وی همچنین گفته است يک بار خواسته مجيد را ببخشد اما پس از ملاقات با پدر مجيد، «پشيمان» شده است. آمنه دليل پشيمانی خود را «رفتار» پدر مجيد اعلام کرده است.

آمنه پيش‌تر به رسانه‌ها گفته بود که می‌خواهد خودش حکم اسيدپاشيدن به چشمان مجيد را اجرا کند اما اکنون به جام‌جم گفته است نمی‌تواند اين حکم را اجرا کند.

 

در چند روز گذشته، فعالان حقوق بشر با اجرای چنين حکمی مخالفت کرده‌اند. محمد مصطفايی از وکلای دادگستری که اکنون در خارج از ايران زندگی می‌کند، اجرای اين حکم را «غيرقانونی» خوانده است.

به گفته وی «از لحاظ موازين حقوق بشری نيز اجرای چنين احکامی به روشنی خلاف کرامت ذاتی انسان‌ها به حساب می‌آيد. اعمال مجازات‌های بدنی در عصر حاضر قابل اجرا نيست؛ چراکه اين‌گونه مجازات‌ها، خشونت‌بار هستند و نتيجه‌ای معکوس در جامعه در بر خواهند داشت.»

مصطفايی بر خلاف آمنه که معتقد است اجرای حکم قصاص به کاهش اسيدپاشی منجر خواهد شد، گفته است «اين مجازات نه تنها باعث کاهش يا پيشگيری از وقوع جرم نيست، بلکه باعث می‌شود جامعه خشونت را بار ديگر تجربه کند و در نتيجه خشونت امری عادی در جامعه به حساب آيد و در نهايت، دستاويزی شود برای کسانی که مستعد اعمال خشونت در جامعه هستند.»

 

 مطالب خواندنی مطبوعات:

روزنامه ابتکار؛ بزرگداشت ۲۵۰ سالگی حضور دانمارکی‌ها در فارس

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خدا این آدمهای پست که اسید میپاشند را توی این دنیا و اون دنیا به پست ترین وجهی مجازات کنه. و کسایی که از این جور آدمها دفاع میکنند را به همین دردسر دچار کنه تا ببینم خودشون وقتی دچار شدن چی کار میکنند.

در این گزارش نقش نقل قول آقای مصطفایی چیست؟ من به شخصه دهها وکیل تبعیدی می شناسم که درباره ی این پرونده و مسائل دیگر اجتماعی بحث دارند. شخصیت سازی حتی یک مناسکی دارد و اصولی.

محمد مصطفایی بی جا کرده که اظهار نظر کرده است. چه کسی نظر او را پرسیده و به او چه ربطی دارد. حکم قران است که این مردم ان را باور دارند و حتی بیشتر از ان اجرای عدالت است. اگر زنها قضاوت را بر عهده داشتند او را اعدام می کردند تا دیگر در مملکت ما کسی بخاطر هوی و هوس به جان دختران بی گناه ما نیافتد. این مردان نه تنها بعد از ازدواج که قبل از ان هم خودشان را صاحب زنها می دانند. ما زنها قیم نمی خواهیم و اگر این حکم اجرانشود در مرحله بعد دیگر منتظر حکم دادگاه نمی مانیم و خود مان به قصاص می پردازیم.

به نظر من خیلی هم خوبه که کسانی که میخوان دست به اسید پاشی بزنن بفهمن که ممکنه همین بلا سرشون بیاد !
متاسفانه تو جامعه ما کودک آزاری و اسیدپاشی خیلی رواج پیدا کرده

بی شک پاشیدن اسید برصورت این دختر معصوم منزجر کننده است و وحشتناک و فاجعه ای بزرگ می باشد اما نباید پاسخ یک فاجعه را با فاجعه ای دیگر داد. احمقانه ترین حکمی که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی میتوانست بدهد قصاص است .
قصاص و احکام قرون وسطایی چون اعدام و قطع ید نمی تواند مشکلات جامعه ای آشفته به نام جامعه ایرانی را حل کند . بحرانهای اجتماعی درکشور به حداعلی خودش رسیده. همانطور که اعدامهای درملاء عام نتوانست جلوی گسترش تجاوز به زنان و دختران و پسران ،قتل ، سرقت ،مواد مخدر و...را بگیرد و از گسترش آن جلوگیری کند ، اجرای حکم قصاص اسید پاشیدی هم ابلهانه ترین کاری است که می توان انجام داد .
عزیز من قرآن و احکام اسلامی از این دست عصرش به پایان رسیده امروز با یک عده عرب وحشی سروکار نداریم بلکه با جوانان و انسانهایی روبه روییم که یکسری نیازها و احساسات و خواسته هایی انسانی دارند ، باید به دنبال راه حل برای این خواسته ها و نیازها گشت نه اینکه صورت مساله را به طور کامل پاک کنیم. مطمئن باشید بعد از اجرای این حکم باز هم باید اسید پاشیها و قتلها و تجاوز به عنفهای دیگری را مشاهده گر باشید.
عقلانیت حلقه مفقوده جامعه ایرانی و دولتمردان آن است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما