خانه | خبر | اخبارایران

تشکيل گروه ۹ نفره برای جلوگیری از دخالت دولت ایران در انتخابات مجلس

یکشنبه, 1390-02-18 14:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اصولگرايان در ايران گروهی را تشکيل داده‌اند تا از دخالت «غیرمجاز» دولت در انتخابات مجلس جلوگيری کند.

 

اسدالله بادمچيان يکی از نمايندگان اصولگرای مجلس ايران به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، گفته است:‌«انتخاب اين افراد به معنای دخالت آن‌ها در انتخابات نيست، بلکه آن‌ها تلاش می‌کنند روابط صحيحی بين دولت، به عنوان مجری انتخابات، حاکم باشد؛ چرا که ممکن است برخی اطرافيان دولت هم‌چون استانداران، فرمانداران و بخشداران دخالت غيرمجاز در انتخابات انجام دهند، لذا ۹ نفر انتخابی رييس‌جمهور از بين اين ۱۳ نفر، قرار است کمک‌کار دولت باشند.»

 

نهمین دوره انتخابات مجلس ايران قرار است ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار شود.

 

اين گروه ۹ نفره در حالی قرار است بر روند برگزاری انتخابات مجلس نهم نظارت داشته باشد که پيش از اين در سال ۱۳۸۸ تشکيل «کميته صيانت از آرا» توسط اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوری با واکنش شديد حکومت ایران مواجه شد.

 

محمدرضا آشتيانی، محمدحسن ابوترابی، محمدرضا باهنر، احمد توکلی، مجتبی ثمره هاشمی، مهدی چمران، غلام‌علی حداد عادل، حسين فدايی، حبيب‌الله عسگراولادی، شهاب‌الدين صدر، محسن کوهکن، صادق محصولی و علی‌اکبر ولايتی، ۱۳ نفری هستند که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران بايد نام ۹ نفر از آن‌ها را به گفته بادامچيان برای «صحيح‌تر برگزار شدن انتخابات» انتخاب کند.

اين گروه ۹ نفره در حالی قرار است بر روند برگزاری انتخابات مجلس نهم نظارت داشته باشد که پيش از اين در سال ۱۳۸۸ تشکيل «کميته صيانت از آرا» توسط اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوری با واکنش شديد حکومت ایران مواجه شد

برخی منابع خبری ايران، پيش‌تر گزارش داده بودند احمدی‌نژاد با حضور تعدادی از اين افراد در گروه ۹ نفره مخالفت کرده است.

 

اسدالله بادامچيان گفته است: «دولت و به خصوص نزديکان رييس‌جمهور بايد از هرگونه فعاليتی که شائبه تأثيرگذاری در انتخابات مجلس نهم را داشته باشد، پرهيز نمايند.»

 

پیش از این نیز نورالله حيدری يکی دیگر از نمايندگان اصولگرای مجلس نسبت به سلامت انتخابات در ايران ابراز ترديد کرده بود.

 

حيدری، مدتی پیش در گفت‌وگو با تارنمای خبرآنلاين گفت: «وقتی بخشی از بدنه دولت، خواسته يا ناخواسته، سهواً يا عمداً برخلاف قانون عمل می‌کند، بعد چطور مطمئن باشيم که انتخابات درستی را برگزار خواهند کرد؟»

 

مخالفان دولت نيز پس از برگزاری انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری ايران در سال ١٣٨٨، می‌گويند انتخابات در ايران به صورت «سالم و آزاد» برگزار نمی‌شود و نهادهای نظامی و امنيتی در آن «دخالت» می‌کنند.

 

نورالله حيدری از «توزيع کمک‌های مالی دولت به برخی افراد و مناطق» به‌عنوان يکی از رفتارهای «غيرقانونی» دولت احمدی‌نژاد نام برده و گفته بود: «پول‌هايی که تحت عنوان جشن نوروز و هديه رئيس دفتر رئيس‌جمهور در مهمانی‌ها و شب‌نشينی با هنرمندان و هنرپيشه‌گان صرف می‌شود يا تحت عنوان کمک به اين و آن خرج می‌کنند، چرا تاکنون برای رئيس‌جمهور و ديگر مسئولان سوال نبوده که اين پول‌ها از کجا آمده؟ در چه رديفی از قانون بودجه سنواتی بوده که اين‌چنين ريخت و پاش می‌کنند؟»

 

نمايندگان مجلس ايران در چند سال گذشته درباره رفتارهای «غيرقانونی» دولت محمود احمدی‌نژاد بارها هشدار داده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

این آقایان از سیستم انتخاب چیزی نمی‌دانند. همانطور که حضرت خ.ر فرمود، سیستم در ایران طوری است که کسی امکان تقلب به صورت اتوماتیک اصلا وجود ندارد. خلاص

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما