خانه | خبر | اخبارایران

زخمی شدن سه شهروند کرد بر اثر انفجار مین

پنجشنبه, 1390-02-15 17:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روز چهارشنبه ۱۴ ارديبهشت‌ماه بر اثر انفجار مين در اطراف شهرهای مريوان و ديواندره از توابع استان کردستان سه شهروند کرد زخمی شدند.

به گزارش زمانه، عطا و کمال محمدی دو تن از کول‌بران و افراد کاسب، هنگام عبور از منطقه مرزی قولقوله مريوان بر اثر انفجاری مين زخمی شدند.

گفته می‌شود در اين رويداد عطا محمدی يکی از پاهای خود را از دست داده و کمال محمدی به علت شدت جراحات وارده، روانه يکی از بيمارستان‌های سنندج گرديده است.

«کول‌بر» اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از «کول» خود و بدون هرگونه وسيله‌ای انجام می‌دهند.

افراد کاسب کالاهايی که توسط کول‌بران در نزديک‌ترين روستا به نقطه مرزی جمع‌آوری شده است، با استفاده از وسايل نقليه به شهرها منتقل می‌کنند.

هم‌زمان در رويدادی مشابه، محمد مرادی شهروند کرد در روستای ابراهيم‌آباد از توابع شهرستان ديواندره بر اثر انفجار مين يکی از پاهای خود را از دست داد.

ايران با داشتن ۱۶ ميليون مين ضد نفر پس از کشور مصر بيشترين مين‌های ضد نفر را دارد

فعالان حقوق بشر در ايران می‌گويند: «در سال ۱۳۸۸ بر اثر انفجار مين‌های ضد نفر ۱۳ نفر کشته و بيش از ۱۰ نفر در مناطق مرزی کردستان زخمی شدند.»

بنا به آمارهای رسمی، ايران با داشتن ۱۶ ميليون مين ضد نفر پس از کشور مصر بيشترين مين‌های ضد نفر را دارد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، بيشتر مين‌های ضد نفر در پنج استان خوزستان، کردستان، آذربايجان غربی، ايلام و کرمانشاه کار گذاشته شده که کاشت بخش عمده آن به هشت سال جنگ ايران و عراق و جنگ‌های کردستان باز می‌گردد.

بر پايه آمار، در چهار استان کردستان، آذربايجان غربی، ايلام و کرمانشاه بيش از ۱۲ ميليون و ۸۰۰ هزار مين کار گذاشته شده که با احتساب آمار ساکنين اين استان‌ها برای هر يک شهروند بيش از يک مين آماده انفجار وجود دارد.

بر اساس پيمان اتاوا دولت‌ها موظف‌اند پس از گذشت ۱۰ سال از پايان جنگ کليه کشتزارها و مزارع را از مين‌ها پاک‌سازی کنند.

جمهوری اسلامی ايران تاکنون از پذيرش عضويت در پيمان اتاوا که به پيمان جهانی ممنوعيت استفاده از مين‌های زمينی شناخته شده، خودداری کرده است.

پيمان اتاوا هم‌اکنون توسط ۱۵۸ کشور جهان امضا شده است.

از بين همسايگان ايران کشورهای عراق، افغانستان و کويت عضو پيمان اتاوا هستند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ای کاش مینوشتید که اینها قاچاق چی کالا هستند ، که با این کار حداقل کارگاه تولیدی ما رو با ده ها کارگر تعطیل کرده اند . و با عبور از مرز در مناطق ممنوعه (که همه میدانند خطرناک است )،و قانون شکنی جان خود رو بخاطر پول به خطر میاندازند .و به ازای هر قاچاقچی ، حداقل ۱۰ خانواده کارگر امکان امرار و معاش رو از دست میدهند .
بنابراین دلسوزی برای کارگران بر این اشخاص ارجحیت دارد ،

درجواب کامنتی که کولبرها را عامل تعطیلی کارگاهش ذکر کرده:تناظری که بین تعطیلی کارگاهت و کولبری ایجاد کردی هم غیرمنطقی و هم بی انصافی است.به هیچ وجه کولبری نمی تواند قاچاق فرض شود چه از منظر حجم ترانزیت کالا و چه از نظر میزان پولی که تولید یا جابه جا می کند.یک کولبر جانش را با ماهانه حداکثر صدهزار تومان معامله می کند و اگر می توانست رقمی حتی کمتر از این را به شیوه ای دیگر به دست آورد حتما چنین کاری می کرد.از طرفی هر کولبر روزانه حداکثر توانایی جابه جایی یک کارتن غالبا یک تلویزیون یا یک کارتن چای را دارد.خیلی ساده این گونه نیست که برای کولبرهاروزانه باری برای حمل وجود داشته باشد.کولبری بدون هیچ تردیدی حتی یک درصدحجم عظیم کالایی که به کشور قاچاق می شود را تامین نمی کند.مبادی ورودی کالاهای قاچاق مطمئنا جا یا جاهای دیگری است. درواقع شما اصل مطلب را که بی توجهی حاکمیت به تولید وبخش صنعت و طبیعتا طبقه ی کارگر است را رها کردید و قوچ قربانی کولبر را دلیل مشکل بی کاریتان ارزیابی می کنید.هم به شما و هم به آن بنده های خدا ظلم میشود، شاید شدت و حدتش فرق کند.

متاسفم کاربر مهمان گرامی، جان انسان از هرچیز مهمتر است و حق حیات بالاترین حق است(البته در جهان آزاد).
باور کنید نه مقدار کالایی که با کول این انسانهای زحمت کش وارد ایران میشود دارای چنان حجم و مختصاتی است که بتواند با کالاهای داخلی رقابت کند. دیگر در هیچ جای دنیا بخاطر ۲۰ کیلو موز یا ۵۰ لیتر بنزین و یا یک کولر گازی و تلویزیون سونی کسی را محکوم به مرگ نمی کنند. این گونه قانونشکنیها جرایم مالی متناسب با کالا دارد نه جان یک انسان.

اگر شما نگران تعطیلی کارگاهها و کارخانه‌های داخلی هستید لطفن به کسانی این نکته را گوشزد بفرمائید که حتی کفن و تسبیح چینی را هم وارد ایران می کنند. به کسانی این قانونشکنی را متذکر شوید که از احداث یک کارخانه با ۵۰۰ کارگر در کردستان جلوگیری می کنند. تمامی این کولبران از اقشار بغایت بی بضاعت جامعه کردستان هستند و انسانهای تن لش و عافیت طلب هم نیستند. کسانی نیستند که از خرید و فروش قاچاق ثروت باد آوره بیاندوزند. این انسانها در مقابل بارکشی با کول خود از میان مین و گروههای مسلح به اصطلاح امنیتی و انتظامی مبلغ بسیار ناچیزی دریافت می کنند که بسختی هزینه‌های زندگی ساده و روستایی آنها را کفاف میدهد. این کولبران و خانواده‌های آنها هم انگار حق زندگی و کار و متمتع شدن از آنچه که در این کشور سرمایه نامیده میشود را دارند. در سال نزدیک به ۱۰۰ تن از همین کولبران از همه سرمایه‌ و سامان این کشور تنها گلوله نصیبشان می‌شود.

نام امریکا -چین-روسیه-رژیم صهیونیستی را چرا همه جا فاکتور می گیرید؟بدتر اینکه این چهار دولت‌ ضد بشر، تولید کنندگان اصلی مین های ضد نفر میباشند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما