خانه | خبر | اخبارایران

احزاب سوسياليست اروپا خواهان آزادی موسوی و کروبی شدند

دوشنبه, 1390-02-12 05:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

احزاب سوسياليست اروپا در پايان کنفرانس خود در تونس، طی بيانيه‌ای خواهان آزادی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان و همه زندانيان سياسی در ايران شدند.

 

به گزارش تارنمای کلمه نزديک به ميرحسين موسوی، اين احزاب همچنين از «جنبش آزادی‌خواهانه مردم ايران» حمايت و «سرکوب بی‌رحمانه» آن را محکوم کردند.

 

بنا به گزارش کلمه در اين کنفرانس که با عنوان فرصتی «برای دمکراسی و توسعه و ضرورت بازنگری در روابط جنوب و شمال» و برای «حمايت از نهضت‌های دموکراتيک در منطقه» برگزار شده بود، داريوش اميرارجمند، مشاور ميرحسين موسوی به عنوان مهمان حضور داشته است.

 

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ در حبس خانگی به سر می‌برند.

 

با اين حال فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی به تازگی برای «درمان و معالجه» از حبس خانگی خارج شده است.

حکومت ايران از موسوی و کروبی به عنوان «سران فتنه ۸۸» نام می‌برند. «فتنه ۸۸» توصيف مقامات رسمی ايران از اعتراضات پس از انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری سال ۸۸ است.

بازداشت خانگی موسوی و کروبی، مورد اعتراض برخی از مراجع تقلید شیعه و فعالان سیاسی قرار گرفته است

جبهه مشارکت ايران اسلامی از احزاب اصلاح‌طلب و منتقد دولت، هفته گذشته در بیانيه‌ای اعلام کرد «نبايد گذاشت» حبس ميرحسين موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان به موضوعی «عادی و کم‌هزينه» برای «حاکميت اقتدارگرا» تبديل شود.

 

به گزارش تارنمای نوروز، جبهه مشارکت با «غيرقانونی و ناموجه خواندن» حبس خانگی رهبران مخالفان و همسرانشان افزوده: «وظيفه همه باورمندان به جنبش سبز در هرکجا هستند، افشاگری هرچه بيش‌تر نسبت به اين مظالم و انجام کنش‌هايی است که حاکميت را به آزادی اين اسيران آزاده در بند وادارد.»

 

بازداشت خانگی رهبران مخالفان، پیش‌تر نیز مورد اعتراض برخی از مراجع تقلید شیعه و فعالان سیاسی از جمله آيت‌الله اسدالله بيات زنجانی، آيت‌الله علی‌محمد دستغيب و آيت‌الله يوسف صانعی از مراجع تقليد منتقد حکومت و همچنين محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران قرار گرفته بود.

 

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد نیز اسفند ٨٩ بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی را «غيرقابل پذيرش» خواند و خواهان آزادی آن‌ها شد.

 

اما رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در واکنش به این اظهارات گفت: «مسائل مربوط به داخل کشورمان مسأله‌ای کاملاً داخلی است و هيچ کشوری اجازه ندارد در آن دخالت کند.»

 

در دو سال گذشته ده‌ها روزنامه‌نگار، فعال سياسی، فعال دانشجويی و صدها شهروند معترض به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ٨٨ ایران بازداشت شده‌اند.

 

قوه قضائيه ايران بسياری از بازدشت‌شدگان را به اتهام‌های «تبليغ عليه نظام و اقدام عليه امنيت ملی» به حبس‌های طولانی محکوم کرده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما