خانه | خبر | اخبارایران

شش کارگر ساختمانی در مشهد کشته شدند

یکشنبه, 1390-02-11 16:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در يک حادثه آتش‌سوزی در مشهد شش کارگر ساختمانی زنده‌زنده در شعله‌های آتش سوختند.

در روز جهانی کارگر (۱۱ ارديبهشت) روزنامه خراسان خبر داده است که روز گذشته در جريان يک حادثه آتش‌سوزی در يک مجتمع آپارتمانی در حال ساخت، شش کارگر ساختمانی زنده‌زنده در شعله‌های آتش سوختند و هفت تن نيز به شدت زخمی شدند.

«محمدرضا. چ» يکی از شهروندانی که از ابتدای وقوع اين حادثه در محل بوده به روزنامه خراسان گفته است: «در يک لحظه کارگری به طرف ايستگاه آتش‌نشانی که روبه‌روی بلوک ساختمانی بود دويد و با فرياد از آن‌ها کمک خواست.»

وی افزود: «من سه کارگر را در طبقه چهارم ديدم که از پنجره سرشان را بيرون آورده و فرياد می‌زدند سوختيم! سوختيم! کمک‌مان کنيد!»

اين شاهد عينی اضافه کرد: «با فريادهای کارگران و رهگذران خودروی آتش‌نشانی به محل رسيد اما در عرض چند دقيقه آب تانکر خودرو آتش‌نشانی تمام شد. اين در حالی بود که شعله‌های سرکش آتش زبانه می‌کشيد و دود، فضای اين محل را سياه کرده بود.»

اين شهروند گفت: «شعله‌های آتش پس از دقايقی فروکش کرد اما دو کارگر که در مقابل پنجره کمک خواستند، به هم چسبيدند و سوختند.»

يک شهروند ديگر نيز که از نزديک شاهد حادثه روز گذشته در مشهد بوده است به روزنامه خراسان گفته است: «اين حادثه طوری رخ داد که حتا مأموران انتظامی هم مبهوت شده بودند. صدای جيغ کارگرانی که در شعله‌های آتش گير کرده بودند و هيچ‌کس نمی‌توانست به آن‌ها کمک کند رنج‌آور بود.»
 

يکی از کارگران نجات‌يافته نيز به همين روزنامه گفت: «ما پنج نفر در طبقه هفتم در حال جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی بوديم که صدای جيغ کارگران ديگر را شنيديم که فرياد می‌زدند آتش گرفتيم! فرار کنيد! ما تا طبقه سوم آمديم اما سياهی همه‌جا را فرا گرفته بود به‌شدت ترسيده بوديم که خودمان را از روی داربست‌ها به روی ماسه‌ها پرت کرديم.»

معاون عمليات آتش‌نشانی در حادثه ديروز نيز به روزنامه خراسان گفته است: «انبار آکاسيو که قابليت اشتعال زيادی دارد و گاز حاصل از سوختن آن‌ها نيز بسيار کشنده است موجب گسترش شعله‌های آتش به همه واحدها شده بود.»

وی افزود: «در اين‌گونه ساختمان‌ها که مساحت زيادی دارند حتا به‌طور موقت بايد از سيستم اطفای حريق استفاده شود که در اين مورد متأسفانه اين اقدام انجام نشده است.»

حوادث کارگری در ايران همه‌ساله موجب مرگ شمار زيادی از کارگران می‌شود.

در بهمن ماه سال گذشته نيز بروز يک حادثه در کارخانه ايران‌خودرو سبب مرگ دست‌کم ۴ کارگر و زخمی شدن ۱۳ نفر ديگر شد.

در بهمن سال گذشته عبدالرزاق برزگر، معاون پزشکی و آزمايشگاهی سازمان پزشکی قانونی در مصاحبه‌ای گفت: «در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۸۹، ۹۹۳ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در ايران جان خود را از دست دادند.»

اين آمار تنها شامل کارگرانی می‌شود که بيمه کار هستند و به نوعی تحت پوشش سازمان تأمين اجتماعی ايران قرار داشته‌اند. آمار واقعی مرگ‌ومير ناشی از حوادث کار بسيار بيشتر از اين تخمين زده می‌شود.

برپايه ماده ۹۳ قانون کار در ايران کارفرما‌ها مکلف‌اند در کارگاه‌های بيشتر از ۲۵ نفر کارگر، کميته‌ای با نام کميته «حفاظت فنی و بهداشت کار» تشکيل دهند.

مطابق آمار سازمان بين‌المللی کار، سالانه دو ميليون نفر در جهان بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما