خانه | خبر | اخبارایران

گزارشگران بدون مرز «سرکوب» تظاهرات در خوزستان را محکوم کرد

شنبه, 1390-02-03 09:50

سازمان گزارشگران بدون مرز، «سرکوب» تظاهرات در خوزستان و «ممنوعيت اطلاع‌رسانی» درباره اين تظاهرات را محکوم کرد.

 

به گزارش تارنمای فارسی گزارشگران بدون مرز «مقامات ايرانی از پوشش خبری اين حوادث از سوی مطبوعات داخلی و خارجی ممانعت می‌کنند.»

 

اين انجمن بين‌المللی مدافع آزادی رسانه‌ها می‌گوید يک هفته پس از درگيری ميان معترضان و نيروهای انتظامی و امنيتی، سرکوب همچنان ادامه دارد و تعداد زيادی از شهروند وب‌نگاران و همکاران رسانه‌ها بازداشت شده‌اند.

 

از روزهای پایانی فروردین ١٣٩٠، گزارش‌هايی درباره درگيری‌ها بين نيروهای پليس و معترضان در اهواز مرکز استان خوزستان گزارش شد.

 

گزارشگران بدون مرز ادامه داده است: «مقامات جمهوری اسلامی ايران درحالی خواهان آزادی اطلاع‌رسانی در باره‌ خشونت‌ و به خون کشيده شدن تظاهرات معترضان از سوی دولت‌ها در کشورهای همسايه از جمله بحرين هستند، که خود هم‌زمان اطلاع‌رسانی درباره سرکوب خونين تظاهرات‌کنندگان اقليت عرب ايرانی از سوی نيروهای انتظامی در خوزستان را برای همه رسانه‌های محلی و ملی و بين‌المللی ممنوع کرده‌اند. با ممنوع کردن اطلاع‌رسانی درباره‌ وقايع خوزستان ارتباط اين بخش از کشور با جهان قطع شده است.»

 

گزارشگران بدون مرز به نقل از منابع محلی افزوده در جريان تظاهرات در اهواز دست‌کم ۹۷ نفر بازداشت شده‌اند.

 

بنا به این گزارش «علی بدری مدير وبلاگ شط‌الجراحی ،علی طرفی مدير وبلاگ کارونات و حميدحيری و شهيد عموری شاعر و همکاران مبطوعات» از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

 

تظاهرات در اهواز به دعوت گروه‌های عرب مخالف جمهوری اسلامی ايران به‌مناسبت سالگرد تظاهرات ۱۵ آوريل ۲۰۰۵ و برای «اعلام خشم» خود نسبت به سياست‌های حکومتی برگزار شده است.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید در جريان تظاهرات در اهواز دست‌کم ۹۷ نفر بازداشت شده‌اند

تظاهرات شش سال پيش پس از انتشار نامه منسوب به دفتر رياست جمهوری اسلامی ايران مبنی بر اجرای برنامه‌هايی برای «تغيير جمعيتی استان خوزستان به زيان مردم عرب بومی در مناطق عرب‌نشين استان» برگزار شده بود اما دولت ايران وجود چنين برنامه‌هايی را تکذيب نمود و نامه منتشر شده را جعلی خواند.

 

در همين حال، هفته گذشته فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران ضمن محکوم ساختن «سرکوب اعتراض» مردم اهواز خواهان پايان «تبعيض و سرکوب» عرب‌های ساکن ايران شدند.

 

عبدالکريم لاهيجی، نايب رئيس فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئيس جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران گفته است: «دولت‌مردان بايد فوراً تمام بازداشت‌شدگان را آزاد کنند و با انجام تحقيقات، مسئولان کشتار معترضان مسالمت‌جوی عرب را به دست عدالت بسپارند.»

 

شيرين عبادی، برنده ايرانی جايزه صلح نوبل نيز در واکنش به اتفاقات چند روز اخير در خوزستان در نامه‌ای خطاب به ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از وی خواست که به رويدادهای اخير شهر اهواز رسيدگی کند.

 

همچنین پنج‌شنبه اول اردیبهشت جاری سرهنگ عبدالله نظرپور، جانشين فرمانده نيروی انتظامی خوزستان از بازداشت هشت عضو گروه خلق عرب در اهواز خبر داد.

 

به گفته وی «این افراد در کشتن مأموران نیروی انتظامی و چند شهروند در اهواز دست داشته‌اند.»

 

Share this
Share/Save/Bookmark

.....و اگر صادقانه قضاوت کنیم _مردم خوزستات خوب میدانند_که بیش از هشتاد در صد از راهزنی ها و بانک زنی ها و تجاوزات دسته جمعی به مردم غیر عرب
اهواز توسط همین برادران عرب صورت گرفته و میگیرد..میدانم نون و القلم ها علت را محرومیت این (خلق) میدانند..اما متاسفانه این محرومیت فقط علیه مردم
غیر عرب متوحش شده است...در کشورهای غربی نیز اقلیت ها تحقیر میشوند.و شنیده نشده است که عربی در فرانسه مثلان به زن عربی تجاوز کند......
حال با این سابقه چگونه میتوان از غیر عرب اهواز انتظار حمایت از آل خمیس و آل بویه و دغاغله ای که هیچ خود را تغییر نداده اند باش...؟..پرونده این برادران
متاسفانه برای مردم خوزستان خوشایند نیست..و این نه فقط تقصیر (عجم) است که آ ل خمیس نیز مقصر است..یهودی ها هم به ایران آمدند.اما اصفهان
را گلستان ایران کرده اند....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما