خانه | خبر | اخبارایران

قطع موقت اعتصاب غذای زندانيان سياسی و ادامه آن در روزهای آينده

شنبه, 1390-01-27 10:35
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اعتصاب گروهی از زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج ادامه خواهد داشت و آن‌ها در بيانيه‌ای گفته‌اند تا بهبود شرايط زندان اعتصاب خود را پی خواهند گرفت.

به گزارش تارنمای کلمه، اين گروه از زندانيان سياسی هفته گذشته چند روزی در اعتصاب غذا بودند و اکنون به طور موقت به اين اعتصاب پايان داده‌اند.

فرزند منصور اسالو، رئيس سنديکای شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه که جزو زندانيان سياسی قديمی به‌شمار می‌رود به کلمه گفته است در آخرين ملاقات وضعيت روحی پدرش خوب اما وضعيت جسمی وی نامناسب بوده است.

منصور اسالو در اين ملاقات گفته است که از هفته آينده تعدادی از زندانيان سياسی اين زندان تصميم دارند هفته‌ای يک روز در اعتراض به شرايط نامناسب زندان دست به اعتصاب غذا بزنند.

همچنين مهدی محموديان، فعال حقوق بشر و از زندانيان اعتصاب‌کننده نيز در ملاقات با پدرش گفته است هفته گذشته چند روز در اعتصاب غذا بوده و اکنون به آن پايان داده است.

اين گروه از زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج در اعتراض به «وضعيت نامناسب» خود در اين زندان از روز يک‌شنبه ۲۱ فروردين‌ماه دست به اعتصاب غذا زده‌ بودند.

زندانيان اعتصابی در بيانيه‌ای از بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد خواستند که نماينده ويژه خود را برای بررسی وضعيت آزادی و حقوق بشر در ايران، به اين کشور اعزام کند

آن‌ها در اعتراض به «شرايط نامناسب رفاهی و بهداشتی اين زندان و همچنين محروم بودن زندانيان سياسی از حقوق خود مانند ملاقات حضوری، مرخصی و تلفن»، اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

 

هيچ‌کدام از زندانيان سياسی اين زندان از مرخصی‌های نوروزی امسال بهره‌مند نشدند و شرايط نگه‌داری و وضعيت تغذيه آنان نيز «بسيار نامناسب» گزارش شده است. همچنين گفته می‌شود که آن‌ها از هرگونه وسيله رفاهی در زندان محروم‌اند.

 

اين زندانيان پيش از اين در همبستگی با فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاج‌زاده از زندانيان سياسی ايران و عضو جبهه مشارکت که در جريان بازداشت‌های دهم اسفندماه سال گذشته دستگير شد؛ و همچنين در اعتراض به فشارهای موجود بر خانواده‌های زندانيان سياسی دست به اعتصاب غذای يک روزه زده بودند.

 

منصور اسالو، مهدی محموديان، رسول بداقی، عضو کانون معلمان ايران؛ عيسی سحرخيز، روزنامه‌نگار؛ حشمت‌الله طبرزدی، فعال سياسی؛ کيوان صميمی، روزنامه‌نگار؛ رضا رفيعی، روزنامه‌نگار؛ علی عجمی، فعال دانشجويی؛ مجيد توکلی، فعال دانشجويی، جعفر اقدمی و بهروز جاويد تهرانی، فعال سياسی از جمله زندانيان اعتصاب‌کننده هستند.

روز گذشته بيانيه‌ای با امضای اين زندانيان منتشر شد که در آن اعلام شده بود «تا زمانی که در شرايط حاکم بر جامعه و محدوديت‌های اعمال شده عليه خود و خانواده‌های‌مان بهبود اساسی صورت نگيرد و دست‌کم شرايطی که مسئولان جمهوری اسلامی برای مردم منطقه می‌خواهند در کشورمان نيز حاکم نگردد، به اعتراض مسالمت‌آميز خود با "نه به ديکتاتور" ادامه خواهيم داد.»

آن‌ها با تأکيد بر ادامه اعتصاب غذای خود در ارديبهشت‌ماه و روزهای جهانی کارگر، معلم و خبرنگار، از بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد خواستند که نماينده ويژه خود را برای بازديد از شرايط ايران و تهيه گزارش کامل از وضعيت آزادی و حقوق بشر در ايران، به‌ويژه وضعيت زندان‌ها و زندانيان سياسی اعزام نمايد.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما