خانه | خبر | اخبارایران

«ساکنان اردوگاه اشرف می‌توانند به ايران برگردند»

چهارشنبه, 1390-01-24 18:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

حسن دانايی‌فر، سفير ايران در عراق گفته است ساکنان اردوگاه اشرف در صورت تمايل می‌توانند به ايران بازگردند.

 

دانايی‌فر به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: «اين افراد (ساکنان اردوگاه اشرف) در صورت تمايل و نداشتن پرونده قضايی در عراق و ايران می‌توانند به ايران يا هر کشور ديگری بروند و پاسپورت نيز در اختيارشان قرار می‌گيرد.»

 

اردوگاه اشرف، پايگاه نظامی سازمان مجاهدين خلق ايران است که در فاصله ۱۰۰ کيلومتری بغداد و ۸۰ کيلومتری مرز ايران در شرق عراق قرار دارد.

 

اين اردوگاه در سال ۱۳۶۵ خورشيدی و پس از انتقال نيروهای اصلی سازمان مجاهدين خلق به عراق بنياد گذاشته شد.

 

پس از حمله نظامی ايالات متحده امريکا به عراق در سال ١٣٨٢ اين پايگاه در اختيار نيروهای امريکايی قرار گرفت و نيروهای مسلح آن خلع سلاح شدند. نيروهای عراقی از دی ماه سال ١٣٨٨ کنترل اين کمپ را دست گرفته‌اند.

 

دولت ایران از سازمان مجاهدین خلق به نام «گروهک تروریستی منافقین» نام می‌برد.

 

به گفته سفير ايران در عراق، در حال حاضر سه هزار نفر در اردوگاه اشرف به سر می‌برند که از بين آن‌ها ۱۰۰ نفر در کشورهای ايران و عراق پرونده قضايی دارند.

 

دانايی‌فر همچنين گفت در حال حاضر وضعيت اردوگاه اشرف به حالت «عادی» برگشته است.

 

سفير ايران در عراق: در حال حاضر سه هزار نفر در اردوگاه اشرف به سر می‌برند که از بين آن‌ها ۱۰۰ نفر در کشورهای ايران و عراق پرونده قضايی دارند

وی گفت: «درگيری‌های هفته گذشته چند ساعتی به طول انجاميد و دليل آن اين بود که ارتش عراق در پی آن بود بخشی از اين اردوگاه را که خالی و مورد ادعای کشاورزان آن منطقه بود، در اختيار کشاورزان قرار دهد که در حال حاضر براساس اخبار منتشر شده اين اتفاق افتاده است.»

به گفته دانایی‌فر، «دولت عراق ماندن اين افراد در اين کشور را غيرقانونی می‌داند و اعلام کرده است چنانچه آن‌ها به سرعت از عراق خارج نشوند، به طور قانونی برخورد خواهد کرد.»

 

روز شنبه ١٩ فروردين جاری نيروهای عراقی با گردان‌های زرهی به اردوگاه اشرف حمله کردند.

 

علی غيدان، فرمانده نيروی زمينی ارتش عراق، تعداد جان‌باختگان اردوگاه اشرف در جريان اين درگيری را سه نفر اعلام کرده است. به گفته وی اين سه نفر خود را به زير تانک‌های عراقی انداخته و کشته شده‌اند. اما مجاهدين خلق می‌گويند که در اين حمله بيش از ٣٠ نفر کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند.

آن‌ها اعلام کرده‌اند که هشت نفر از کشته‌شدگان زن هستند.»

 

در پی حمله نيروهای نظامی دولت عراق به اردوگاه اشرف، کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا طی بيانيه‌ای اعلام کرد که همواره از دولت عراق خواسته است که به حقوق انسانی ساکنان اردوگاه اشرف احترام بگذارد و از به کارگيری خشونت پرهيز کند. در اين بيانيه از دو طرف خواسته شده که با «خويشتنداری» به دنبال يافتن راه‌حلی مسالمت‌آميز باشند.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز اعلام کرده است نيروهای نظامی عراق از ورود خبرنگاران به کمپ اشرف جلوگيری می‌کنند. 
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

سعه صدر این آقايان کمی غير قابل باور است.به خصوص که می بینيم بين حرف تا عمل شان فرسنگها راه است.

هنوز هيچی نشده 100 نفر مجرم هستند! وای بزمانی که انداختنشان زندان ؟!... اول برويد ببينيد چرا زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر اعتصاب غذا کرده اند...

قیافه ی این بابا بیشتر به میزغضب امیر مونان می ماند تا یک سفیر. کمی هم بی شبهت به شارون نیست، اگر چه حتا شرافت آن بیشرف را هم ندارد. اما بازهم بیشتر به یک بسیجی می ماند. و اما اگر چه این به آنها منافق می گوید اما اگر معنی منافق دورویی باشد این بابا صد رو و نیرنگباز است، شاید هم برادر همشیر و هم پدر رجوی مسعود الله خان باشد.

مزخرف میفرمایند ! بله ازاد هستند به ایران برگردند ولی ازاد نیستند که زندگی کنند ! جای انها در دل خاک لعنت اباد است تا با ازادگی کامل مرده باشند !!

اینها چقدر مهربان و دلسوز شدند.ولی به قافه اش نمی یاد ای کاش یه قیافه بهتر پیدا میکردند

من نفهمیدم اگر اینها اسیر سران مجاهدین هستند پس چرا خودشون را تسلیم مقامات عراقی نمی کنند چرا خودشون را زیر تانک می اندازند . اینها ( ج.ا) فکر کردن مردم مثل خودشان احمق هستند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما