خانه | خبر | اخبارایران

برگزیده سرمقاله‌های روزنامه‌های بامداد

شنبه, 1390-01-20 08:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محدودسازی تشکل‌های غیردولتی و کنترل شيب آزادسازی قيمت‌ها از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ايران است.

«محدودسازی تشکل‌های غیردولتی»
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «سمن ها، نماد خرد جمعی» در مورد طرح تازه‌ای است که نمایندگان مجلس ایران درباره سازمان‌ها و تشکل‌های غیردولتی در صدد تصویب نهایی آن هستند.

 

نويسنده سرمقاله مردم‌سالاری نوشته است: «نمايندگان مجلس شورای اسلامی در نخستين هفته کاری خود در سال جديد، هفته گذشته بررسی جزئيات طرح نظارت بر سازمان‌های مردم‌نهاد را در دستور کار خود قرار دادند و بندهايی از آن را تصويب کردند. کليات اين طرح در سال گذشته به تصويب رسيده بود و کلی اميد در اين سازمان‌ها ايجاد شده بود که با بررسی اين طرح موانع فراوانی از سر راه آن‌ها بر داشته خواهد شد. اما آنچه که دارد اتفاق می‌افتد اگر نهايی و تبديل به قانون شود، اين سازمان‌ها در کشور از فلسفه وجودی خود فرسنگ‌ها فاصله خواهند گرفت و اثر وجودی آن‌ها برای جامعه به شدت کم‌رنگ خواهد شد.»

 

در بخشی از اين سرمقاله آمده است: «ممکن است عملکرد برخی سازمان‌های مردم‌نهاد از ديدگاه نمايندگان مجلس با انتقادهايی همراه باشد ولی به قول معروف برای يک بی‌نماز که در مسجد را نمی بندند. بايد نمايندگان توجه داشته باشند که اين سازمان‌ها دست‌آورد قرن‌ها تجربه و مطالعه بشر است و بهترين راه برای توسعه مشارکت و اداره مردم به دست مردم است.»

سرمقاله افزوده: «قرار دادن برخی نهادهای عقيدتی مثل نهاد امامت جمعه و سازمان تبليغات و... که بايد برای مردم نقش پدر و مدافع حقوق اجتماعی عامه را برعهده داشته باشند در هيأت نظارت بر اين سازمان‌ها، آن هم با نقش محدوده‌کننده و بازدارنده، به جايگاه بلند و مورد احترام و مقدس اين نهادها لطمه می زند.»

 

در بخش ديگری از سرمقاله می‌خوانيم: ‌«برای حفظ استقلال اين سازمان‌ها، مثل همه جای دنيای مدرن، دولت‌ها بايد وظايف نظارتی و ارزيابی و در پاره‌ای موارد، وظايف اجرايی را به آن‌ها واگذارند و هزينه مربوط به اين وظايف را هم به آن‌ها منتقل کنند، مشابه نظام پزشکی. ولی در طرح ارائه شده فعلی و روند تصويب آن اراده‌ای در تقويت سازمان‌های مردم‌نهاد ديده نمی‌شود. اين خلأ لطمات جبران‌ناپذيری را باعث خواهد شد که اجازه دهيد فعلاً به آن ورود نکنم. در آخر اگر قرار است راه فعاليت اين نهادها و اختيارات آن‌ها افزون نشود، بگذاريم به روال قبل باشند.»

متن کامل سرمقاله

 

کنترل شيب آزادسازی قيمت‌ها
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «قبض‌های گاز و آستانه توان‌مردم» در مورد افزایش نرخ قبض‌های گاز مصرفی مردم ایران پس از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها است.

در سرمقاله روزنامه تهران امروز آمده است: «تأييد پيشنهاد درآمد ۶۲ هزار ميليارد تومانی دولت از محل هدفمندی يارانه ها در کميسيون تلفيق مجلس در کنار آنچه اين روزها درباره قبض‌های گاز شنيده می‌شود، لزوم بازبينی دوباره شيب آزادسازی قيمت‌ها را ضروری می‌نمايد. بازبينی از آن روی ضروری است که تحقق درآمد يک‌ساله دولت از محل آزاد‌سازی قيمت‌ها به ميزان ۶۲ هزار ميليارد تومان معادل ۶۲ ميليارد دلار (هر دلار ۱۰۰ تومان محاسبه شده است) مستلزم افزايش دوباره قيمت‌هاست. به اين معنا که دولت چاره ای نخواهد داشت مگر اينکه برای رسيدن به چنين درآمدی بار ديگر بهای بنزين، گازوئيل، آب، برق، گاز و ساير کالاها و خدمات مشمول قانون يارانه‌ها را افزايش دهد.»

اين سرمقاله افزوده: «چندبرابر شدن قبض‌های گاز نسبت به دوره پيشين باعث شده است تا بسياری از خانوارها با مراجعه به شرکت گاز ناتوانی خود را از پرداخت بهای گاز اعلام کنند. حتی گزارش‌هايی منتشر شده است مبنی بر اينکه ميان ساکنين مجتمع‌ها و آپارتمان‌ها جر و بحث‌هايی درباره اينکه بهای جديد گاز چگونه ميان ساکنين تقسيم شود، رخ داده است و بيم آن می‌رود در صورت تشديد وضع موجود، اتفاقات ناخوشايندی رخ دهد يا اينکه بسياری از مشترکين از پرداخت بهای قبض‌های گاز خود خودداری کرده و تدريجاً به يک رويه تبديل شود.»

در ادامه سرمقاله آمده است: «تشديد مسئله قبض‌های گاز به آنجا ختم شد که شرکت ملی گاز طرح قسطی کردن پرداخت بهای گاز را هم مطرح کرد با اين اميد که به کاهش مشکل کمک شود. اما واقعيت اين است که چنين راهکارهايی حتی اگر هم به حل مشکل کمک کند ولی اين يک چاره اساسی نيست و اثرات خود را ظرف مدت کوتاهی از دست خواهد داد.»

نويسنده در بخش دیگری از این سرمقاله نوشته است:‌ «چاره اساسی اين است که دولت شيب آزادسازی قيمت‌ها را به گونه‌ای تنظيم کند که آستانه توان و تحمل مردم هم لحاظ شود. دقيقاً به همين خاطر بود که در جريان تصويب قانون يارانه‌ها پيشنهادی در مجلس به تصويب رسيد که بر مبنای آن دولت ملزم شد در يک طرح پنج ساله و با شيب ملايم به آزادسازی قيمت‌ها اقدام کند تا بر خانوارها فشاری خارج از حد توان و تحمل‌شان وارد نشود.»

متن کامل سرمقاله

ساير مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه کيهان با عنوان «ظهور نزديک است يا انتخابات!؟»
سرمقاله امروز روزنامه دنيای اقتصاد با عنوان «پيام ژاپنی‌ برای اقتصاد ايران»

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما