خانه | خبر | اخبارایران

برگزیده سرمقاله‌های روزنامه‌های بامداد

سه شنبه, 1390-01-16 10:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بازيچه بی‌اراده‌ و هنر بازیگران هوشمند صحنه سیاسی ایران از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ايران است.

 

بازيچه بی‌اراده‌
سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان «سرنخ اجلاس رياض در واشنگتن» در مورد بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس در محکومیت «دخالت» ایران در تحولات خاورمیانه است.

 

نويسنده سرمقاله جمهوری اسلامی نوشته است: «وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خليج فارس در پايان اجلاس اضطراری خود در رياض بدون اشاره به نقش تخريبی و ويرانگر آمريکا و ارتش‌های ناتو در ليبی و منطقه، ادعا کردند جمهوری اسلامی ايران در بحران‌های اخير در برخی کشورهای عرب نقش دارد و خواستار پايان دادن به اين دخالت‌های ادعائی شدند. با مروری به سير حوادث منطقه به‌ويژه با عنايت به واکنش‌های مختلفی که در اين زمينه ابراز شده، بهتر می‌توان دريافت که سرنخ اين دخالت‌های ادعائی در دست کيست و جنگ روانی عليه ايران از کجا هدايت می‌شود.»

 

در بخشی از اين سرمقاله آمده است: «واشنگتن و متحدانش در عين اشغال برخی کشورهای اسلامی و انجام حملات وحشيانه عليه مسلمانان در افغانستان، عراق، يمن و ليبی و ارتکاب جنايات جنگی، سعی دارند ايران را به دخالت در ساير کشورها متهم سازند.»

 

سرمقاله افزوده: «شورای همکاری در اين بازی رسوا به بازيچه بی‌اراده‌ای تبديل شده که آمريکا برای تأمين منافع نامشروع خود در منطقه به‌ويژه در بحرين، از وجود آن قوياً سوءاستفاده می‌کند. در واقع نظاميان متجاوز سعودی در بحرين به نيابت از آمريکای جنايتکار و به خاطر خوشايند مقامات آمريکائی به کشتار و سرکوب خونين مردم مظلوم بحرين سرگرمند ولی مطمئن باشند که در لحظات حساس، موقعيتی بهتر از صدام نخواهند داشت که آمريکا صدام را برای اعدام به دشمنانش تحويل داد تا بلکه موقعيتش را در عراق جديد، تثبيت کند.»

 

در بخش ديگری از سرمقاله می‌خوانيم: ‌«اگر سران آمريکا آرزو دارند که با دامن زدن به ايران‌هراسی می‌توانند منافع نامشروع خود را تأمين و تضمين کنند، سير حوادث پرشتاب منطقه نشان می‌دهد که ملت‌ها با گام‌های استوار خود عليه اين روش‌های غيرانسانی موضع گرفته‌اند و راه نجات خود را در وحدت و همبستگی دنيای اسلام جست‌وجو می‌کنند. تحولات اخير يک بار ديگر بطلان طرح‌های شيطانی برای ايجاد ايران‌هراسی را ثابت می‌کند و نشان می‌دهد که ملت‌ها حتی اگر اراده و مرامشان به رسميت شناخته نشود، حرف آخر را می‌زنند و علی‌رغم جوسازی‌های استکبار و مزدوران محلی آن، از خواسته‌های خود منصرف نخواهند شد حتی اگر حرکت آن‌ها را به دروغ، تحريک‌پذيری از بيگانه معرفی کنند.»

متن کامل سرمقاله

 

هنر بازیگران هوشمند صحنه سیاسی ایران
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «هنر دولت احمدی‌نژاد فقط اين نيست» در مورد اقدامات دولت احمدی‌نژاد در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است که به باور نویسنده سرمقاله «هوشمندانه و هنرمندانه» است.

 

در سرمقاله روزنامه ابتکار آمده است: «علی مطهری، نماينده‌ شاخص اصولگرای مجلس، در تازه‌ترين اظهارنظر خويش در نقد عملکرد دولت نهم گفته مظاهر فرهنگی به‌مراتب بدتر از دوره‌ اصلاحات در جامعه وجود دارد؛ اما واکنش‌ها وجود ندارد. اين به نوعی هنر دولت است. دولت به‌عنوان حزب‌اللهی و اصولگرا و ارزشی وارد ميدان شد و بی‌سر و صدا، ذائقه مردم را درباره‌ مسائل فرهنگی تغيير داد، به‌طوری‌که تيپ حزب‌اللهی هم‌اکنون غيرت و تعصب خود را از دست داده است. اين ‌را می‌توان به حساب هنرهای دولت گذاشت.»

 

اين سرمقاله افزوده: «حوادث سياسی و گذر زمان نشان داد که احمدی‌نژاد و ياران نزديک وی، در دولت‌های نهم و دهم اعتقاد چندانی به بستن فضاهای اجتماعی و فرهنگی ندارند تا جايی که بارها وی مخالفت خود را با برخوردهای قهری نيروی انتظامی با اشخاص موسوم به بدحجاب علنی کرد و چنين وانمود شد که برخوردهای گشت ارشاد نه‌تنها مورد تأييد دولتش نيست، بلکه در راستای بدنام‌کردن وی به کار می‌رود. لذا آقای احمدی‌نژاد حداقل در اين زمينه، نقابی به صورت نزد بلکه اين تبليغات و تصورات مخالفان و موافقان بود که چنين صورتک‌هايی آفريد.»

 

در بخش دیگری از این سرمقاله می‌خوانیم: «اين نماينده‌ محترم که نگارنده صداقت سياسی و سلامت نفس وی را همانند برخی هم‌فکرانش ساده‌لوحی سياسی نمی‌داند، در بخشی از آن سخن منقول و چندين جای مصاحبه‌ خويش تأکيد کرده که اين‌را می‌توان به حساب هنرهای دولت گذاشت. منظور ايشان از واژه‌ هنر، به احتمال زياد، زيرکی‌های سياسی رئيس دولت با بار منفی است. چه آنکه اين واژه در مفهوم عام خود، به معنی مجموع فضيلت‌ها و شايستگی‌هاست. با اين وصف، رئيس‌جمهور هنرمندی‌های زيادی از خود نشان داده است که می‌توان گفت او را در بسياری از شگردها و عملکردها در نظام سياسی انقلاب اسلامی بر سکوی اول نشانده است. هم او بود که مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال را صادر کرد و از طرف روحانيان بلندپايه هدف قرار گرفت. هم او بود که در سايه حمايت‌های بی‌دريغش، مکتب ايرانی مطرح و روح ملی‌گرايی زنده شد؛ کوروش و منشورش احيا گرديد؛ تابوی مذاکره با آمريکا شکست؛ مجلس از رأس انداخته شد؛ پته‌ همگان روی آب آمد؛ هيمنه و شکوه قدرت و صاحبان آن فرو ريخت؛ گرد و خاک جناح‌ها و احزاب فرونشست. وی همهی اين کارهای نه‌چندان سهل را صورت داد، بدون اينکه از ديگ غيرت تيپ حزب‌اللهی بخاری برخيزد؛ زيرا به گفته مطهری، وی طوری عمل کرده است که تيپ حزب‌اللهی غيرت و تعصب خود را از دست بدهد.»

 

نويسنده سرمقاله افزوده:‌ «اکنون در ميان تحليل‌گران سياسی، يک سؤال دووجهی مطرح است که آيا احمد‌ی‌نژاد سنگ بزرگی را در چاه انداخته که بيرون‌کشيدنش کار حضرت فيل است يا اينکه پرده‌ها و ابرهايی را کنار زده که در پشت آن‌ها روشنايی و گرمای حقايق مکتوم نمايان شده است؟ و نکته پايانی اينکه به نظر می‌رسد وی و حلقه نزديکش، بازيگران هوشمندی در صحنه‌ سياسی ايران هستند که همچنان بايد منتظر ماند و ديد که چه هنرهايی از خود بروز خواهند داد. اين موضوع بستگی زيادی به مديريت طرح هدفمندسازی يارانه‌ها در سال کنونی دارد که می‌تواند پاشنه‌ آشيل اين گروه باشد يا هم گرز سام آنان.»

متن کامل سرمقاله

ساير مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «رکود و تورم يا هشدار درباره خطر رکود تورمی؟»
سرمقاله امروز روزنامه دنيای اقتصاد با عنوان «آسايش بلندمدت و سختی کوتاه‌مدت در سايه جهاد اقتصادی»

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما