خانه | خبر | اخبارایران

وزير خارجه بحرين: ايران در مواضع خود تجديد نظر کند

شنبه, 1389-12-28 10:58
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزير خارجه بحرين گفت اين کشور زمانی که در تهران تظاهرات اعتراضی برگزار شد آن را امری داخلی به‌شمار آورد. وی سخنان احمدی‌نژاد را غيرقابل قبول دانست.

خالد بن احمدالخليفه، وزير امور خارجه بحرين امروز در گفت‌وگو با شبکه تلويزيونی العربيه در مورد مواضع جمهوری اسلامی ايران در قبال رخدادهای بحرين سخن گفت.

وی گفت: «موضع ايران در قبال تحولات بحرين دوستانه نيست و با اصول همسايگی و روابط دوجانبه تناسبی ندارد.»

خالد بن احمدالخليفه در واکنش به سخنان محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری ايران در مورد بحرين گفت: «سخنان احمدی‌نژاد درباره بحرين پذيرفتنی نيست و ما انتظار داريم ايران در مواضع خود تجديد نظر کند.»
 

محمود احمدی‌نژاد روز ۲۵ اسفندماه جاری در واکنش به وقايع بحرين گفته بود: «امروز در بحرين شاهد صف‌آرايی در مقابل توده‌های مردم هستيم که کار بسيار زشتی است.»
 

وی خطاب به حاکمان بحرين گفت: «مگر شما نمی‌خواهيد حکومت کنيد؟ وقتی اکثريت مردم را تحت فشار قرار می‌دهيد بر چه کسانی می خواهيد حکومت کنيد؟»
 

احمدی‌نژاد با بيان اين‌که «ايستادن مقابل مردم با تفنگ، مسلسل، بالگرد و توپ و تانک هيچ نتيجه‌ای نخواهد داشت» افزود: «به برخی‌ها هم که قوای نظامی در بحرين آورده‌اند متذکر می‌شوم که در گذشته نيز برخی در منطقه بودند که به کشور همسايه لشکرکشی کردند و بايد از سرنوشت صدام عبرت بگيرند.»

اشاره محمود احمدی‌نژاد به ورود هزار سرباز عربستان سعودی به بحرين در روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه در قالب نيروهای شورای همکاری خليج فارس است که به گفته مقامات بحرينی برای «محافظت از ساختمان‌ها و تأسيسات دولتی» اين کشور اعزام شده‌اند.

وزارت امور خارجه ايران در اعتراض به اعزام نيروهای نظامی عربستان سعودی به بحرين، سفرای عربستان، سوئيس، به‌عنوان حافظ منافع آمريکا در ايران و کاردار بحرين در تهران را فراخواند و «هرگونه اقدام نيروهای خارجی در مواجهه با مطالبات مسالمت‌آميز مردم بحرين» را غيرقابل قبول اعلام کرد.

در پی اين اقدام، دولت بحرين با احضار سفير جمهوری اسلامی در منامه، نسبت به آن‌چه که «دخالت آشکار در امور داخلی بحرين» می‌خواند واکنش نشان داد و سفير خود را از تهران فراخواند اما وزير امور خارجه بحرين در گفت‌و‌گو با العربيه گفت که اين اقدام تنها برای «مشورت» بوده و به معنی قطع رابطه با جمهوری اسلامی ايران نيست.

خالد بن احمدالخليفه افزود: «بحرين در امور داخلی ايران دخالت نمی‌کند حتا زمانی که در تهران تظاهرات اعتراضی برگزار شد ما آن را امری داخلی به‌شمار آورديم.»

پس از آن‌که پادشاه بحرين در روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند برای سه ماه در اين کشور وضعيت اضطراری اعلام کرد در روز چهارشنبه ۲۵ اسفند نيروهای امنيتی بحرين با استفاده از تانک، بالگرد و ماشين‌های آب‌پاش تظاهرکنندگان در منامه پايتخت بحرين را پراکنده کردند.

بر اساس آمار رسمی منتشر شده، در اين درگيری‌ها دست‌کم سه غيرنظامی و سه نيروی پليس کشته شدند.

دولت ايران، آمريکا را مسئول اقدامات دولت بحرين می‌داند با اين حال هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد که آمريکا معتقد است «به آرزوها و مطالبات تظاهرکنندگان نبايد پاسخی امنيتی داد.»

اعتراضات يک ماه اخير در بحرين با هدف پيشبرد اصلاحات سياسی آغاز گرديد اما در ادامه، از آن‌جا که بيشتر مخالفان را شيعيان تشکيل می‌دادند به مخالفت با حکومت اقليت سنی مسلمان در اين کشور تبديل شد.

شيعيان بحرين ۷۰ درصد جمعيت اين کشور را تشکيل می‌دهند، اما حاکمان اين کشور اهل تسنن و نزديک به عربستان سعودی هستند.

به گفته برخی از ناظران سياسی، شرکت چشمگير شيعيان در اعتراضات اخير در بحرين يکی از عوامل موضع‌گيری‌های صريح و حساسيت‌های جمهوری اسلامی ايران نسبت به رخدادهای اين کشور است.
در چند روز گذشته نيز چندين تظاهرات ضد دولت بحرين در ايران برگزار شد که مورد حمايت دولت ايران نيز قرار گرفت.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما