خانه | خبر | اخبارایران

برگزیده سرمقاله‌های روزنامه‌های بامداد

دوشنبه, 1389-12-23 04:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سرنوشت توهین‌کنندگان و طبقه متوسط، کليد برون‌رفت از مرحله سخت از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ايران است.

«سرنوشت توهین‌کنندگان»
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «هرکس شليک کند، خودش کشته خواهد شد» در مورد سرنوشت کسانی است که به نوشته نویسنده سرمقاله به جای گفت‌وگو و منطق به «هتاکی» می‌پردازند.

 

نويسنده سرمقاله ابتکار نوشته است: «سونامی و زلزله‌ای که در روزهای گذشته، ژاپن را به تيتر يک رسانه‌ها تبديل کرده بود؛ اگرچه خود شوک‌آور بوده است، شمار قربانيان آن هم‌اکنون به گفته برخی از مسئولان پليس اين کشور از مرز ١٠ ‌هزار نفر تجاوز کرده است. اين موضوع نشان می‌دهد که انسان آن چنان‌ که فکر می‌کند، در برابر طبيعت قدرتمند نيست و ايمنی بشر را حتی تکنولوژی‌های پيشرفته نيز تضمين نمی‌کند.»

 

در بخشی از اين سرمقاله آمده است: «اين موضوع اگرچه جای سخن فراوان دارد، اما می‌توان از آن به‌عنوان تمثيلی استفاده کرد و در فضای کنونی کشور به ‌کار برد تا آنان که اين روزها بر طبل هتاکی و فحاشی و بی‌قانونی می‌کوبند، فکر نکنند که هميشه پشت سر جماعت هتاک ايستاده‌اند؛ بلکه گردش روزگار ممکن است آنان را روزی مقابل هم قرار دهد و مشت‌هايی که هم‌اکنون برای حريفان گره می‌شود و دهان‌هايی که برای فحاشی و دريده‌گويی به رقيبان و خانواده‌هايشان گشوده می‌شود، روزی حاميان را نيز نشانه رود و اين البته تنها خصلت گردش ايام نيست؛ بلکه از همان جا نيز سرچشمه می‌گيرد که حاميان هتاکی و فحاشی با حمايت از اين رفتارها به آن مشروعيت می‌بخشند و به هتاکان و فحاشان می‌فهمانند که اين سلاحی است که در هر زمان می‌توان انگشت بر ماشه آن فشرد و هرکه را خواست نشانه رفت.»

سرمقاله افزوده: «نگاهی به چهره‌های اين هتاکان نشان می‌دهد اين افراد منطق را بسته‌اند و نطق را گشوده‌اند و چنان سخن می‌گويند که گويی حق مطلق نزد آنان است و به اين نمی‌انديشند که حق هيچ‌گاه به باطل فحاشی و هتاکی آلوده نمی‌شود. حق حتی بر زبان نيامده، خود گوياست. بدون ترديد اعتماد بر اين جماعت، تکيه بر باد است و بلکه اعتماد به طوفان.»

در بخش ديگری از سرمقاله می‌خوانيم: ‌«در اين وادی هيچ‌کس ايمن نيست. هرکس هيزمی بر اين آتش بيفزايد، کنترلی بر شعله‌ها ندارد و دامن خود را نيز در معرض سوختن قرار می‌دهد. گلوله‌ها چشم و گوش ندارند که حريف را بشناسند. تنها از انگشتی فرمان می‌برند که ماشه را می‌فشارد. اينجا هرکس شليک کند، خودش کشته خواهد شد.»

متن کامل سرمقاله

 

طبقه متوسط، کليد برون‌رفت از مرحله سخت
سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «سه موضوع بنيادين جامعه ايران » در مورد وضعیت جامعه ایرانی و ویژگی های آن است.

نویسنده سرمقاله در ابتدا نوشته است: «با مطالعه در کنش‌‌ها و واکنش‌های جامعه ايران در چند سال اخير، به باور من سه موضوع بنيادين قابل امعان‌نظر و موشکافی است. اين موضوع‌‌ها عبارتند از رشد آگاهی‌ها، تراکم مطالبات و آسيب‌ديدن طبقه متوسط.»

اين سرمقاله افزوده: «جامعه ايران در حال بالا بردن دامنه و ژرفای آگاهی‌های مختلف خويش است؛ از اطلاعات عمومی گرفته تا آگاهی‌های سياسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی. هر سال که می‌گذرد به حجم کيفی و کمی اين آگاهی‌‌ها افزوده می‌شود. جامعه تشنه آگاهی، از پای نمی‌نشيند و برای آن که راه خويش را درست انتخاب کند، نيازمند اطلاعات دقيق و موثق است. اين جامعه در می‌يابد که دسترسی به اطلاعات، يک حق است که بايد از آن برخوردار شود و نه يک امتياز. اين خبری اميدبخش و شورانگيز است که جامعه جوان ۷۰ و چند ميليونی ايران، با برخورداری از هوش سرشار و کسب مهارت، هر روز به گستره و ارتفاع آگاهی‌های خويش در عرصه‌های گوناگون می‌افزايد.»

در ادامه سرمقاله آرمان آمده است: «تنوع و گسترش اطلاعات از يک‌سو و آگاهی‌های عرضه شده توسط مراکز علمی و پژوهشی از سوی ديگر، به شکل‌گيری منطقی درخواست‌‌ها و مطالبات مدد می‌رساند. اين رفتار اجتماعی مردم واجد دو معنای مهم است. نخست اين که مردم در هرحال خواسته‌‌‌ها و مطالباتی دارند که عريضه می‌نويسند و در صف می‌ايستند تا آن را تسليم دولتيان کنند. اين واقعيت به روشنی مبين تراکم درخواست‌‌ها و مطالبات مردم است. البته مردم در اينجا غالباً طبقات سه و چهار جامعه هستند و نه طبقه متوسط. طبقه متوسط علی‌الاصول رفتاری ديگر دارد. طبقه متوسط با هشت ‌ساعت کار مفيد، از اوقات فراغت برخوردار است. او در چنين اوقاتی می‌تواند ببيند، بخواند، بشنود، گفت‌وگو کند، بينديشد، موافقت و مخالفت کند و در عرصه عمومی در چارچوب نهادهای داوطلبانه مدنی به کنشگری اجتماعی بپردازد. طبقه متوسط، از پس آگاهی و شعور، به خود بنيادی رسيده و می‌تواند خواسته‌های خويش را به گونه‌ای منطقی مطرح کند.»

نويسنده سرمقاله افزوده:‌ «طبقه متوسط در جهان امروز سنگ‌بنای جامعه توسعه‌گرا و رو به ‌پيشرفت است. طبقه متوسط گرانيگاه سرمايه اجتماعی و اصلی‌ترين نيروی تأمين‌کننده نيازهای فکری و علمی جامعه رو ‌به‌ توسعه است. آنکه در تقويت و گسترش کيفی و کمی طبقه متوسط می‌کوشد، به قدرت و شوکت ملک و ملت می‌افزايد. ‏به باور من، برای سامان دادن به وضعيت، بايد به موارد سه‌گانه‌ای که مورد بحث قرار گرفت به دقت بينديشيم و با بهره‌گيری از دانش و تجربه کارشناسان برجسته، سياستی نوين را طراحی و اجرا کنيم يعنی گردش آزاد اطلاعات را تسهيل‌تر کنيم، چرخه مطالبات، برنامه‌ريزی، اجرا را با بهره‌گيری از تجربه‌های موفق در رابطه ميان مردم و دولت راه بيندازيم، با در پيش گرفتن سياست آزادسازی بر مدار قانون، کوچک‌کردن دستگاه اجرايی دولت و حمايت از فعاليت‌های مردم در عرصه عمومی، در بازسازی، انسجام و بارآوری طبقه متوسط اهتمام ورزيم و اين واقعيت را بپذيريم که طبقه متوسط کليد اصلی برون‌رفت از مرحله سخت است.»

متن کامل سرمقاله

ساير مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «تفرقه، منشأ عذاب جامعه»
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «چرا اختلاف در آمار؟»

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما