خانه | خبر | اخبارایران

آيت‌الله مهدوی کنی رئيس مجلس خبرگان شد

سه شنبه, 1389-12-17 12:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

با کنار کشيدن اکبر هاشمی رفسنجانی از نامزدی رياست مجلس خبرگان، آيت‌الله محمدرضا مهدوی کنی با ۶۳ رأی موافق اين مقام را به‌دست آورد.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، امروز نهمين اجلاس خبرگان رهبری در دوره چهارم به رياست هاشمی رفسنجانی آغاز به‌کار کرد.

در آغاز اين اجلاس دو روزه که انتخابات هيأت رئيسه اين مجلس و کميسيون‌های آن برگزار می‌شود هاشمی رفسنجانی طی سخنانی اعلام کرد که از کانديداتوری رياست مجلس خبرگان به دليل حضور آيت‌الله مهدوی کنی کنار می‌کشد.

هاشمی رفسنجانی دليل اين تصميم را «رفع اختلاف در اين نهاد مقدس» خواند.

وی با بيان اين‌که در هيچ دوره‌ای از پيش خود نامزد هيچ پستی نبوده‌، افزود: «پست‌هايی که داشته‌ام با فشار و تکليف بوده است. در انتخابات نهم نيز شرايطی ديدم که نمی‌خواهم درباره آن صحبت کنم؛ چرا که تجديد اختلاف می‌شود.»

هاشمی رفسنجانی گفت برای شرکت در انتخابات خبرگان فشار عجيبی برای او پيش آمده و افزود: «تصميم گرفتم ديگر در هيچ انتخاباتی شرکت نکنم، اما مردم را هميشه تشويق می‌کنم. به خاطر سن بالای من کسی نبايد از من توقع داشته باشد.»

وی در مورد قبول نامزدی ریاست مجلس خبرگان در انتخابات قبلی گفت با آيت‌الله مهدوی کنی و آيت‌الله محمد يزدی از جامعه روحانيت صحبت کرده و گفته بود که نامزد نخواهد شد. وی در ادامه از ملاقات خود با آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران و اصرار او بر پذيرفتن اين مقام سخن گفت و توضيح داد که سرانجام نامزدی در انتخابات را پذيرفت اما «در آن انتخابات بداخلاقی‌هايی ديده شد.»

هاشمی رفسنجانی افزود: «من دو سال پيش در مورد رياست خبرگان با آقای مهدوی کنی صحبت کردم. اگر الان هم ايشان بيايند من از ايشان حمايت می‌کنم تا از اين طريق تفرقه از خبرگان از ميان برود.»
 

وی همچنين اعلام کرد که آيت‌الله مهدوی کنی در پذيرفتن اين مقام مسأله «موانع» و کهولت سن را مطرح کرده بود.

پيش‌تر برخی منابع خبری گزارش داده بودند که هاشمی رفسنجانی از مهدوی کنی خواسته تا در انتخابات هيأت رئيسه مجلس خبرگان کاندیدا شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی روز شنبه هفتم اسفند در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام گفته بود: «برخی افراد ناآگاه و يا شايد آگاه‏، به‌گونه‌ای شانتاژ می‌کنند که گويی مسئوليت‌ها برای اينجانب جاذبه‌ای دارد.»

وی افزوده بود: «در اجلاس دوره قبل خبرگان رهبری، رياست خبرگان را شخصاً به آيت‌الله مهدوی کنی پيشنهاد کردم و خود مايل به پذيرش آن نبودم و حضور در انتخابات خبرگان را رهبری معظم بر من تکليف کردند.»

مهدوی کنی نماینده مجلس خبرگان و دبیر کل جامعه روحانیت مبارز از تشکل‌های اصولگرا است.

در دو هفته اخير طرفداران دولت و مخالفان هاشمی رفسنجانی تبليغات گسترده‌ای را عليه وی و به نفع آيت‌الله مهدوی کنی به‌راه انداختند.

طرفداران دولت با نزديک شدن انتخابات هیأت رئيسه مجلس خبرگان از «حذف» هاشمی رفسنجانی در اين انتخابات سخن گفتند.

در اين مدت موج حملات لفظی علیه هاشمی رفسنجانی افزایش یافت.

 

پس از برگزاری تظاهرات مخالفان در ۲۵ بهمن ٨٩، تلويزيون دولتی ايران، به‌طور بی‌سابقه‌ای تصاويری از حاميان حکومت اين کشور را که شعار «مرگ بر هاشمی» می‌دادند، پخش کرد.

حاميان حکومت ايران، اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم می‌کنند که با «سکوت» در برابر «اقدامات فتنه‌گران» از آن‌ها «حمايت» می‌کند.

مقامات رسمی ايران، معترضان به نتيجه انتخابات سال گذشته را «فتنه‌گران» می‌نامند.

روز جمعه ۱۳ اسفندماه نيز محسن هاشمی رفسنجانی، مديرعامل متروی تهران و حومه و فرزند ارشد اکبر هاشمی رفسنجانی از سمت خود استعفا کرد.

انتخاب رهبر در ايران و نظارت بر کار وی، بر عهده مجلس خبرگان رهبری است. با این حال مخالفان می‌گویند که مجلس خبرگان رهبری به جای نظارت بر کار رهبر، تحت فرمان وی است.

با اين انتخاب جديد، آيت‌الله مهدوی کنی رياست مجلس خبرگان را به مدت دو سال برعهده گرفت. 
 

در انتخابات امروز، ديگر اعضای هيأت رئيسه مجلس خبرگان تغييری نکردند. آيت‌الله محمد يزدی، آيت‌الله هاشمی شاهرودی، آيت‌الله صادق آملی لاريجانی، آيت‌الله احمد خاتمی، حجت‌الاسلام قربان‌علی دری نجف‌آبادی و حجت‌الاسلام ابراهيم رئيسی، اعضای هيأت رئيسه مجلس خبرگان هستند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

شرم و ننگ تا ابد هم در این دنیا و هم اخرت نثار آقای مهدوی کنی، خیانت شما به ایران که با آن دشمنید و با اسلام که اظهار ایمان به آن می‌کنید بر همگان ثابت و تا ابد ثبت تاریخ شد، مرگ و آخرت را با توشه‌ای مناسب در یک قدمیست. نو کری دنیا و حقارت قدرت مبارک. شرم شرم و هزاران نفرین

عماد

لطف کنید از ایشان و همچنین رییس قبلی بپرسید این حضرات در چه چیزی خبره هستند!؟ یک مشت اوهام و خیالات را خودشان ساخته و چرداخته اند و حالا دارند از بیتالمال به خودشان حقوق میدهند که از همین اوهام و خیالات حراست کنند.

ایکنه آدم اول کدام پایش را در خلا بگذارد که نیازی به خبره ندارد. یا اینکه وضوی آدم چگونه باطل میشود که دیگر خبره نمیخواهد.

واقعا برای ملت ایران باید تاسف خورد که به اینها رجوع میکنند تا مسایل شرعی شان را حل کنند. اصل و اساس این شرع و شریعت بافته ذهن همین آخوندهاست. اگر وقت کردید سری به سایت برخی از این آیتالله ها بزنید تا ببینید مردم چه سوالهایی میکنند. یکی رسیده اگر در وسط نماز آدم فکر کند که بادی از او رها شده ولی کاملا مطمین نباشد آیا نمازش باطل است!؟ خوب برادر باد که دیگر این همه بگیر و ببند ندارد و خبره نمیخواهد.

اگر اینها واقعا خبره هستند بروند 100متر مربع زمین را برای کشت اماده کنند.

با سلام و مضافا اینکه:

همین اقایان به اصطلاح خبره نماز را که یکی از مستحبات است به عنوان واجب به مردم قالب کرده اند و برای ایکنه این وهم را درست جابیندازند مکررا به مردم گوشزد کرده و میکنند که نماز ستون دین است و بدون نماز دین شما باطل است و ول معطلید. بسیار خوب اقایان خبرگان در شریعت. بنده از شما یک سوال دارم. این دینی که ستونش با گذر یک باد از سوراخی ریزش میکند و باطل میشود به چه دردی میخورد که این اندازه در اقامه آن اصرار دارید!؟اگر واقعا خبره هستید این سوال را به بنده و بقیه مسلمانان جواب دهید.

باروی کار آوردن مهدوی کنی و از کارافتادن مجلس، حلقه کودتا کامل شد ولی آقايان بدانند شرايط زمان با سال 1332 کاملا تغيير کرده و حکومت چماق با توجه به نارضايتی شديد مردم و تحريم خارجی نميتواند مدت طولاني دوام بياورد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما