خانه | خبر | اخبارایران

آيت‌الله لاريجانی: نظارت بر رهبری در قانون اساسی وجود ندارد

یکشنبه, 1389-12-15 17:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آيت‌الله صادق لاريجانی، رئيس قوه قضائيه ايران گفته است «نظارت بر رهبری» در قانون اساسی وجود ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، لاريجانی امروز يکشنبه ۱۵ اسفند در جلسه مسئولان قضايی گفت: «مجلس خبرگان رهبری با توجه به مفاد اصول هفتم و هشتم و يکصد و يازدهم قانون اساسی دارای وظايف و اختيارات خاصی از جمله تشخيص وجود صفات ضروری در رهبری و بقای آن است ولی تعبير نظارت بر رهبری در قانون اساسی وجود ندارد.»

 

اين عضو هيأت رئيسه مجلس خبرگان رهبری افزود: «مجلس خبرگان رهبری به همين مقدار که در قانون اساسی مطرح است، وظيفه بسيار سنگينی بر عهده دارد و به همين جهت در اجلاسيه‌های مختلف نسبت به مسائل متعدد کشور بحث و بررسی می‌کند و گزارش آن را در پايان به عرض مقام معظم رهبری می‌رسانند.»

 

با اين حال برخی از اعضای مجلس خبرگان، خواهان نظارت بر عملکرد آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران هستند.

 

آيت‌الله علی محمد دستغيب از مراجع تقليد منتقد حکومت و عضو مجلس خبرگان هفته گذشته طی نامه‌ای سرگشاده نوشت: «اعضای مجلس خبرگان...مکلف هستند ناظر بر اعمال رهبر جمهوری اسلامی ايران باشند و هر نوع خلاف شرعی (که در ) زير مجموعه انجام گيرد، لازم است تذکر دهند.»

 

انتخاب رهبر در ايران و نظارت بر کار وی، بر عهده مجلس خبرگان رهبری است. با اين حال مخالفان می‌گويند که مجلس خبرگان رهبری به جای نظارت بر کار رهبر، تحت فرمان وی است.

 

آيت‌الله دستغيب شهریور ماه سال‌ جاری نیز در «اعتراض به روند حاکم بر مجلس خبرگان» از حضور در نشست خبرگان خودداری کرده بود.

 

آيت‌الله دستغيب، شنبه ٢٠ شهريور ٨٩ با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به اعضای مجلس خبرگان رهبری از آن‌ها خواست تا از «بحث‌های انحرافی» در اين مجلس دست بردارند و به خواسته‌های ملت ايران توجه کنند.

 

نشست مجلس خبرگان رهبری دو بار در سال برگزار می‌شود. سه‌شنبه ۱۷ اسفند جاری نيز دومين نشست خبرگان رهبری در سال جاری برای انتخاب اعضای هيأت رئيسه برگزار می‌شود.

 

هم‌اکنون اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد خاتمی، محمد يزدی، صادق لاريجانی، محمود هاشمی شاهرودی و ابراهيم رئيسی شش عضو هيأت رئيسه مجلس خبرگان رهبری هستند.

 

مخالفان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس کنونی مجلس خبرگان رهبری می‌گویند که وی در انتخابات ریاست خبرگان «حذف» می‌شود.

 

حامیان حکومت ایران از آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز به عنوان کاندیدای ریاست خبرگان رهبری نام می‌برند. به گفته مخالفان هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی با «آرای بالا» رئیس مجلس خبرگان خواهد شد.

 

هاشمی رفسنجانی نیز پیش‌تر گفته بود در انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان شرکت می‌کند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام و تشکر بابت درج این نوشته

در جواب آقای لاریجانی باید عرض کنم که درست است که به گفته شما در قانون اساس ممکن است هیچگونه "تعبیری برای نظارت بر اعمال رهبری" وجود نداشته باشد اما شما که خود رییس قوه قضاییه و عضو "خبرگان" هستید بایستی بهتر از هرکس دیگری بدانید که مشکل کشور هم همینجاست و مردم میخواهند این را تغییر دهند و متاسفانه شما به جای شنیدن حرف مردم و گردن نهادن به آن دارید از رهبری حمایت میکنید که هم عادل نیست و هم دروغ میگوید و هم ارازل-مدار است و هم وقتی مشنود که ارازل و اوباش به خانمی تجاوز یا اهانت کرده اند نه تنها آنرا قبیح نمیداند بلکه به عاملین این جنایات موتورسیکلت و اضافه حقوق وجوایز دیگر میدهد.

جناب لاریجانی این چگونه قانون اساسی است که شما رییس قوه قضاییه و برادرتان رییس قوه مقننه هستید. اینکه از حکومت پادشاهی هم عقبتر است که آنرا تقبیح میکردید. حداقل در زمان شاه خویشاوندان نزدیکش رییس مجلس و قوه قضاییه نبودند.

مگر شما یادتان رفته که همین آقای رهبر کنونی (آقای خامنه ای) در حلقه روحانیون طراز اول به اسم آخوند فکلی معروف بود و هر وقت به سوی محضر علما میرفت آن علمای اعلام محل را ترک میکردند تا با او در یک محل و زیر یک سقف دیده نشوند. حالا شماراچه شده که وی را به عنوان امام معصوم به مردم قالب میکنید؟

ایکاش میدانستید با قرار دادن خود (منظورم همه روحانیون است) در مقام و منصبهای سیاسی چه تیشه ای به ریشه خود و اسلام زده اید. برادر شما در دانشگاه صنعتی شریف یکی از شاگردممتازهای داشگاه بود. اینکه وی را در مقام و منصبی که برایش آموزشی ندیده قرار داده اید خود یک خیانت به کشوراست. زیرا او میتوانست در حوزه تخصصی خودش مثمر باشد نه در علوم دینی و کشورداری.

متاسفانه سامانه سیاسی ایران امروزه یک سامانه قبیله ای است که نه بر اساس صلاحیت بلکه بر اساس صلاحدید رهبری اداره میشود که به جز منافع شخصی و قبیله ای خودش نمیتواند چیز دیگری را ببیند.

به شما اطمینان میدهم که این وضع دیری نخواهد پایید و حکومت دینی برای همیشه از کشور ایران برچیده خواهد شد.

اینبار ما مردم ایران بسیار با اطلاع تریم و هرگز گول وعده های سرخرمن هیج کسی را نخواهیم خورد. خودمان همیشه در صحنه خواهیم بود تا مبادا کسی یا کسانی از نیات ما سوء تعبیر و سوء استفاده کنند.

نصیحت بنده به شما و آقای خامنه ای اینست "تا دیر نشده به همان کنام اولیه خود یعنی مدارس علمیه بازگردید و از مردم بایت حرمت شکنی هایتان از روی صدق و نه ریا عذرخواهی کنید." اگر امروز اینکار را با شعف و دل رضاو دلخواه خودنکنید فردا مردم حتی اجازه ماندن در مدرسه علمیه هم به شما نخواهند داد. والسلام من آنچه شرط بلاغ است با شما گفتم ----

از مسیرراهپیمایی استفاده نکنید تله است .درعوض به شعاع ٢ کیلومتری آن نقطه یا خط بروید در گروه های از قبل هماهنگ شده
ایرانی اتحاد اتحاد
رفراندم رفراندم اینست شعار مردم
آزادی آزادی جمهوری واقعی

حضرت آیت ....توضیح بفرمایند تشخیص بقای صفات ضروری دارای چه مکانیزمی است؟

هربار یکی ازاین لاری جانی ها حرفی میزند، رکورد وقاحت شکسته می شود. تهران - بابک

ای ملا نصرالدین جنایتکار. بوی الحمر راحمین تو و هم آخوریهایت بلند شده. فقط امیدوارم زیر مشت و لگد مردم خشمگین جان ندهید و زنده بمانید تا در یک دادگاه عادلانه مردمی به سزای جنایتهای کثیف خودتون برسید. در ضمن ممنون از شما که یک بار برای همیشه بساط اسلام رو از مملکت ما کندید. روشنفکران ما اگر صد سال هم شبانه روز تلاش می کردند نمی توانستند مثل شما اسلام رو در مملکت ما و در جهان اینطور به گوه و شاش بکشند و من از این بابت از شما ممنونم.

خوب مگه قانون اساسی وحی منز له یا دیگه نمیشه عوض کرد البته از تو بیشتر از این هم توقعی نیست

به نظر من اينكه شما براي خودتان درست كرديد هيچكدامش در قانون اساسي نيست

آقای لاریجانی بدانند،امام خمینی فرمودند:رهبر هم یکی مثل بقیه افراد باید تحت لوای قانون باشد و قانون درباره ی او اجرا شود

اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست از مسلمانی مسؤولین است

تو را به خدا یکی به این یک جلد قانون اساسی بدهد و قبلا هم با یک ماژیک فسفری دور آن قسمتی که این نفهمیده را رنگ کند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما