خانه | خبر | اخبارایران

شکايت به سازمان ملل در رابطه با «ناپديد شدن» موسوی و کروبی

پنجشنبه, 1389-12-12 14:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران با انتشار بيانيه مشترکی اعلام کردند که در مورد «ناپديد شدن» موسوی و کروبی به سازمان ملل شکايت خواهند برد.

در اين بيانيه فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH) و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران (LDDHI) ضمن هشدار نسبت به پيامدهای «ناپديد شدن» ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت به همراه همسران‌شان، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، گفته‌اند که در اين رابطه در حال انجام اقداماتی برای طرح شکايت نزد گروه تحقيق سازمان ملل برای ناپديدشدن‌های قهری يا ناخواسته (UNWGEID) هستند.

«گروه تحقيق سازمان ملل برای ناپديدشدن‌های قهری يا ناخواسته» از ۲۹ فوريه ۱۹۸۰ شکل گرفت که در سال‌های نخست هر سال فعاليت آن تمديد می‌شد اما از سال ۱۹۹۲ اين مدت به هر سه سال يک بار تغيير يافت. آخرين قطع‌نامه در اين‌باره به سال ۲۰۰۸ بازمی‌گردد.

اصلی‌ترين کار اين گروه تحقيق، جمع‌آوری اطلاعات برای خانواده‌های ناپديدشدگان در مورد چگونگی اين رخداد و محل وقوع آن است.

اين دو سازمان مدافع حقوق بشر با اشاره به سخنان روز گذشته غلام‌حسين محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائيه ايران و دادستان کشور؛ و عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران مبنی بر تکذيب خبر بازداشت موسوی و کروبی؛ نوشته‌اند: « گزارش‌های غيررسمی حاکی است که آن‌ها در زندانی در اختيار سپاه پاسداران به‌سر می‌برند.»

در اين بيانيه به سخنان فرزندان موسوی و کروبی در چند روز اخير به‌عنوان شواهد بازداشت اين دو رهبر مخالفان، استناد شده است.

کلمه، تارنمای نزديک به ميرحسين موسوی شامگاه دوشنبه نهم اسفند در خبری اعلام کرده بود موسوی و کروبی به همراه همسران‌شان به زندان حشمتيه تهران منتقل شده‌اند.

خانواده و فرزندان اين دو رهبر مخالفان دولت می‌گویند همه شواهد نشان از بازداشت آن‌ها دارد.

دختران موسوی در گفت‌وگو با کلمه گفتند شواهد بازداشت قوی است. آن‌ها افزودند: «با توجه به شواهدی که از روزها و هفته‌های قبل در اختيار داريم برای ما نيز عدم حضور پدر و مادرمان در منزل نزديک به يقين است.»

دختران موسوی و رهنورد اعلام کردند که تنها راه تکذيب بازداشت پدر و مادرشان ديدار با آن‌ها است.
خانواده کروبی نيز رفتار حکومت با موسوی و کروبی را «گروگان‌گيری و آدم‌ربايی حکومتی» ناميده و گفتند: «تمامی شواهد حاضر دال بر عدم حضور مهدی کروبی و فاطمه کروبی در منزل است.»

عبدالکريم لاهيجی، نايب رئيس فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئيس جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران، گفت: «ماه‌هاست که نيروهای امنيتی خانه‌های اين چهار رهبر مخالف را محاصره کرده و تمام تماس‌های آن‌ها را زير نظر داشته‌اند.»

آقای لاهيجی افزود: «حال آن‌ها ناپديد شده‌اند. ناپديد شدن آن‌ها مصداق آشکار ناپديد شدن قهری يا ناخواسته است. دولتمردان ايران مسئول حفظ جان آن‌ها هستند. ما اين موضوع را به گروه تحقيق سازمان ملل برای ناپديدشدن‌های قهری يا ناخواسته اطلاع داده و شکايتی در اين باره نزد اين گروه طرح خواهيم کرد.»

فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران در بيانيه خود به تجمع‌های اعتراضی گروهی از مردم در روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند، در شهرهای مختلف ايران عليه بازداشت موسوی و کروبی نيز اشاره کرده و از بازداشت «صدها نفر» نوشته‌اند.

در اين بيانيه آمده است: «سرکوب ادامه‌دار معترضان مسالمت‌جو و ناپديد شدن‌ها در جمهوری اسلامی ايران بايد جامعه بين‌المللی را متقاعد کند که قطعنامه قاطعی در شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصويب برساند و گزارشگر ويژه‌ای برای حقوق بشر در ايران منصوب نمايد.»
 

در چند روز گذشته بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی واکنش‌های جهانی را به همراه داشته است از جمله سازمان عفو بين‌الملل، سازمان گزارشگران بدون مرز، يرژی بوزک، رئيس لهستانی پارلمان اروپا، باربارا لوخبيلر، رئيس بخش ايران در اين پارلمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دولت آمريکا خواهان آزادی «بی قيد و شرط» آن‌ها شدند.

فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران اظهار اميدواری کرده‌اند که در مورد فهرست ناقضان حقوق بشر در ايران که اين دو سازمان مدافع حقوق بشر در اواسط ماه فوريه ۲۰۱۱ در اختيار اتحاديه اروپا قرار داده‌اند، از طريق «مسدود کردن دارايی‌های آن‌ها، برقراری ممنوعيت صدور ويزا برای آن‌ها و نيز تصريح دوباره منع ديدار دولتمردان اروپايی از ايران» اقدام شود.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما