خانه | خبر | اخبارایران

حیدر مصلحی: «عومل ترور صانع ژاله شناسایی شده‌اند»

چهارشنبه, 1389-12-04 15:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

حيدر مصلحی وزير اطلاعات ايران می‌گويد کسانی که در «ترور» صانع ژاله نقش داشته‌اند، شناسايی شده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، مصلحی، امروز در جمع خبرنگاران گفت: «اقدامات لازم در خصوص کسانی که شهيد ژاله را ترور کردند، صورت گرفته و اقدامات بعدی به اطلاع مردم خواهد رسيد.»

 

وی توضیح بیش‌تری در این باره نداده است.

 

صانع ژاله، در راه‌پيمايی اعتراضی ۲۵ بهمن ٨٩ بر اثر اصابت گلوله کشته شد. پس از کشته‌شدن صانع ژاله، رسانه‌های نزديک به حکومت وی را بسيجی معرفی کردند اما مخالفان عکسی از وی در کنار آيت‌الله حسين‌علی منتظری مرجع تقليد منتقد حکومت منتشر کردند.

 

با اين حال حسين شريعتمداری مدير روزنامه کيهان در يک برنامه تلويزيونی گفت که ژاله در بين مخالفان نفوذ کرده و خبرها را به روزنامه او می‌داده است.

 

با این حال شيرين عبادی، رئيس کانون مدافعان حقوق بشر می‌گويد صانع ژاله و محمد مختاری در تظاهرات ۲۵ بهمن، توسط «مأموران حکومت ايران» ترور شده‌اند.

عبادی که روز گذشته با تارنمای کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفت‌وگو کرده است، از «نوع خبررسانی خبرگزاری فارس، سخنان حسين شريعتمداری مدير روزنامه کيهان، تشييع جنازه کشته‌شدگان توسط افراد ناشناس و سخنان برادر ژاله» به عنوان شواهد اين گفته خود نام برده است.

 

همچنین قانع ژاله هفته گذشته به صدای آمریکا گفت برادرش صانع، بسيجی نبوده و «کارت بسيج» او که طرفداران دولت آن را در رسانه‌های خود منتشر کرده‌اند «جعلی» است و خود وی شاهد اين موضوع بوده است.

 

وی توضيح داد که صبح روز ۲۶ بهمن که هنوز خانواده از کشته شدن صانع اطلاعی نداشته پسرخاله او به منزل آن‌ها مراجعه و درخواست عکسی از صانع را کرده است. قانع ژاله افزود آن‌ها با استفاده از اين عکس کارت بسيج را «جعل» کرده‌اند. قانع ژاله چند ساعت پس از این مصاحبه بازداشت شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، وزير اطلاعات ايران در بخش ديگری از سخنانش گفت:‌ «شرايط کشور حالت عادی دارد و البته اتفاقاتی می‌افتد؛ ممکن است کسی تصادفی کند يا معتادی در جايی جان دهد، اين اتفاقات عادی است اما با توجه به حساسيتی که در کشور وجود دارد اين اتفاقات (ممکن است) بيش‌تر مورد توجه قرار گيرد.»

 

ظاهراً اشاره مصلحی به ابهام‌هايی است که درباره مرگ حامد نورمحمدی وجود دارد.

 

حامد نورمحمدی، دانشجوی لرستانی دانشگاه شيراز روز يکشنبه اول اسفند ٨٩ در اين شهر جان داده است.

 

با اينکه مخالفان از کشته‌شدن این دانشجو در شيراز به دست مأموران نيروی انتظامی خبر می‌دهند اما منابع مستقل اين گفته مخالفان را تأييد نکرده‌اند.

 

مخالفان می‌گويند که وی توسط مأموران انتظامی به داخل زيرگذر پرتاب شده و به همين دليل با يک ماشين برخورد کرده است.

 

اما منابع مستقل در گفت‌وگو با زمانه، علت مرگ اين دانشجو را «صرفاً تصادف» عنوان کرده و محل اين تصادف را کنارگذر ساحلی در نزديکی هتل پارس شيراز اعلام کرده‌اند. اين مکان تا خيابان ملاصدرا و ميدان نمازی که محل تجمع مخالفان بوده، فاصله دارد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما