خانه | خبر | اخبارایران

کارگردان ترک به نشانه اعتراض جايزه جشنواره فجر را نپذيرفت

جمعه, 1389-11-22 12:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سميح کاپلان‌اوغلو، فيلم‌ساز مطرح ترکيه‌ای به نشانه اعتراض به وضعيت برخی سينماگران زندانی در ايران جايزه جشنواره فجر را نپذيرفت.

به گزارش تارنمای ايران بالکان (ايربا) و به نقل از رسانه‌های ترکيه، جايزه جشنواره فجر به خاطر فيلم «عسل» کاپلان‌اوغلو به وی تعلق گرفته بود.

سميح کاپلان‌اوغلو از جمله فيلم‌سازانی است که پيش از اين نيز نسبت به زندانی بودن برخی سينماگران ايرانی اعتراض کرده بود.

اين کارگردان هم بيانيه‌های اعتراضی در اين زمينه را امضا نموده و هم چندی پيش در سينمای «بی‌اوغلو» در استانبول درباره زندانی شدن سينماگران ايرانی و به‌طور مشخص جعفر پناهی اظهار نظر کرده بود.
 

ايربا گزارش می‌دهد که کاپلان‌اوغلو پس از آن که از برنده شدن جايزه بهترين فيلم‌نامه به فيلم «عسل» در جشنواره فجر آگاه شد به رسانه‌ها گفت: «توزيع‌کننده بين‌المللی اين فيلم، آن را به ايران فروخته بود. در چنين مواردی توزيع‌کننده همان کشور است که برای شرکت دادن فيلم در جشنواره تصميم می‌گيرد. ما به واسطه همين جايزه بود که باخبر شديم فيلم در جشنواره شرکت کرده است. توسط توزيع‌کننده بين‌المللی فيلم نيز اعلام کرده‌ايم که به‌عنوان اعتراض، جايزه را نخواهيم گرفت.»

روز بيستم بهمن‌ماه، در مراسم پايانی بخش بين‌الملل بيست‌ونهمين دوره جشنواره فيلم فجر در ايران سيمرغ بلورين بهترين فيلم‌نامه به سميح کاپلان‌اوغلو و اورچون کوکسال برای به فيلم «عسل» محصول مشترک ترکيه و آلمان تعلق گرفت.

اين اعتراض فيلم‌ساز ترک زمانی صورت می‌گيرد که در مراسم گشايش جشنواره فيلم فجر، مسعود کيميايی و پوران درخشنده، دو فيلم‌ساز ايرانی نسبت به حکم قضايی جعفر پناهی اعتراض کردند.
 

کيميايی که به خاطر يک عمر فعاليت سينمايی‌اش در مراسم گشايش جشنواره مورد تقدير قرار می‌گرفت، در سخنان خود گفت: «من با کمال فروتنی و تواضع با اين ۷۰ سال سن‌ام از قوه قضائيه می‌خواهم تجديد نظری در حکم جعفر پناهی کند.»

پوران درخشنده نيز گفت: «پناهی جايزه‌های بين‌المللی بسياری را برای اولين بار به سينمای ايران آورد که اين جوايز بسيار ارزشمند هستند.»

از سوی ديگر، روز گذشته شصت‌ويکمين دوره جشنواره برلين نيز در حالی گشايش يافت که جعفر پناهی، عضو هیأت داوران اين دوره به دليل محکوميت قضائی خود اجازه خروج از ايران را نيافت و رسانه‌های آلمان به‌طور گسترده‌ای اين موضوع را پوشش دادند.

جشنواره فيلم برلين برنامه‌های ويژه‌ای را در پشتيبانی از جعفر پناهی تدارک ديده است.
 

سميح کاپلان‌اوغلو، فيلم‌ساز ۴۸ ساله اهل ازمير، در حال حاضر يکی از مهم‌ترين کارگردانان مؤلف سينمای ترکيه به‌شمار می‌رود.

وی که تاکنون دو فيلم کوتاه، يک فيلم تلويزيونی و پنج فيلم بلند ساخته افزون بر جوايز متعدد در جشنواره‌هايی چون ونيز، استانبول، آنکارا، سنگاپور، در سال گذشته با فيلم «عسل» برنده خرس طلايی جشنواره برلين و نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم اروپا شد.

«عسل» از مجموعه سه‌گانه اين فيلم‌ساز سينمای ترکيه است که بر اساس خاطرات زندگی شخصی خود ساخته و دو قسمت ديگر اين تريلوژی به نام‌های «تخم مرغ» و «شير» نيز پيش از اين در جشنواره‌های جهانی درخشيده‌اند.

کاپلان‌اوغلو پيش از اين در سال ۱۳۸۷ خورشيدی به‌خاطر فيلم «تخم مرغ» برنده سيمرغ بلورين بهترين کارگردانی در بخش بين‌الملل بيست و هفتمين دوره جشنواره فيلم فجر شده بود.
 

"جعفر پناهی" کارگردان سينما، در آذر ماه سال جاری به اتهام اجتماع و تبانی و تبليغ عليه نظام، به شش سال حبس تعزيری و ۲۰ سال محروميت از ساختن فيلم، نوشتن هر نوع فيلمنامه و مسافرت به خارج از کشور محکوم شده است.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

پسنديدم

ترکها خودشان لیلا زانا فعال کرد را فقط به خاطر سخنرانی به زبان کردی 12 سال زندانی کرده اند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما