خانه | خبر | اخبارایران

کروبی: جنبش‌های مصر و تونس به جنبش سبز ايران جان دوباره دادند

چهارشنبه, 1389-11-20 17:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مهدی کروبی يکی از رهبران مخالف دولت گفت جنبش مردم مصر و تونس به جنبش سبز ايران، جان دوباره داده‌اند.

 

کروبی روز گذشته از طریق یک ارتباط اینترنتی در گفت‌وگو با روزنامه نيويورک‌تايمز چاپ آمریکا افزود هر رخدادی که به پيروزی مردم مسلمان خاورميانه عليه «حکومت‌های خودکامه» منجر شود، به «سود» جنبش سبز (جنبش مخالفان حکومت ایران) است.

 

کروبی گفت اگر دولت با برگزاری راه‌پیمایی برای حمایت از مردم مصر و تونس موافقت کند، مردم ایران به دنیا نشان خواهند داد که جنبش سبز زنده است و شاهد قدرت واقعی این جنبش خواهیم بود.

 

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالف دولت چند روز پيش با ارسال نامه‌ای به وزارت کشور، خواهان صدور مجوز برگزاری راه‌پيمايی در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ۸۹ برای حمايت از «قيام آزادی‌خوانه مردم مصر و فلسطين» شدند.

 

کروبی در بخش دیگری از گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز گفته است اگر دولت اجازه برگزاری این راه‌پیمایی را ندهد، به این معنا است که «ادعاهای» حکومت ایران در حمایت از مردم مصر و تونس «صادقانه» نیست.

 

رهبر جمهوری اسلامی و چند مقام‌بلندپایه دیگر ایران تاکنون از اعترضات مردم مصر و تونس حمایت کرده‌اند.

 

دبیرکل حزب اعتماد ملی همچنین «سرخوردگی جنبش سبز» را رد کرد و افزود هواداران این جنبش همچنان مطالبات خود را که شامل «آزادی بیان، آزادی تجمعات و برگزاری انتخابات آزاد» است، پیگیری می‌کنند.

 

با این حال کروبی گفت شکست مردم مصر می‌تواند بر جنبش سبز نیز «تأثیر منفی» بگذارد اما این تأثیر منفی، «قدرت توقف حرکت آزادی‌خواهانه ما را نخواهد داشت.»

 

وزارت کشور ایران تاکنون به نامه موسوی و کروبی پاسخی نداده اما غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران، درخواست موسوی و کروبی را اقدامی «سیاسی و تفرقه‌افکنانه» خوانده است. در واکنشی دیگر، روزنامه کیهان که مدیر آن توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌شود، چند روز پیش درخواست موسوی و کروبی را «امریه موساد و در راستای همبستگی با سران رژیم صهیونیستی» توصیف کرد.

 

با این حال برخی تحلیل‌گران سیاسی می‌گویند که راه‌پیمایی دوشنبه ۲۵ بهمن حتی در صورت مخالفت دولت برگزار می‌شود.

 

محمدجواد اکبرین، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی مقیم پاریس در این‌باره به رادیو زمانه گفت: «بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی راه‌پیمایی آزاد است و طبق قانون وظیفه‌ حفظ امنیت شهروندان برعهده‌‌ وزارت کشور است. پس (موسوی و کروبی) از یک‌سو (در نامه خود) وظیفه‌ حکومت را‌‌ در قبال راه‌پیمایی ۲۵ بهمن به او یادآوری کرده‌اند و از سوی دیگر با این نامه به مردم اعلام کرده‌اند که روز ۲۵ بهمن بیایند؛ چه مجوز صادر شود و چه صادر نشود، این راهپیمایی برگزار می‌شود. همچنان که مشاور ارشد آقای موسوی (اردشیر امیرارجمند) در آخرین گفت‌وگویی که با رسانه‌ها داشتند، اعلام کرده‌اند که هیچ برنامه‌ای برای لغو راه‌پیمایی ۲۵ بهمن وجود ندارد.»

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام بر هر دو موسوی وکروبی,وهمه احترامی که برایتان دارم واینکه تمامی این سخنان صحیح است ..ولی تا جائیکه به طور واضح معلوم نگردد که شما وملت چه میخواهید درخواست از مردم برای بیرون امدن جز به خطر انداختن جان انان نتیجه دیگری ندارد ..لطفا اگر میدانید که دقیقا چه میخواهید انرا به طور شفاف ودر یک جمله بیان کنید تا معلوم گردد برای چه باید بیرون بیائیم یعنی میخواهید مثلا زندانیان سیاسی ازاد شوند ویا اینکه میخواهید این رهبر عوض شود چرا که نا عادل است ویک ولی فقیه دیگری ویا یک شورای رهبری جایگزین شود ویا نه فقط میخواهید دولت احمدی نژاد استیضاح شود ومنحل شود.وبعد یک انتخابات ازاد برقرارشود..اینها همه را گفتم چون میدانم که میخواهید در چارچوب قانون اساسی فعلی کار کنید .وگرنه رفراندم را هم به ان میافزودم البته شاید این خواسته هم قانونی باشد..بازهم از شما خواهش میکنم مردم را سرگردان به خیابانها نیاورید وجانشان را به خطر نیاندازید فقط به اين منظور که نمايش قدرت بدهيد

من جواب شما را خواهم داد دوست عزیز

اینن برای مقابل با دروغ بیرون می‌آیند

وقتی‌ که دولت از حساب مردم میلیارد‌ها پول برداشت می‌کند و جواب نمیدهد،از حسابی‌ که مال مردم هست،و دست خودش هست

اینن برای این بیرون می‌آیند و برای مقابل با دروغ،دروغ‌های این دولت.........

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما