خانه | خبر | اخبارایران

ايران بار ديگر هشدار داد تنگه هرمز را می‌بندد

دوشنبه, 1389-11-18 18:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سرتيپ علی فدوی، فرمانده نيروی دريايی سپاه پاسداران هشدار داد در صورت تهديد، ايران تنگه هرمز را می‌بندد.

 

سرتيپ فدوی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر افزود خليج فارس و تنگه هرمز به طور کامل «تحت سيطره» نيروی دريايی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است.

 

به گفته وی «در زمان تهديد، نيروی دريايی ارتش در منطقه دريايی عمان به ايفای نقش خواهد پرداخت و نيروی دريايی سپاه هم در خليج فارس و تنگه هرمز.»

 

تنگه هرمز يکی از مسيرهای آبی بين‌المللی است که کشورهای عربستان سعودی، کويت، قطر و بحرين نفت خود را از طريق آن به ساير کشورها صادر می‌کنند.

 

فرمانده نيروی دريايی سپاه گفت «اگر هر عامل و قدرتی کوچک‌ترين حرکتی انجام دهد که به امنيت منطقه خدشه وارد گردد، پاسخ بسيار قاطع به آن خواهيم داد.»

 

وی افزود بعد از صدور قطع‌نامه «غيرقانونی» ۱۹۲۹ تاکنون هيچ گزارشی مبنی بر بازرسی کشتی‌های جمهوری اسلامی ايران از سوی کشورهای ديگر به‌دستمان نرسيده است.

 

سرتیپ فدوی گفت «آمريکا به خوبی واقف است که اين بازی (بازرسی کشتی های ايرانی) بازی خطرناکی است و آن‌ها طاقت پذيرفتن تبعات آن را نخواهند داشت.»

 

بنا بر قطع‌نامه ١٩٢٩ که علیه برنامه اتمی ایران در شورای امنیت تصویب شده، کشورها اجازه دارند که کشتی‌های ایران را بازرسی کنند.

 

اين نخستين بار نيست که ايران تهديد می‌کند تنگه هرمز را می‌بندد. مرداد ٨٩ نیز سردار علی شادمانی، رئيس اداره عمليات ستاد کل نيروهای مسلح ايران از «بستن تنگه هرمز و به گروگان گرفتن نيروهای آمريکايی در افغانستان و عراق» به عنوان واکنش‌های ايران به حمله احتمالی آمريکا به اين کشور نام برد.

 

مقام‌های نظامی ایران در حالی از بستن تنگه هرمز سخن می‌گویند که پيش‌تر دريادار مائوری‌زيو جميگنانی، فرمانده نيروی دريايی ناتو، بستن تنگه هرمز را «خيال‌بافی» خوانده بود. وی سال ٢٠٠٨ گفته بود که گذرگاه‌های بين‌المللی را نمی‌توان مسدود کرد.

 

تولید موشک‌های بالستیک توسط سپاه

در همین حال امروز، سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران در یک نشست خبری گفت سپاه، موشک‌های بالستیک را به تولید انبوه رسانده است.

 

فرمانده کل سپاه پاسداران افزود سرعت اين موشک‌ها «مافوق صوت» است و «ردگيری و مقابله با آن‌ها برای دشمن امکان‌پذير نيست.»

 

وی گفت «با توجه به اين‌که تهديدات احتمالی دشمن عمدتاً موشکی، هوايی و دريايی خواهد بود، سپاه به توانمندی‌هايی مجهز شده است که بتواند فناوری پيشرفته دشمن را خنثی کند.»

سرلشکر جعفری، در بخش دیگری از سخنانش، بازداشت و نگهداری رابرت لوینسون، مأمور پيشين پليس فدرال آمريکا (اف.‌بی‌.آی) را توسط سپاه رد کرد.

 

وی افزود «مطمئن باشيد اگر سپاه کسی از دشمنان را بگيرد، حتماً اعلام می‌کند.»

 

سايت ويکی‌ليکس با انتشار سندی خبر داده که رابرت لوينسون، مأمور پيشين پليس فدرال آمريکا (اف.‌بی‌.آی) در يکی از «زندان‌های مخفی سپاه پاسداران ايران» است.

 

ويکی‌ليکس اين سند را بر اساس گفته‌های يک زندانی سياسی که از ايران خارج شده، منتشر کرده است.

بر اساس سند ویکی‌لیکس، اين زندانی سياسی که نامش فاش نشده گفته است کلمۀ «بی. لوينسون» و زير آن در سه خط «درخواست کمک» را در سلولش ديده است.

 

لوينسون، کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان‌يافته پليس فدرال آمريکا است که آخرين‌بار، هشتم مارس سال ۲۰۰۷ (۱۷ اسفند ۱۳۸۵) در جزيره کيش در جنوب ایران مشاهده شده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

شما مثل اینکه نام دریای عمان را نشنیده بودید؟ شاید هم معنی خلیج را نمیدانید؟

بر روی نقشه شما فاصله تنگه هرمز تا اقیانوس هم خلیج فارس نوشته شده

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما