خانه | خبر | اخبارافغانستان

درج نام یک فرمانده طالبان در فهرست قاچاقچیان بین‌المللی

جمعه, 1391-08-26 16:58
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت خزانه‌داری آمریکا برای نخستین بار نام یک فرمانده ارشد طالبان در جنوب افغانستان را در فهرست بزرگ‌ترین قاچاقچیان بین‌المللی قرار داد.

 

ملا نعیم بریس، والی خودخوانده طالبان در ولایت هلمند است که بر پایه اطلاعات منابع آمریکایی در تولید و قاچاق هروئین به خارج از افغانستان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

 

با درج نام این مقام ارشد طالبان در این فهرست که وی را همتای رهبران بدنام مافیای مواد مخدر کشورهای کلمبیا، مکزیک و ونزوئلا قرار می‌دهد، شهروندان آمریکایی از هر گونه دادوستد با وی منع شده و حساب‌های بانکی‌اش در آمریکا نیز مسدود خواهد شد.

 

دیوید کوهن، معاون اطلاعات، تروریسم و مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است ملا نعیم به جنگجویانش دستور داده بود تیم‌های عملیاتی که از سوی دولت افغانستان برای تخریب کشتزارهای تریاک به هلمند اعزام شده‌اند را مورد حمله قرار دهند.

 

هلمند بزرگ‌ترین مرکز کشت تریاک در افغانستان است و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ‌افغانستان حدود ۹۰ درصد تریاک جهان را تولید می‌کند

هلمند بزرگ‌ترین مرکز کشت تریاک در افغانستان است و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ‌افغانستان حدود ۹۰ درصد تریاک جهان را تولید می‌کند.

 

گفته می‌شود که در سال جاری بیشتر از ۵۰ هزار هکتار زمین در هلمند به کشت تریاک اختصاص داده شده است اما شیوع یک آفت گیاهی باعث کاهش برداشت محصول در بعضی از مناطق این ولایت شده است.

 

پیش از این سازمان ملل متحد و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود در مورد مواد مخدر در این کشور اعلام کردند که در سال ۲۰۱۱ سطح زیر کشت تریاک در افغانستان با هفت درصد افزایش نسبت به یک سال قبل از آن، به بیش از ۱۳۱ هزار هکتار رسید.

 

در این گزارش گفته شده است که تولید تریاک در افغانستان طی سال ۲۰۱۱ نسبت به سال ۲۰۱۰، ۶۱ درصد افزایش یافته است.

 

در سال ۲۰۱۱ بیش از پنج هزار و ۸۰۰ تن تریاک در افغانستان تولید شد که بیش از دو هزار و ۲۰۰ تن بیشتر از سال ۲۰۱۰ بوده است،  قیمت تریاک نیز در این سال نسبت به یک سال پیش از آن ۱۳۳ درصد افزایش یافته بود.

 

اداره مبارزه با مواد مخدر وجرایم سازمان ملل نیز با اعلام اینکه تولید تریاک در افغانستان بخشی از اقتصاد این کشوراست تأکید کرده که تولید این ماده مخدر بخش قابل توجه از نیاز مالی شورشیان را تأمین می‌کند و به فساد نیز دامن می‌زند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما