خانه | خبر | اخبارافغانستان

انفجار انتحاری هم‌زمان با برگزاری سالگرد تروراحمد شاه مسعود در کابل

شنبه, 1391-06-18 18:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

 

هم‌زمان با گرامی‌داشت هفته "شهید"  و سالگرد تروراحمد شاه مسعود، فرمانده سر‌شناس مجاهدین، وقوع یک  عملیات انتحاری در کابل، شش کشته و چندین زخمی برجای گذاشت.

 

این حمله انتحاری حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر شنبه ۱۸ شهریورماه، در نزدیک برخی از دفا‌تر و نهادهای مهم داخلی و خارجی از جمله سفارت اسپانیا و مقر فرماندهی آیساف که درحوزه دهم امنیتی کابل موقعیت دارد، رخ داد.

 

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت که درحمله شش نوجوان کشته و چهار غیر نظامی دیگر زخمی شدند.

 

طالبان در پیامی مسئولیت این حمله را برعهده گرفتنند. ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان طالبان گف هدف آنان یک "دفتر سازمان اطلاعات امریکا (سیا)"» بوده است.

 

عبدالرب رسول سیاف: "کسانی که به اتهام حمله‌های تروریستی بازداشت می‌شود، قبل از نهایی شدن پرونده یا به ازای پول آزاد می‌شوند ویا از داخل زندان حمله‌های تروریستی را رهبری می‌کنند" 

این رویداد هم‌زمان با مراسم گرامی داشت از یازدهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود، فرمانده نامدار مجاهدین و آغاز هفته شهید رخ داد که تحت تدابیر شدید امنیتی در غرب کابل برگزار شد.

 

احمد شاه مسعود، فرمانده ارشد گروه‌های ضد طالبان بود که در هیجدهم شهریورماه سال ۱۳۸۱ خورشیدی در منطقه خواجه بهاء‌الدین ولایت تخار درشمال افغانستان در نتیجه یک حمله انتحاری دو مرد عرب تبار عضو القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، کشته شد.

 

از آن زمان تا اکنون همه ساله از سالگرد فرمانده مسعود و دیگر جان باختگان جنگ با حضور هزاران تن در شهرهای مختلف افغانستان یادبود به عمل می‌آید.

 

در مراسم امسال، مارشال محمد قیسم فهیم از همرزمان احمد شاه مسعود، و معاون اول رئیس جمهور افغانستان در سخنانی نسب وخامت اوضاع افغانستان در صورت عدم تجهیز نیروهای امنیتی این کشور هشدار داد.

 

وی گفت: "اگر جهان نیروهای امنیتی افغانستان را با سلاح‌های مورد ضرورتشان مجهز ساخت، نتیجه مثبت خواهد بود و اگر این کار را نکردند، یقینا مشکلات امنیتی زیاد خواهد شد."

 

معاون رئیس جمهور افغانستان گفت که در چنین شرایطی انتخابات آینده ریاست جمهوری هم به صورت شفاف و فراگیر برگزار نخواهد شد.

 

مارشال فهیم از نیروهای امنیتی این کشور خواست با‌‌ همان "روحیه جهادگران" که در گذشته جهاد کردندعلیه مخالفان مسلح دولت افغانستان بجنگند اما تاکید کرد چنان چه این نیرو‌ها نتوانستند از پس این کار برآیند، مجاهدین زنده هستند. او از مجاهدین پیشین خواست تا بسیج شوند و از کشور خود دفاع کنند.

 

عبدالرب رسول سیاف، از رهبران مجاهدین دیگر سخنران این مراسم بود. سیاف اما در سخنانی تند طالبان را مورد خطاب قرار داد و عملیات انتحاری را همواره از سوی این گروه سازمان دهی می‌شود، حرام خواند و گفت که این حمله‌ها جواز شرعی ندارد.

 

سیاف گفت کسانی که فتوای جهاد و این گونه حمله‌ها راصادر می‌کنند می‌دانند که این حمله‌ها حرام و مردود است و گرنه خود آن‌ها و یا فرزندان و نزدیکان‌شان آن را انجام می‌دادند.

 

وی با انتقاد شدید ازعملکرد دولت افغانستان گفت: "کسانی که به اتهام حمله‌های تروریستی بازداشت می‌شود، قبل از نهایی شدن پرونده یا به ازای پول آزاد می‌شوند ویا از داخل زندان حمله‌های تروریستی را رهبری می‌کنند."

 

سیاف گفت که دولت افغانستان درخواست مذاکره و مصالحه با شورشیان را از "موضع ضعف" مطرح کرده است و از همین رو به گفته وی این روند نتیجه نخواهد داد. او اما گفت که تا زمانی که شورشیان تضعیف نشوند تن به مصالحه نخواهند داد.

 

به باور سیاف اگر چند تن از عوامل حمله‌های تروریستی را در چند منطقه به دار بکشند، دیگر حمله انتحاری در افغانستان رخ نخواهد داد

 

اما با وصف این، این رهبر سابق مجاهدین از طالبان خواست تا با توقف حمله‌های تروریستی و انتحاری، به کشور و مردم خود جفا نکنند و به روند صلح بپیوندند..

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما