خانه | خبر | اخبارافغانستان

کشته شدن چهار سرباز فرانسوی در افغانستان

شنبه, 1391-03-20 15:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر اثر يک حمله انتحاری در ولايت کاپيسا در شرق افغانستان، دست‌کم چهار سرباز فرانسوی کشته و هشت تن ديگر از جمله سه غيرنظامی نيز زخمی شدند.

آيساف يا نيروهای بين‌المللی کمک به تأمين امنيت افغانستان در اطلاعيه‌ای اعلام کرد که اين رويداد در نتيجه حمله شورشيان صورت گرفته است.

سلطان محمد صافی،‌ فرماندار منطقه نجراب ولايت کاپيسا گفت که اين حمله حوالی ظهر امروز، شنبه ۲۰ خردادماه،‌ توسط يک مهاجم انتحاری در نزديک کاروان سربازان آيساف،‌ در بازار نجراب رخ داد.

اسدالله حميدی،‌ سخنگوی والی کاپيسا نيز گفت که در اين رويداد سه غيرنظامی نيز مجروح شده‌اند که به کمک مردم به بيمارستان چاريکار،‌ مرکز ولايت، انتقال داده شده‌اند.

ذبيح‌الله مجاهد،‌ از سخنگويان طالبان گفت که اين حمله توسط يک عضو اين گروه صورت گرفته است.

دفتر رياست جمهوری فرانسه نيز در اطلاعيه‌ای تأييد کرده است که در اين رويداد چهار سرباز فرانسوی کشته و پنج سرباز نيز مجروح شده‌اند که وضع سه تن از آن‌ها وخيم می‌باشد.

پس از سقوط رژيم طالبان در سال ۱۳۸۱ خورشيدی و استقرار نيروهای فرانسوی در افغانستان، تاکنون ۸۷ سرباز فرانسوی در رويدادهای مختلف کشته شده‌اند

گفته می‌شود که فرانسوا اولاند‌، رئيس جمهور فرانسه،‌ ژان- ايولو درين،‌ وزير دفاع اين کشور را پس از اين حمله به افغانستان فرستاده است.

اين رويداد درحالی رخ می‌دهد که رئيس جمهور فرانسه اوايل ماه جاری در سفر به کابل اعلام کرد که مصمم است به حضور نظاميان فرانسه در افغانستان تا زمستان ۱۳۹۱ (پايان سال ۲۰۱۲)، پايان دهد.

اين تصميم فرانسه خلاف تعهد ناتو می‌باشد که گفته است نظاميان عضو اين پيمان به‌صورت تدريجی و هم‌زمان با سپردن مسئوليت تأمين امنيت به نيروهای امنيتی افغانستان تا زمستان ۱۳۹۳ (پايان سال ۲۰۱۴)،‌ به مأموريت جنگی خود پايان خواهند داد.

فرانسوا اولاند اما با اشاره به توافق‌نامه همکاری‌های بلندمدت فرانسه با افغانستان تأکيد کرده است که حضور فرانسه پس از خروج نظاميان اين کشور به‌صورت نمايشی نخواهد بود و اين حضور به شکل و شيوه‌های مختلف ادامه پيدا می‌کند.

به گفته رئيس جمهور فرانسه، اين کشور پس از خروج نيروهای خود از افغانستان، طی يک برنامه بلندمدت در زمينه آموزش نيروهای امنيتی افغانستان و کمک و همکاری در امور مختلف از جمله بهداشت، کشاورزی،‌ انرژی و امور آموزشی و فرهنگی را ادامه می‌دهد.

فرانسه بيش از چهار هزار سرباز در چارچوب نيروهای بين‌المللی کمک به تأمين امنيت افغانستان يا آيساف دارد که بيشتر آنان در شمال شرق کابل مستقر هستند.

پس از سقوط رژيم طالبان بر اثر حمله نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا به افغانستان در سال ۱۳۸۱ خورشيدی و استقرار نيروهای فرانسوی در اين کشور، تاکنون ۸۷ سرباز فرانسوی در رويدادهای مختلف کشته شده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما