خانه | خبر | اخبارافغانستان

آزادی۲۰ کودک و نوجوان متهم به حمله انتحاری در افغانستان

چهارشنبه, 1390-06-02 19:26
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس جمهور افغانستان حکم آزادی ۲۰ کودک و نوجوان را که به قصد حمله انتحاری بازداشت شده بودند، صادر کرد.

حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان، امروز چهارشنبه دوم شهريورماه در کاخ رياست جمهوری اين کشور با اين کودکان و نوجوانان ديدار کرد و آن‌ها را تشويق نمود که ديگر فريب نخورند و برخلاف امنيت مردم و کشور خود اقدام نکنند.

اين کودکان و نوجوانان که سن آنان بين هشت تا ۱۶ سال اعلام شده است طی سال جاری در عمليات مختلف از سوی اداره امنيت ملی افغانستان بازداشت شدند.

در اين ديدار شماری از مقامات ارشد حکومت افغانستان و اعضای شورای علماء‌ و روحانيون اين کشور نيز حضور داشتند.

تعدادی از کودکان و نوجوانان گفتند که در مدارس اسلامی پاکستان در زمينه چگونگی حمله انتحاری آموزش ديده و پس از انتقال به افغانستان تشويق شدند که حمله انتحاری را انجام دهند

مقام‌های دولت افغانستان در اين نشست گفتند که شماری از اين کودکان و نوجوانان در مورد چگونگی انجام حمله انتحاری در پاکستان آموزش ديده‌اند.

مولوی قيام‌الدين کشاف، رئيس شورای علماء و روحانيون افغانستان در سخنانی به‌طور تلويحی پاکستان را متهم کرد که در فريب اين کودکان به انجام حملات انتحاری دخيل است.

وی فريب کودکان و نوجوانان را يک عمل ضد اسلامی و ضد انسانی خواند و گفت: «اين ظلم و جفا در حق کودکان است که دشمنان افغانستان با فريب کودکان بمب را بر بدن آنان بسته و آن‌ها را تشويق به انجام حمله انتحاری می‌کنند.»

در اين ديدار تعدادی از کودکان و نوجوانان در حضور مقامات دولت افغانستان گفتند که در مدارس اسلامی پاکستان در زمينه چگونگی حمله انتحاری آموزش ديده و پس از انتقال به افغانستان تشويق شدند که حمله انتحاری را انجام دهند.

حامد کرزی، به مقامات اين کشور دستور داد تا يک نوجوان ۱۶ ساله ساکن شهر غزنی در جنوب کابل که می‌گفت مادرش را از دست داده است و حاضر نيست از ترس طالبان به خانه‌اش بازگردد برای تحصيل به ترکيه اعزام شود.

رئيس جمهور افغانستان در سخنانی تشويق کودکان و نوجوانان به انجام حملات انتحاری را محکوم کرد و گفت اين اعمال خلاف دين اسلام است.

حامد کرزی در پايان اين ديدار به سازمان امنيت ملی اين کشور دستور داد تا کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست را به مراکز پرورشی و آموزشی معرفی کنند و افراد باقی‌مانده را پيش از عيد فطر به خانواده‌های آنان بسپارد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما