خانه | خبر | اخبارافغانستان

کشته شدن مشاور رئیس جمهور و یک نماینده پارلمان افغانستان

دوشنبه, 1390-04-27 16:58
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مشاور رئيس جمهور افغانستان در امور اقوام و قبايل و يک نماينده مجلس نمايندگان اين کشور بر اثر حمله افراد مسلح وابسته به طالبان در شهر کابل کشته شدند.

وزارت کشور افغانستان با انتشار اطلاعيه‌ای گفته است که جان محمدخان، مشاور رئيس جمهور و محمدهاشم وطن‌وال، ساعت هشت شب يکشنبه ۲۶ تير بر اثر حمله دو عضو گروه طالبان در محله کارته چهارم شهر کابل جان باختند.

در اطلاعيه گفته شده که در اين حمله يک پليس کشته و سه پليس نيز که وظيفه محافظت از خانه جان محمدخان را برعهده داشتند زخمی شده‌اند.

منابع امنيتی می‌گويند دو فرد وابسته به طالبان پس از ورود به خانه جان محمدخان، او و هاشم وطن‌وال را که در طبقه نخست در حال گفت‌وگو بودند به گلوله بستند.

اين حمله پس از آن رخ داد که روز يکشنبه ۲۶ تيرماه، نظاميان خارجی در نخستين گام برای خروج از افغانستان، مسئوليت تأمين امنيت ولايت باميان را به دولت افغانستان سپردند

گفته می‌شود نيروهای امنيتی افغانستان با حضور در محل رويداد، اعضای خانواده جان محمدخان را از محل خارج ساختند و پس از درگيری طولانی که تا پاسی از شب ادامه يافت دو مهاجم را از پای درآوردند.

جان محمدخان، بزرگ قبيله پوپل‌زی در ولايت ارزگان در جنوب افغانستان و از افراد نزديک به حامد کرزی، رئيس جمهور اين کشور بود. او پيش از اين در زمان دولت مجاهدين و دولت کنونی دست‌کم شش سال به‌عنوان والی ارزگان ايفای وظيفه کرده بود.

هاشم وطن‌وال، نماينده مجلس افغانستان از دوستان جان محمدخان و هر دو از يک روستای ولايت ارزگان بودند.

مسئوليت حمله را طالبان برعهده گرفته‌اند؛ ذبيح‌الله مجاهد، از سخنگويان این گروه گفت که اين حمله از سوی دو عضو طالبان صورت گرفته است.

اين حمله پس از آن رخ داد که روز يکشنبه ۲۶ تيرماه، نظاميان خارجی در نخستين گام برای خروج از افغانستان، مسئوليت تأمين امنيت ولايت باميان را به دولت افغانستان سپردند.

طی شش ماه گذشته که مطابق با گزارش سازمان ملل با کشته شدن ۱۴۶۲ غيرنظامی مرگبارترين دوره برای غيرنظاميان در جنگ ۱۰ ساله اين کشور بوده است؛ روند ترور رهبران محلی و حاميان دولت افغانستان در ولايات مختلف اين کشور نيز رو به افزايش نهاده است.

در آخرين موارد از قتل رهبران محلی؛ مسئول محلی شورای عالی صلح در هلمند، يک فرمانده ارشد مجاهدين پيشين در کنر، فرمانده پليس قندهار، فرمانده پليس قندوز، فرمانده پليس حوزه شمال، فرمانده پليس ولايت تخار، رئيس شورای ولايتی و رئيس شورای علماء و روحانيون قندهار در حملات طالبان کشته شدند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما