خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

فیلم‌های میلیاردی، سینماهای خالی

سه شنبه, 1391-04-13 03:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - ماجراهای اخیر سینمای ایران و مشکلات و محدودیت‌های پی‌در پی آن به یک سریال دنباله‌دار تبدیل شده است؛ سریالی که نقش‌های اصلی‌اش را مدیران در قدرت بازی می‌کنند و سینماگران تنها سیاهی‌لشکرهایی هستند که ظاهراً فقط گاه و بی‌گاه باید از قهرمان فیلم کتک بخورند.

در گزارش این هفته نگاهی داریم به آخرین خبرها از درگیری وزارت ارشاد با حوزه هنری و معضل اکران، آخرین اظهارنظرها در ارتباط با خانه سینما و باشگاه سینمایی، نامه سینماگران به رئیس نیروی انتظامی و بالاخره ماجرای تولید فیلم دو‌ و نیم میلیارد تومانی سینمای ایران. چون همیشه خبرهای کوتاه تولید و اکران به همراه حاشیه هفته، از دیگر بخش‌های گزارش هفتگی سینمای ایران هستند.

 

حوزه هنری علیه وزارت ارشاد

 

در روزهایی که اهالی سینما از ریزش مخاطبان سینمای ایران و شکست تجاری فیلم‌ها نگران هستند، ماجرای درگیری حوزه هنری با مسئولان سینما، عدم نمایش برخی فیلم‌ها در سینماهای حوزه و درگیری شورای پروانه نمایش با حوزه هنری و عدم صدور پروانه نمایش برای اکران فیلم‌ها در سینماهای زیر نظر حوزه و شهرداری مشکلی بر مشکلات دیگر سینمای ایران افزوده است.

 

هفته گذشته نیز این درگیری‌ها ادامه داشتند و دو سوی ماجرا سخنانی در این ارتباط گفتند.
در اولین خبر در برخی از رسانه‌ها اعلام شد که شورای عالی سینما قرار است جلسه ویژه‌ای برای رسیدگی به مشکل اکران برگزار کند. این خبر با واکنش روابط عمومی سازمان سینمایی روبرو شد و این روابط عمومی با ارسال اطلاعیه‌ای به رسانه‌ها برگزاری هرگونه جلسه‌ای را تکذیب کرد.

جواد شمقدری: مسأله قطعی در مورد حوزه هنری این است که رفتار حوزه هم در پائین کشیدن دو فیلم در اکران نوروزی و چه الان در اکران نکردن فیلم‌های دیگر غیرقانونی است.

از سوی دیگر جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات با مسئولان حوزه هنری خبر داد. به گفته شمقدری «هفته جاری به پیشنهاد یکی از اعضای شورای عالی سینما قرار شد با حضور نمایندگانی از سازمان سینمایی، شهرداری تهران و سازمان تبلیغات اسلامی جلسه‌ای برگزار شود که به دلیل عدم شرکت نماینده سازمان تبلیغات بدون نتیجه ماند.» این در حالی است که مسئولان حوزه هنری گفته‌اند هیچگونه دعوتی از آنان برای شرکت در این جلسه صورت نگرفته است.

 

شمقدری همچنین اعلام کرد که با بازگشت وزیر ارشاد از سفر به ترکیه بار دیگر مذاکرات برای حل مشکل اکران از سر گرفته خواهد شد. او با بیان اینکه حوزه هنری از یک خلا قانونی در آئین‌نامه اکران استفاده کرده است، عملکرد این سازمان را غیرقانونی خواند و گفت: «مسأله قطعی در مورد حوزه هنری این است که رفتار حوزه هم در پائین کشیدن دو فیلم در اکران نوروزی و چه الان در اکران نکردن فیلم‌های دیگر غیرقانونی است.»

 

همچنین شمقدری با حضور در یک برنامه تلویزیونی در خصوص اختلاف‌های اخیر حوزه هنری و وزارت ارشاد گفت: «سازمان سینمایی در این ماه‌ها با سعه صدر صبر کرده، امیدوار بودیم این مشکلات با گفت‌وگو حل شود، می‌شد این مسائل را در شورای عالی سینما حل کنیم، با حضور رئیس جمهوری و هفت سینماگر. اما رئیس سازمان تبلیغات اسلامی سه جلسه به شورای عالی سینما نیامدند و دو بار نامه نوشتند و دلیل آوردند.»

 

اما این هفته محسن شریف‌مومنی، رئیس سازمان حوزه هنری با حضور در جمع مدیران حوزه در سینما پردیس آزادی از مواضع حوزه هنری در قبال سینما سخن گفت. او با بیان اینکه «این روزها گاهی کسانی از سر عصبانیت و یا نادانی درباره حوزه هنری سخنانی می‌گویند که به اندازه قد و قواره‌شان نیست» در ارتباط با موضع سازمان زیر نظر ریاستش گفت: «ما هدفمان صیانت از سینمایی است که در دنیا آن را با اندیشه و عفت می‌شناسند. ما می‌گوییم نباید شرایط به گونه‌ای باشد که سینماگران افتخارآفرین ما دستشان بسته باشد، آنگاه معدود تهیه‌کنندگان معلوم‌الحال، آزادانه به ترویج فساد بپردازند و با گرته‌برداری از بعضی فیلم‌های هالیوودی، سیمای خانواده عفیف و پاکدامن ایرانی را ملکوک کنند.»

 

شریف مومنی همچنین با طرح پرسش «اینکه آیا نمایش ندادن فیلم‌های مفسده‌انگیز که مورد اعتراض علمای دین و مجتهدان نماینده ولی فقیه در بلاد است، بی‌قانونی است؟» در ارتباط با غیرقانونی خواندن عملکرد حوزه توسط سینماگران افزود: «ما آماده‌ایم تاوان این قانون‌شکنی را بدهیم.»

 

محسن شریف‌مومنی: این روز‌ها گاهی کسانی از سر عصبانیت و یا نادانی درباره حوزه هنری سخنانی می‌گویند که به اندازه قد و قواره‌شان نیست!

رئیس سازمان حوزه هنری سینماگران مخالف با عملکرد حوزه را گروهی خواند که امروز «با سوء‌استفاده از نام تهیه‌کنندگان، جای دوست و دشمن را تعیین می‌کنند که اصل وجودی خودشان، مورد وفاق اکثریت معتبر و محترم سینمای کشور نیست.»

 

او همچنین با اشاره به عدم صدور حواله اکران برای نمایش فیلم «شور شیرین» در سینما آزادی توسط شورای صنفی نمایش، آن را نشانی از بی‌قانونی خواند و گفت: «از نگاه من، بی‌قانونی آنجا صورت می‌گیرد که فیلم ارزشمند "شورشیرین" را به رغم قرارداد موجود با سرگروه سینما آزادی، به بهانه‌های واهی و صرفا برای گرو کشی، به این سینما نمی‌دهند.» او در ادامه با اشاره ضمنی به واکنش علیرضا سجادپور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی در ارتباط با مشکلات اخیر و عدم دخالت او در این ماجرا گفت: «بی‌قانونی آن جاست که یکی از بی‌ادبانه‌ترین بیانیه‌ها توسط افرادی از این شورا صادر می‌شود و بدترین اهانت‌ها را در حق حوزه هنری و مسوولان آن روا می‌دارد و بخش مسوول در وزارت ارشاد، آرد به دهان می‌گیرد و لب از لب باز نمی‌کند.»

 

رئیس حوزه هنری در خاتمه سخنانش تأکید کرد که «باید به عنوان مخلص کلام اعلام کنم که حوزه هنری که برخاسته از خون شهیدان انقلاب اسلامی است، امکانات خود را در هیچ شرایطی در اختیار افکار و اعمال منحرف و ضد نظام قرار نمی‌دهد. ولو این که به خاطر این آرمانخواهی و انجام تکلیف، به سیاسی‌کاری و معامله و همدستی با جناح‌ها متهم شود.»

 

اینگونه که از فحوای کلام رئیس حوزه بر می‌آید سینماگران باید به دنبال راه حل دیگری برای رفع مشکل اکران باشند و نمی‌توان به برطرف شدن این مشکل در آینده‌ای نزدیک امیدی بست.
 

آخرین خبرها از خانه سینما

 

با آنکه هفته گذشته وزیر ارشاد و مسئولان سازمان سینمایی از انحلال قطعی خانه سینما سخن گفته بودند، اما مدیران این نهاد صنفی همچنان بر قانونی بودن و ادامه فعالیت آن تاکید دارند.

فرهاد توحیدی: در خصوص حکم تعطیلی و انحلال خانه سینما شکایتی را تنظیم کرده‌ایم و همانطور که حکم اول شکسته شد و دادگاه به نفع ما رای داد، این حکم نیز انشالله شکسته خواهد شد.

پس از سخنان هفته گذشته وزیر ارشاد، رئیس سازمان سینمایی و مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی، این هفته فرهاد توحیدی از اعضای هیات مدیره خانه سینما بار دیگر بر فعالیت این نهاد تاکید کرد و آن را تنها مرجع رسیدگی به امور صنفی سیمناگران خواند. او در ارتباط با سخنان هفته پیش جواد شمقدری گفت: «آقای شمقدری در خصوص ۵۰ درصد خودشان صحبت کرده‌اند، اما چیزی که به ما مربوط می‌شود این است که در خصوص حکم تعطیلی و انحلال خانه سینما شکایتی را تنظیم کرده‌ایم و همانطور که حکم اول شکسته شد و دادگاه به نفع ما رأی داد، این حکم نیز انشالله شکسته خواهد شد.»

 

او همچنین در ارتباط با خبر همکاری ۱۱ صنف سینمایی با کمیته ساماندهی صنوف سینمایی در جهت راه‌اندازی «باشگاه سینمایی»، آن را یکی دیگر از تناقض‌گویی‌های مسئولان سینمایی خواند و افزود: «نکته مسلم این است که هیچکدام از صنوف‌سینمایی کمیته به اصطلاح ساماندهی صنوف را به رسمیت نمی‌شناسند و چون به رسمیت نمی‌شناسند هیچگونه همکاری نیز در جهت قانونی شدن با این کمیته انجام نخواهند داد. چرا که اصناف عضو خانه سینما هستند و خانه سینما هم قانونی است و چون خانه سینما قانونی است بنابراین اصناف هم قانونی هستند.»

 

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی نیز در ارتباط با موضوع خانه سینما و نهادهای جایگزین آن به «سینماپرس» گفت: «ما یکسری صنوف مصوب داریم که مستقل بوده و در کمیته ساماندهی صنوف در حال تصویب اساسنامه خود هستند . اساساً قرار است کار صنفی را در زیر مجموعه این کمیته انجام دهند. اما تشکلی که قرار است جایگزین خانه سینما شود دیگر کار صنفی انجام نخواهد داد. به اعتقاد من اهالی سینما احتیاج به یک پاتوق سینمایی دارند تا کنار هم بنشینند که شاید بتوان از آن به باشگاه سینما تعبیر کرد.»

 

نامه سینماگران به پلیس

 

بعد از ماجراهای اخیر و درگیری نیروی انتظامی با سینما و سینماگران، هفت تن از سینماگران ایرانی با نوشتن نامه‌ای به سردار بهمن کارگر، خواستار برگزاری جلسه‌ای با حضور جمعی از سینماگران شدند.

سعید منتظرالمهدی: ما امیدواریم آن دسته از هنرمندانی که با رفتارهای ژورنالیستی زرد گفتمان مهرورزانه را به فضایی متشنج تبدیل می‌کنند به مسیر بازگردند، چرا که بر این باوریم که پیشگیری اجتماعی مقدم بر پیشگیری انتظامی است.

در این نامه که به امضای داود رشیدی، همایون اسعدیان، داریوش فرهنگ، فرهاد توحیدی، سیروس الوند، محمدعلی سجادی و محمد سریر رسیده نوشته شده است: «در روزهای اخیر شاهد برخی اظهار نظرها از سوی مسئولین محترم نیروی انتظامی در خصوص سینما و بعضی از همکارانمان بودیم که بخشی از این اظهارنظرها موجبات برخی سوء تفاهم‌ها و ابهامات را فراهم آورده است. از آنجا که در مجموعه معادلات اجتماعی نقش سینماگران و به ویژه بازیگران بسیار تعیین کننده است و از طرفی عمده فعالان این حوزه برای پیشبرد سینمای کشور بنای تعامل با دستگاه‌های اجرایی و انتظامی را دارند لذا پیشنهاد می‌شود در خلال برگزاری جلسه‌ای رو در رو با جمعی از سینماگران ضمن ایجاد گفت‌وگو سعی در حل ابهامات و مشکلات به وجود آمده فرمایید.»

 

پس از آن رئیس اداره سینمایی ناجا از برگزاری نشستی با حضور ۱۰۰ تا ۲۰۰نفر از سینماگران خبر داد. سعید منتظرالمهدی در گفت‌وگو با «خبرگزاری مهر» در این زمینه گفت: «سینماگران کشور افرادی فرهیخته و ارزشی هستند. در این جلسه نیز برای تعامل و ایجاد بستری مناسب برای گفتمان و کمک نیروی انتظامی به هنرمندان و تقویت زمینه‌های همکاری سینماگران با نیروی انتظامی به  گفت‌وگو می‌نشینیم زیرا وظیفه اصلی نیروی انتظامی پیشگیری است و قبل از هر برخوردی و یا اینکه سینمایی بسته شود و غیره باید تلاش کنیم با پیشگیری، گفتمان، تذکر و … مشکل را برطرف کنیم.» او همچنین در ارتباط با حاشیه‌های بوجود آمده در هفته‌های اخیر افزود: «ما امیدواریم آن دسته از هنرمندانی که با رفتارهای ژورنالیستی زرد گفتمان مهرورزانه را به فضایی متشنج تبدیل می‌کنند به مسیر بازگردند، چرا که بر این باوریم که پیشگیری اجتماعی مقدم بر پیشگیری انتظامی است.»

در هفته‌های گذشته نیروی انتظامی با هشدار به سینماگران، اقدام به پلمب دو سینما به علت نمایش فوتبال برای بانوان کرد و در هنگام برگزاری یک کنسرت موسیقی نیز یک بازیگر زن را به جرم بدحجابی بازداشت نمود.
 

 

قرارداد میلیاردی برای تولید یک فیلم

 

اسدالله نیک‌نژاد، فیلمساز ایرانی ساکن آمریکا فیلم «لاله» را با بودجه‌ای ۲/۵ میلیارد تومانی و به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ایران می‌سازد.

نام اسدالله نیک‌نژاد، فیلمساز ایرانی ساکن آمریکا نخستین‌بار در زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر مطرح شد، هنگامی که او به عنوان یکی از داوران این جشنواره نام برده شد. با اعلام این خبر برخی از سایت‌ها و جناح‌ها با اشاره به سابقه فیلمسازی او در آمریکا، او را سازنده آثار مستهجن خواندند و از دعوت او توسط مسئولان سینمایی برای داوری جشنواره اظهار تعجب کردند. با بالا گرفتن حاشیه‌ها سرانجام نیک‌نژاد از داوری این جشنواره انصراف داد و ماجرا به پایان رسید.

 

اما این هفته اعلام خبر ساخته شدن فیلم «لاله» با بودجه‌ای حدود دو‌ و نیم میلیارد تومان به کارگردانی این فیلمساز بار دیگر حاشیه‌ساز شد. این حاشیه‌ها به حدی بود که در نخستین‌ روزهای درز این خبر مسئولان سینمایی از هرگونه اظهارنظر در ارتباط با آن خودداری کردند. در خبر منتشر شده مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان سرمایه‌گذار این پروژه اعلام شده است.

 

اما سرانجام این هفته شفیع آقامحمدیان، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در گفتگو با «فارس» اطلاعات بیشتری در ارتباط با این پروژه ارائه کرد. به گفته او فیلمنامه این فیلم توسط یک نویسنده آمریکایی نوشته و با همکاری نیک‌نژاد بازنویسی شده است و داستان آن بر اساس ماجرایی واقعی و داستان اولین زن ایرانی راننده در مسابقات اتوموبیلرانی است. به گفته آقامحمدیان هزینه تولید این فیلم بیش از مبلغی است که به شکل غیررسمی اعلام شده است و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قصد دارد برای تولید آن از مشارکت کمپانی‌های فیلمسازی خارجی بهره ببرد. او همچنین گفته است که قصد دارند در صورت مهیا شدن شرایط، فیلم را با حضور دو و یا سه سوپراستار خارجی و به زبان انگلیسی تهیه کنند. آقامحمدیان تاکید کرد که تولید این فیلم به دستور جواد شمقدری در دستور کار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قرار گرفته است. او همچنین از آغاز پیش‌تولید این فیلم خبر داده است و گفته سعی می‌کنند تا فیلم برای نمایش در سی‌ویکمین جشنواره فیلم فجر آماده شود.

 

به هرحال باید منتظر ماند و دید این تازه‌ترین پروژه میلیاردی سینمای ایران که مسئولان از آنها به عنوان «پروژه‌های فاخر» نام می‌برند چه سرانجامی پیدا می‌کند و حاصل این سرمایه‌گذاری‌های کلان در تولید در دورانی که سینمای ایران با کمبود سالن و ریزش مخاطب روبرو است در نهایت چه خواهد بود.

 

اصغر فرهادی در آکادمی اسکار

 

اصغر فرهادی، تنها فیلمساز ایرانی برنده جایزه اسکار برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شد.

اصغر فرهادی، تنها فیلمساز ایرانی برنده جایزه اسکار برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شد. امسال ۱۷۶ سینماگر از کشورهای مختلف برای عضویت در آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا دعوت شده‌اند که تعدادی از آنها برندگان و نامزدهای سال گذشته جوایز اسکار هستند.
اصغر فرهادی برای عضویت در دو بخش نویسندگان و کارگردانان دعوت شده است که او می‌بایست از میان این دو بخش یکی را برگزیند.

 

 

خبرهای کوتاه

 

سهیل جهان‌بیگلری، مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی از حمایت مالی تا سقف یکصد میلیون تومان حوزه هنری از ۱۵ فیلم سینمایی با موضوع خانواده، کودک و نوجوان، انقلاب و دفاع مقدس خبر داد. به گفته او «این حمایت در راستای نگاهی است که حوزه هنری به تصحیح مسیر تولید فیلم در سینمای ایران دارد.»

 

امسال سینماگران ایرانی حضور پر رنگی در چهل و هفتمین جشنواره فیلم کارلووی‌واری کشور چک دارند. فیلم «پله آخر» ساخته علی مصفا در بخش مسابقه اصلی این جشنواره حضور دارد و فیلم‌های «یک پذیرایی ساده» ساخته مانی حقیقی و «یک خانواده محترم» ساخته محمد بخشی در بخش نگاهی دیگر به نمایش در خواهند آمد. همچنین در این بخش فیلم «کات» یا «برش» آخرین ساخته امیر نادری، فیلمساز ایرانی ساکن آمریکا نیز به روی پرده خواهد رفت.

علی کسمایی، پدر دوبله ایران در سن نود و هفت سالگی درگذشت.

علی کسمایی که از او با عنوان پدر دوبله ایران نام می‌برند، ششم تیرماه در سن نود و هفت سالگی درگذشت. کسمایی فعالیت دوبله خود را از سال ۱۳۲۹ آغاز کرده بود و در دوران فعالیتش مسئولیت مدیریت دوبلاژ آثار شاخصی چون «شازده احتجاب»، «هزاردستان»، «سربداران»، «دکتر ژیواگو»، «بانوی زیبای من» و «آوای موسیقی» را بر عهده داشت.

 

با حکم جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی، احمد میرعلایی به عنوان دبیر بیست‌وششمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان و محمدرضا عباسیان به عنوان دبیر سی‌و‌یکمین جشنواره فیلم فجر منصوب شدند. میرعلایی هم اکنون در سمت مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی فعالیت می‌کند و عباسیان نیز امسال دبیری نخستین جشنواره فیلم‌های ویدئویی را بر عهده داشت. همچنین با حکم رئیس سازمان سینمایی علیرضا سجادپور، سعید رجبی فروتن، مهدی مسعودشاهی، حسن نجاریان و بهمن حبشی نیز به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان معرفی شدند.

 

خبرهای تولید
 

مسعود ده‌نمکی و اکبر عبدی سر صحنه فیلم «رسوایی»

فیلمبرداری فیلم «رسوایی» تازه‌ترین ساخته مسعود ده‌نمکی در حالی آغاز شده که پیوستن برخی بازیگران به این پروژه باعث شگفتی بسیاری شده است. نخست اکبر عبدی برای بازی نقش یک معمم به این پروژه پیوست و هفته گذشته محمدرضا شریفی‌نیا و امیر دژاکام نیز برای بازی در این فیلم قرارداد امضا کردند. فیلمبرداری فیلم از سوم تیرماه در منطقه پامنار آغاز شده است.
با گذشت حدود ۴۰ درصد از فیلمبرداری، گروه سازنده فیلم «همه چیز برای فروش» به کارگردانی امیرحسین ثقفی در تهران مشغول کار هستند. صابر ابر، مریلا زارعی، مزدک میرعابدینی و جواد عزتی برخی از بازیگرانی هستند که تاکنون در این فیلم جلوی دوربین رفته‌اند.
 

سروش صحت، هانیه توسلی و بهنوش بختیاری به گروه بازیگران فیلم «عملیات مهدکودک» به کارگردانی فرزاد اژدری پیوستند. این فیلم در آخرین مراحل پیش‌تولید قرار دارد. از دیگر بازیگران فیلم می‌توان به علیرضا خمسه، مریم سعادت و شمسی فضل‌اللهی اشاره کرد.

 

خبرهای اکران
 

امین حیایی در نمایی از فیلم «قفس طلایی» دومین فیلم پرفروش اکران

در جدول اکران «خوابم می‌آد» ساخته رضا عطاران همچنان پرفروش است و با نزدیک شدن به رقم یک میلیارد تومان فروش در تهران سینماهای خواب‌زده را از رخوت درآورده است. فروش کل این فیلم تاکنون حدود ۹۱۰ میلیون تومان بوده است که با احتساب فروش شهرستان‌ها از هم اکنون وارد باشگاه میلیاردی‌های امسال شده است. «قفس طلایی» به کارگردانی محمد زرین‌دست با فروش حدود ۱۵۰ میلیون تومان در تهران دومین فیلم جدول اکران است و بعد از آن به ترتیب فیلم‌های «آزمایشگاه» ساخته حمید امجد با فروش حدود ۱۲۰ میلیون تومان، «پس‌کوچه‌های شمرون» به کارگردانی کامران قدکچیان با فروش حدود ۹۰ میلیون تومان، «کیمیا و خاک» با فروش ۱۵ میلیون تومان و بالاخره «شور شیرین» ساخته جواد اردکانی با فروش حدود ۴ میلیون تومان قرار دارند.

 

حاشیه هفته: شمقدری در برابر سلحشور

جواد شمقدری: حضور من باعث شد تفکر و گروهی که ۳۰ سال سینمای ایران را در سیطره داشت به کنار برود.

هفته گذشته جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی با حضور در برابر دوربین تلویزیون در ارتباط با برخی از مسائل سینمای ایران اظهار نظر کرد. دو بخش از سخنان او کمی جای تامل دارند. اولین نکته پاسخ شمقدری به موضوع فساد در سینمای ایران بود که در این زمینه او تلویحاً و بدون نام بردن از فرج‌الله سلحشور، در پاسخ به اظهارات او گفت: «هنر نیست که این مسائل را مطرح کنیم، نمی‌دانم دوستانی که اصرار دارند این مسائل را عنوان کنند چه مصلحتی را در نظر می‌گیرند، در این بحث‌های انحرافی خیری برای سینمای ایران نیست. یکی از دوستانی که اصرار دارد درباره این مسائل صحبت کند و اتفاقاً از دوستان ما است، فیلم‌های خوبی هم ساخته، در آثارش از بازیگران و عوامل حرفه‌ای استفاده کرده، بهتر است او به احترام همکارانش دست کم از این اظهارنظرها نکند.» امیدواریم جناب سلحشور نیز این سخنان را بشنوند تا دست کم دریابند آنقدر آش را شور کرده‌اند که صدای دوستانشان هم درآمده است.
 

اما در بخش دیگری از این گفتگو شمقدری در ارتباط با عملکرد خود در مقام معاونت سینمایی سابق و رئیس سازمان سینمایی فعلی گفت: «حضور من باعث شد تفکر و گروهی که 30 سال سینمای ایران را در سیطره داشت به کنار برود، این‌ها حتی در صدا و سیما هم ریشه و سابقه داشتند و تعدادی از آنها از صدا و سینما به سینما آمده بودند، این گروه هرگز در این ۳۰ سال گروه مزاحمی نداشت، آنها می‌دانستند زمانی که من وارد معاونت سینمایی شوم با آنها همراهی نمی‌کنم، فکر خود و عقبه خود را دارم.»

 

کاش جناب شمقدری اشاره می‌کردند که این گروه شامل چند درصد از سینماگران ایرانی می‌شود، چرا که اینگونه که به نظر می‌رسد تنها تعداد معدودی از سینماگران حرفه‌ای و فعال سینمای ایران با «فکر و عقبه» ایشان همرای هستند و باقی آنچنان با آن نزدیکی ندارند. اگر هم منظور ایشان از این سخنان حذف اکثریت به نفع این اقلیت صاحب قدرت است، که دیگر هیچ!
 

در همین زمینه:
::مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما