خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

سینما، فوتبال، پلیس

سه شنبه, 1391-03-30 11:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - هفته‌ای که گذشت هفته پرحاشیه‌ای برای سینمای ایران بود. یک بازیگر سینما به جرم بدحجابی در برج میلاد دستگیر شد، دو سینما به علت نمایش فوتبال برای خانم‌ها پلمب شدند و حوزه هنری همچنان بر سر راه نمایش برخی از فیلم‌ها سنگ‌اندازی می‌کند.

در گزارش این هفته در کنار خبرهای کوتاه تولید و اکران سینمای ایران، نگاهی می‌کنیم به این ماجراها و حاشیه‌هایی که در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده است.

 

خانه سینما: کلاف سردرگم

 

پس از سخنان هفته گذشته وزیر ارشاد اسلامی مبنی بر حمایت از فیلمسازان و دعوت از آنان برای نوشتن اساسنامه یک تشکل سینمایی، هیأت مدیره خانه سینما با انتشار بیانیه‌ای از اعلام آمادگی خود برای اصلاح اساسنامه این نهاد خبر داد.
 

در این بیانیه با ذکر اینکه «این نهاد [خانه سینما] همچنان پا برجاست و هیأت مدیره در مهلت قانونی به حکم جدید تعطیلی دائم که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده اعتراض کرده و همه مساعی خویش را برای ابطال آن از طریق مراجع قضایی به کار خواهد بست» در توضیح تلاش‌های هیأت مدیره خانه سینما آمده است که «رئیس هیأت مدیره خانه سینما در نامه‌ای به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد کرده است برای برون رفت از دور باطل کنونی، خانه سینما آماده است تا در مورد اصلاح اساسنامه و انطباق آن با سازوکارهای قانونی مورد ادعا اقدام کند.»

بیانیه خانه سینما: خانه سینما آماده است در مورد اصلاح اساسنامه و انطباق آن با ساز و کارهای قانونی مورد ادعا اقدام کند.

اما در سوی دیگر ماجرا، محمد حسینی روز شنبه در مراسم تقدیر از سازندگان فیلم «قلاده‌های طلا» در ارتباط با موضوع بازنگری اساسنامه خانه سینما و تأکید رئیس‌جمهور بر حل این مشکل به خبرنگاران گفت: «بحث درباره خانه سينما با آن شکل قديمی تمام شده و آن تشکل غيرقانونی است. اکنون، قرار است تشکلی جديد بر اساس اساسنامه‌ای جديد راه‌اندازی شود.» با این حال وزیر ارشاد تأکید می‌کند «نظر ما این است که سینماگران از بخش‌ها و طیف‌های مختلف درباره اساسنامه این تشکل نظر دهند، در ضمن اساسنامه‌هایی از گذشته موجود بوده است. این جمع باید آن اسا‌سنامه‌ها را متناسب با روز اصلاح و تکمیل کند تا اساسنامه‌ای جامع نوشته شود. بعد از آن ما این اساسنامه را در شورای عالی سینما تصویب کرده تا در آینده هیچ شک و شبهه‌ای برای فعالیت آن نباشد و در این زمینه وفاقی ایجاد شود.»

 

حسینی همچنین پیشتر اعلام کرده بود که این تشکل جدید زیر نام «خانه سینما» و یا «باشگاه سینماگران» فعالیت خواهد کرد. هیأت مدیره خانه سینما در واکنش به این گفته‌های وزیر ارشاد در بیانیه خود اعلام کردند «همان گونه که اصناف نمی‌توانند تشکل‌های دولتی تأسیس کنند، مدیران دولتی هم نمی‌توانند نهاد صنفی تأسیس کنند. بنابراین هیچ تشکل دولتی نمی‌تواند جایگزین تشکل های غیردولتی از جمله خانه سینما یا صنوف سینمایی شود. مصادره این عناوین نیز امری غیرقانونی است.»

به هر حال آنچه در این میان مشخص است راه‌اندازی این تشکل زیر نظارت کامل دولت است. علاوه بر هیاتی هفت نفره که همه از سینماگران نزدیک به دولت هستند، جواد شمقدری معاونت سینمایی سابق و رئیس سازمان سینمایی فعلی مسئولیت نظارت بر نوشتن اساسنامه جدید را دارد و این اساسنامه در نهایت باید از صافی تصویب سازمان سینمایی و وزارت ارشاد نیز عبور کند. به این شکل بدیهی است که حاصل کار چیزی جز موارد مورد نظر مسئولان دولتی نخواهد بود.

 

حوزه هنری و سنگ‌اندازی در اکران فیلم‌ها

 

از هفته گذشته فیلم «خوابم می‌یاد» ساخته رضا عطاران نمایش عمومی خود را آغاز کرد، اما عدم نمایش فیلم در سینماهای تحت اختیار حوزه هنری بار دیگر موضوع ممنوعیت اکران برخی فیلم‌ها توسط این سازمان را بر سر زبان‌ها انداخت.

 

ماجرا از آنجا آغاز شد که علی سرتیپی، پخش‌کننده فیلم در گفت‌وگو با «فارس» اعلام کرد که این فیلم از روز چهارشنبه نمایش عمومی خود را در سینماهای حوزه هنری و همچنین سینما آزادی تهران آغاز خواهد کرد. اما بعد از گذشت چند روز همچنان خبری از نمایش این فیلم در سینماهای زیر نظر حوزه نشد.

حبیب کاوش: حوزه با اکران «پس‌کوچه‌های شمرون» مخالفت کرده و «خوابم می‌آد» مشکلی ندارد. هر چند دلیل اکران نشدن فیلم در سینما آزادی را باید پیگیری کنیم.

علی سرتیپی در واکنش به شایعه عدم موافقت حوزه هنری به نمایش فیلم تنها به گفتن اینکه «هنوز حواله نمایش فیلم به ما داده نشده است» اکتفا کرد، در حالی که مدیر سینما آزادی نرسیدن کپی‌های فیلم را عامل عدم نمایش آن عنوان می‌کند. حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز در گفت‌وگو با «کافه سینما» در ارتباط با این موضوع گفت: «حوزه با اكران "پس‌كوچه‌هاي شمرون" مخالفت كرده و "خوابم مي‌آد" مشكلي ندارد. هر چند دليل اكران نشدن فيلم در سينما آزادي را بايد پيگيری كنيم.»

اما از سوی دیگر، ضیا هاشمی رئیس هیأت مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان و شورای صنفی نمایش در گفت‌وگو با «فارس» اعلام کرد که در واکنش به تصمیم حوزه هنری «در جلسه هیأت مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان فیلم سینمایی مطرح و تصمیم گرفته شد از این پس هیچ فیلمی برای اکران در سینما آزادی و حوزه هنری ارایه نشود (...) از این پس در شورای صنفی نمایش هیچ فیلمی برای اکران در سینماهای حوزه هنری و سینما آزادی ارایه نخواهد شد.»
 

ماجرای مخالفت حوزه هنری با نمایش برخی از تولیدات سال گذشته سینمای ایران از نوروز امسال شروع شد و در آخرین مورد آتشش دامن فیلم «پس‌کوچه‌های شمرون» ساخته کامران قدکچیان و به تهیه‌کنندگی «پویا فیلم» را گرفت. دیگر فیلم تولیدی «پویا فیلم»، یعنی «خصوصی» نیز در نوروز امسال با مشکلی مشابه مواجه شد و از اکران عمومی در نیمه راه باز ماند.

عبدالله علیخانی: متاسفانه آقایان تصمیم گیرنده در حوزه به یک تسویه حساب فیلمی روی آورده‌اند که طی آن می‌گویند اگر فلان فیلم را از بین ببریم این‌ها دیگر نمی‌توانند کمر راست کنند.

عبدالله علیخانی، تهیه‌کننده و از مدیران «پویا فیلم» در ارتباط با عملکرد اخیر حوزه هنری، آن را ناشی از تسویه حساب‌های شخصی دانسته و در گفتگو با «کافه سینما» گفت: «این دوستان با این مشکل سیاسی که با وزارت ارشاد و اختلاف نظر کاری که با اتحادیه دارند به این نتیجه رسیدند که یکی یکی آدم‌ها را نقره داغ کنند و با خود فکر می‌کنند الان اگر علیخانی را نقره داغ کنیم، ۴ نفر دیگر هم حساب کار دستشان می‌آید.» به گفته او «خیلی از همکاران ما می‌ترسند که فیلمشان را اکران کنند، آخر این‌ها اعلامیه داده‌اند که ۱۵ فیلم را اکران نمی‌کنند، نام هیچ یک از این ۱۵ فیلم را هم اعلام نکردند. به خاطر همین می‌توانند فردا صبح بگویند که این فیلم در برنامه ما نیست و اکرانش نمی‌کنیم و بعد که با اعتراض سازندگان آن فیلم‌ها مواجه می‌شوند خیلی راحت می‌گویند که دستور از بالا آمده. متاسفانه آقایان تصمیم گیرنده در حوزه به یک تسویه حساب فیلمی روی آورده‌اند که طی آن می‌گویند اگر فلان فیلم را از بین ببریم این‌ها دیگر نمی‌توانند کمر راست کنند.»

محمدرضا عباسیان، دبیر جشنواره فیلم ویدئویی تهران و مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری دیگر کسی بود که اقدامات اخیر حوزه هنری و شهرداری در عدم نمایش برخی فیلم‌ها را مورد انتقاد قرار داد. او در نشست خبری نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم ویدئویی با انتقاد از عملکرد سرخود برخی سازمان‌ها گفت: «ما وقعا نگران هستیم. فردا اداره آب و فاضلاب اعلام بکند از محتوای این فیلم خوشم نیامده و آب این سینما‌ها را من قطع می‌کنم! اداره برق اعلام بکند من از محتوای این فیلم خوشم نیامده و برق سینما‌ها را قطع می‌کنم. من واقعاً از اینجا خواهش می‌کنم از مسئولین عالیرتبه نظام مشکل را حل بکنند.»

محمدرضا عباسیان: ما وقعاً نگران هستیم. فردا اداره آب و فاضلاب اعلام بکند از محتوای این فیلم خوشم نیامده و آب این سینما‌ها را من قطع می‌کنم! اداره برق اعلام بکند من از محتوای این فیلم خوشم نیامده و برق سینما‌ها را قطع می‌کنم.

در سوی دیگر ماجرا مسئولان حوزه هنری همچنان بر تصمیم خود پافشاری می‌کنند و ظاهراً هنوز رایزنی‌ها برای رسیدن به نقطه تفاهم به جایی نرسیده است. هادی منبتی، مدیر عامل موسسه «تصویر شهر» نیز در گفتگو با «فارس» با بیان اینکه «متاسفانه برخی علاقمند هستند شرایط کمی غبارآلود در سینما جلوه کند تا برخی از سوءمدیریت‌ها و اشکالات دیده نشود» در دفاع از تصمیم شهرداری مبنی بر عدم نمایش برخی از فیلم‌ها گفت: «یک سوپرمارکت نسبت به انتخاب محصولات که در ارتباط با تغذیه مردم است حساسیت نشان می‌دهد و انتخاب می‌کند؛ چگونه انتظار دارند یک مدیر فرهنگی در مجموعه خود نسبت به فضای روحی و فکری مردم به تصمیمات شورای صنفی نمایش بسنده کند؟»

 

با این حال جمال شورجه، عضو شورای عالی سینما با اشاره به اینکه در جلسات اخیر این شورا در ارتباط با این موضوع بحث شده است، وزارت ارشاد را تنها نهاد تصمیم‌گیرنده درباره موضوع اکران فیلم‌ها می‌داند و می‌گوید: «تن‌ها وزارت ارشاد می‌تواند با مجوزهای لازم مشروعیت لازم را به فیلم‍‌ها بدهد و بقیه نهاد‌ها مکلف به رعایت مجوز صادره هستند؛ چرا که کار‌شناسان زبده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه اختیار کامل دارند و همین طور مسئولیت در این خصوص به گردن آنهاست. پروانه ساخت و پروانه نمایش فیلم‌ها را وزارت ارشاد صادر می‌کند. هیچ نهاد و ارگان دیگری نمی‌تواند در این حوزه ورود پیدا کند. اگر قرار باشد تمامی فیلم‌ها با دیدگاه‌های همه مدیران کشور همسو باشد که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. بنابراین همه نهاد‌ها باید خودشان را با مرجع قانونی تنظیم کنند.»

حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نیز با بیان اینکه «دخالت‌های بی‌مورد ارگان‌ها و نهادهای مختلف سینمای ایران را فلج کرده و این دخالت کاملا نابجا و غلط است»، وزارت ارشاد را تنها ارگان ذی‌صلاح برای تصمیم‌گیری در زمینه اکران فیلم‌ها می‌داند و می‌افزاید: «اگر در نوع فعالیت وزارت ارشاد ایرادی دیده می‌شود باید به صورت کاملا قانونی عمل شود و اگر قرار باشد هرکس نظر خود را ارائه کند، بی‌قانونی ایجاد خواهد شد.»

 

در ‌‌نهایت در روزهایی که سینمای ایران با مشکل عدم استقبال مخاطب و فروش پائین فیلم‌ها روبروست، معضل خارج شدن حدود ۱۰۰ سینمای کشور از چرخه اکران برای برخی فیلم‌ها مشکلی بر مشکلات دیگر افزوده است و باعث نگرانی بسیاری از سینماگران گردیده و تبدیل به کلاف سردرگمی شده است که ظاهراً مسئولان سینمایی که باید در جهت رفع آن برآیند، توجهی به این مشکل ندارند.

 

فوتبال، سینما و پلیس

 

در گزارش هفته قبل اشاره کردیم به سخنان سردار کارگر، معاون اجتماعی نیروی انتظامی و انتقاد او از پوشش بازیگران زن ایرانی و تهدید ضمنی‌اش مبنی بر اینکه «نیروی انتظامی اسیر جوسازی‌ها نمی‌شود و به وظیفه خود عمل می‌کند.»

نمایش فوتبال در سینما‌ها با دستور اداره اماکن ممنوع شد.

سخنان سردار کارگر با واکنش‌هایی از سوی برخی سینماگران روبرو شد. حسین فرحبخش، تهیه‌کننده و کارگردان سینما در ارتباط با این سخنان به «سینما پرس» گفت: «اگر سردار کارگر نگران فساد و فحشا در جامعه است بهتر است در نیروی انتظامی دنبال آن بگردد. سینما خود مسئول داشته و به آن رسیدگی می‌کند.» جانگیر الماسی، دیگر سینماگر ایرانی نیز در واکنش به این سخنان گفت: «نیروی انتظامی باید بداند که سینما و فضای سینما با دیگر جریان‌های اجتماعی فرق می‌کند.»

 

اما این هفته نیروی انتظامی با عمل به تهدید‌ها و دخالت در برخی از مسایل سینما در کانون خبرهای سینمایی قرار گفت. در اولین خبر ماجرای بازداشت یکی از بازیگران زن سینما با نام اختصاری «ل. الف» در زمان برگزاری یک کنسرت موسیقی در برج میلاد به علت بدحجابی تی‌تر اول برخی از رسانه‌ها شد. سردار اسماعیل احمدی، فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به این اتفاق گفت: «برخی جشنواره‌ها و کنسرت‌ها از سوی طیف خاصی برگزار می‌شود و احساسشان این است که در این مکان‌ها نرم خاصی است و اعلام می‌کنیم که قانون برای همه یکسان است و ناجا با جدیت در جهت اجرای قانون عمل می‌کند.» البته بعد از مدتی ظاهراً مشکل این بازیگر حل شد و بنا به گفته سعید منتظرالمهدی، رئیس اداره سینمایی و تلویزیونی نیروی انتظامی «درحال حاضر هیچ‌گونه مسأله برای خانم (ل. الف) مترتب نبوده و مسأله پیش آمده مرتفع و نامبرده فاقد هرگونه سابقه قضایی و پلیسی می‌باشند.»

حسین فرحبخش: اگر سردار کارگر نگران فساد و فحشا در جامعه است بهتر است در نیروی انتظامی دنبال آن بگردد.

اما دیگر خبری که پای نیروی انتظامی را بخش خبرهای سینمایی باز کرد ماجرای دخالت این ارگان در مسئله نمایش فوتبال در سینما‌ها و پلمب دو پردیس سینمایی زندگی و ملت به علت نمایش فوتبال و فروش بلیط به خانم‌ها بود. همانطور که هفته گذشته اشاره شد نیروی انتظامی با حضور خانم‌ها در سالن‌های سینما به هنگام نمایش مسابقات فوتبال مخالفت کرد و نمایش فوتبال در سینما‌ها را تنها برای آقایان مجاز اعلام کرد. سردار اسماعیل احمدی با بیان اینکه سینما جای نمایش فوتبال نیست، در این زمینه گفت: «برای این کار باید مجوزهای لازم از سوی ارشاد صادر شود و هر کس غفلت کند با متخلف برخورد می‌شود و افراطی در این زمینه نداریم.»

 

این در حالی است که پیش‌تر مسئولان وزارت ارشاد از صدور مجوز برای نمایش فوتبال در سینما‌ها در زمان برگزاری مسابقات یورو ۲۰۱۲ خبر داده بودند. علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد، با بیان اینکه برای نمایش فوتبال در این پردیس‌ها مجوز صادر شده بوده و مسئولیت آن با وزارت ارشاد است گفت: «دیگر نهاد‌ها در این باب مسئولیتی ندارند و وظیفه مسئولیت دیگر نهاد‌ها به خارج از سالن‌ها و سطح جامعه مربوط می‌شود.» از سوی دیگر فرشید موتمنی، نماینده انجمن سینماداران نیز در ارتباط با دریافت مجوز برای پخش فوتبال در سینما‌ها به «سینما پرس» گفت: «من برای دریافت مجوز پخش سه بار به اداره اماکن و چند بار به وزارت ارشاد مراجعه کردم و پس از دریافت مجوز، این من بودم که به سینماداران اطلاع دادم مجوز دریافت کنند.» او در ارتباط با تصمیم نیروی انتظامی مبنی بر پلمب دو سالن سینما افزود: «اگر اداره اماکن بگوید پخش فوتبال امکان‌پذیر نیست ما هم می‌پذیریم، اما وقتی مجوز می‌دهند نباید با وجود مجوز سینما‌ها را تعطیل کنند.»

احمدی مقدم: اعلام می‌کنیم که قانون برای همه یکسان است و ناجا با جدیت در جهت اجرای قانون عمل می‌کند.

هادی منبتی، مدیر عامل «موسسه تصویر شهر» نیز با بیان اینکه نیروی انتظامی کل این مجموعه فرهنگی را پلمب کرده و تنها به پلمب سالن نمایش‌دهنده فوتبال بسنده نکرده است، در ارتباط با مشکل پیش‌آمده گفت: «به این دلیل که وزارت ارشاد اعلام کرده بود که برای پخش فوتبال مشکلی وجود ندارد ما منتظر می‌مانیم تا ببینیم وزارت ارشاد چه تصمیمی می‌گیرد.»

 

حسین احمدی، مدیر «پردیس زندگی» نیز در توضیح پلمب شدن این پردیس گفت: «امروز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره اماکن برای پخش فوتبال صحبت کردم و آن‌ها گفتند اشکالی برای پخش فوتبال وجود ندارد، اما با اعلام برنامه پخش فوتبال روی سایت سینما دقایقی بعد سایت حک و سینما پلمب شد.»

 

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی نیز در واکنش به اتفاق‌های اخیر آن‌ها را غیرقانونی دانست و گفت: «رفتار اداره اماکن مبنی بر پلمپ دو سالن سینمایی هم در‌‌ همان بخش رفتارهای فراقانونی برخی نهاد‌ها تعریف می‌شود؛ چرا که اداره اماکن نمی‌تواند برای ماهیت و کیفیت یک برنامه اظهارنظر کرده و برای آن شرط بگذارد.» به گفته شمقدری، مسئولان سینمایی این اتفاق را از مجاری قانونی و از طریق مسئولان دولتی پیگیری خواهند کرد.

 

سرانجام بعد از چند روز از پردیس‌های زندگی و ملت با گرفتن تعهد مبنی بر عدم پخش فوتبال فک پلمب شد تا در ‌‌نهایت ثابت شود تصمیم نیروی انتظامی و اماکن ارجح بر تصمیم‌های وزارت ارشاد است!

 

خبرهای کوتاه

 

سرانجام «برنامه تلویزیونی هفت» از بلاتکلیفی درآمد و تهیه‌کننده آن مشخص شد. حسین ربانی غریبی، دبیر جشنواره فیلم صد و رئیس فرهنگسرای رسانه سرانجام در گفتگو با مسئولان شبکه سه سیما به توافق رسید و مسئولیت تهیه‌کنندگی این تنها برنامه سینمایی تلویزیون را پذیرفت. با این حساب بنا به وعده داده شده باید پخش سری جدید این برنامه از تیرماه و بعد از اتمام مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا آغاز شود.

فیلم «گشت ارشاد» ساخته جنجالی سعید سهیلی در هفت شهر آلمان به نمایش در آمده است.

جشنواره فیلم ویدئویی تهران از روز یکشنبه با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز به کار کرد. در نخستین روز این جشنواره ۹ فیلم ویدئویی از کشورهای ایران، هند، اسپانیا، ترکیه و آلمان به نمایش در خواهند آمد. دبیری این جشنواره با محمدرضا عباسیان است. ۱۵ فیلم از ۹ کشور در نخستین جشنواره فیلم‌های ویدئویی به نمایش در می‌آیند.

 

فیلم «گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی در ۷ شهر آلمان به روی پرده رفته است. به گزارش «بانی فیلم» در شهرهای کلن، مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ، برلین، دوسلدروف و دورتمند این فیلم به نمایش درآمده است. «گشت ارشاد» در اکران داخلی خود در نوروز امسال با مشکل مواجه شد و با اعتراض گروه‌های تندرو نمایش آن نیمه‌کاره ماند.

 

خبرهای تولید

 

فریبرز عرب‌نیا، مریلا زارعی و سعید راد به فیلم «چ» تازه‌ترین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا پیوستند.

سرانجام فیلم «چ» تازه‌ترین پروژه ابراهیم حاتمی‌کیا وارد مرحله پیش‌تولید شد. به گفته تهیه‌کننده فیلم، این فیلم که دو روز از زندگی شهید چمران را به تصویر می‌کشد قرار است برای نمایش در جشنواره فیلم فجر امسال آماده شود. فریبرز عرب‌نیا برای بازی در نقش چمران انتخاب شده است و تا کنون سعید راد، مریلا زارعی و اسماعیل سلطانیان دیگر بازیگرانی هستند که با این پروژه قرارداد امضا کرده‌اند. گفته شده بنا به برنامه‌ریزی‌ها فیلمبرداری فیلم از ۱۵ تیرماه آغاز خواهد شد.

مهناز افشار، مهران احمدی، جعفر والی و فرزین صابونی در فیلم «از تهران تا بهشت» به کارگردانی ابوالفضل صفاری جلوی دوربین رفته‌اند. فیلمبرداری این فیلم از حدود دو هفته پیش آغاز شده است و فیلمنامه آن توسط صفاری با همراهی حسین مرتضائیان آبکنار نوشته شده است.

 

خبرهای اکران

 

پوستر فیلم «خوابم می‌آد» ساخته رضا عطاران، پرفروش‌ترین فیلم تازه اکران

اما از هفته گذشته دو فیلم تازه نمایش عمومی خود را در سینماهای تهران آغاز کردند. فیلم «خوابم می‌آد» ساخته رضا عطاران سرانجام از روز چهارشنبه گذشته نمایش خود را آغاز کرد و در سه روز اول نمایش خود توانست تا تکانی به جدول فروش بدهد و حدود ۱۲۵ میلیون تومان در تهران فروش داشته باشد. «پس‌کوچه‌های شمرون» ساخته کامران قدکچیان دیگر فیلمی بود که از هفته گذشته روانه سینما‌ها شد و در سه روز نخست نمایش عمومی توانست حدود ۱۴ میلیون تومان فروش کند.

اما در جدول اکران «چک» بعد از ۳۳ روز نمایش عمومی با فروشی حدود ۲۸۰ میلیون تومان صدرنشین است. «روزهای زندگی» با فروش ۲۲۵ میلیون تومان، «آزمایشگاه» با فروش ۹۰ میلیون تومان، «قفس طلایی» با فروش حدود ۵۰ میلیون تومان و «دوستی از جنس آتش» با فروش ۱۸ میلیون تومان به ترتیب دیگر فیلم‌های جدول اکران سینما‌ها در تهران هستند.

 

حاشیه هفته: یک سؤال ساده

 

موج خواننده شدن بازیگران سینمای ایران همچنان ادامه دارد. حال بعد از بهرام رادان، نوبت به محمدرضا فروتن رسیده است تا آلبوم موسیقی روانه بازار کند. بابک زرین آهنگسازی آلبوم فروتن را بر عهده دارد و به همراه سیروان خسروی آن را تنظیم کرده است.

محمدرضا فروتن نیز به جمع بازیگران خواننده پیوست.

اینکه سینماگران طبع خود را در زمینه‌های دیگر هنری نیز بیازمایند مشکلی ندارد و پیش از این نیز بسیار دیده‌ایم که برخی از آن‌ها در نویسندگی، مجسمه‌سازی و عکاسی کارهایی کرده‌اند. هرچند بیشتر موارد این بازیگران بوده‌اند که با توجه به شهرتشان توانسته‌اند در این طبع‌آزمایی‌ها به موفقیت‌هایی نسبی دست یابند.

اما مسئله اینجاست که وقتی صورت مسئله برعکس می‌شود و مثلاً خواننده‌ای به بازیگری روی می‌آورد صدای همه در می‌آید و اولین حرفی که گفته می‌شود این است که آن خواننده برای استفاده از شهرتش به بازیگری روی آورده است. حال این وسط چگونه است که بازیگران خواننده شده همه صدای گرم و دانش موسیقی دارند، اما خوانندگان بازیگر شده توانایی بازیگری ندارند پرسشی است که ناخودآگاه به ذهن می‌آید. براستی اگر این بازیگران شهرت نداشتند، به همین سادگی موفق به خواندن و ارائه آلبوم می‌شدند؟

 

در همین زمینه:

::مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::
 

Share this
Share/Save/Bookmark

محمدرضا فروتن خیلی قبلتر از اینها وارد عرصه موسیقی شده بود و آلبوم منتشر کرده بود.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما