خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

سینمای فاسد و فیلم‌های مستهجن!

سه شنبه, 1391-01-22 05:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش هفتگی از رویدادهای سینمای ایران

مجتبا یوسفی‌پور – با به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی، سینمای ایران به روال عادی خود بازگشت. با این‌حال همچنان حاشیه‌های اکران نوروزی سینما‌ها ادامه داشت. در گزارش این هفته مروری داریم بر آخرین خبر‌ها از جنجال اکران نوروزی در سینماهای ایران، ماجرای تازه پرونده فساد در سینمای ایران را هم بررسی می‌کنیم و مثل همیشه در بخش های دیگر این گزارش به خبرهای کوتاه تولید و اکران هم خواهیم پرداخت.

 

 

و حاشیه‌هایی که همچنان ادامه دارند!

 

با به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی و انجام محدودیت‌ها بر نمایش عمومی دو فیلم جنجالی، همه گمان می‌کردند که ماجرا ختم به خیر شده است، اما حاشیه‌های این جنجال همچنان ادامه دارد.
هفته گذشته با بالاگرفتن اعتراض‌ها، کمیسیون فرهنگی مجلس ایران تصمیم گرفتند چهارشنبه گذشته به تماشای این فیلم‌ها در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنشینند، هرچند در میانه نمایش فیلم «گشت ارشاد» برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی به نشانه اعتراض به فیلم سالن را ترک کردند و فرصت به تماشای فیلم «خصوصی» نیز نرسید.

محمد حسینی، وزیر ارشاد: برخی با توجه به صحبت‌هایی که مطرح شده بود برداشت‌های نادرستی داشتند و عنوان فیلم مستهجن را به کار برده بودند، در حالی که فیلم مستهجن در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

جلال‌الدین یحیی‌زاده از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در ارتباط با این جلسه به «خبرگزاری مهر» گفت: «وزیر ارشاد به عنوان یکی از شخصیت‌های اصولگرا از سوی مردم شناخته می‌شود اما متأسفانه در پست وزارت ارشاد نتوانست به انتظاراتی که از ایشان می‌رفت جامه عمل بپوشاند.» به گفته وی، نظر تمامی اعضای کمیسیون فرهنگی نسبت به این فیلم منفی بوده است و «نتیجه قضاوت اعضاء حاضر بر این مبنا بود که این فیلم در شأن این ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نبود».
 

ملک محمدی، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی در اظهارنظری مخالف به «خبرگزاری مهر» گفت: «اینکه نظر اعضای کمیسیون به اتفاق نسبت به فیلم منفی باشد صحت ندارد بلکه مانند تمامی موضوعات فرهنگی در این خصوص نیز طبیعی است که اختلاف نظر وجود داشته باشد.»
 

اما از سوی دیگر پس از اظهار نظر احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه و مستهجن خواندن دو فیلم «گشت ارشاد» و «خصوصی»، محمد حسینی، وزیر ارشاد به این گفته‌ها پاسخ داد. حسینی در این ارتباط گفت: «برخی با توجه به صحبت‌هایی که مطرح شده بود برداشت‌های نادرستی داشتند و عنوان فیلم مستهجن را به کار برده بودند، در حالی که فیلم مستهجن در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.»

حسین فرحبخش، کارگردان فیلم «خصوصی» نیز در گفت‌وگو با «خبرگزاری سینمای ایران» ضمن تأئید سخنان وزیر ارشاد و حمایت از آن، در ارتباط با سخنان احمد خاتمی گفت: «احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران که فیلم‌های "زندگی خصوصی" و "گشت ارشاد" را مستهجن خوانده است، نه به سینما علاقمند است و نه تا به حال فیلمی دیده است! این فرد هیچگاه در جامعه نبوده که بداند چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. تنها چند فاسد برای وی خبر برده‌اند که فیلم اینگونه است و با دین اسلام مغایرت دارد.»

حسین فرحبخش کارگردان فیلم «خصوصی»: احمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران که فیلم‌های «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» را مستهجن خوانده است، نه به سینما علاقمند است و نه تا به حال فیلمی دیده است! این فرد هیچگاه در جامعه نبوده که بداند چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

سعید سهیلی، کارگردان فیلم «گشت ارشاد» نیز در گفت‌وگو با همین خبرگزاری در این زمینه گفت: «من هم معتقدم در ایران فیلم مستهجن نداریم و فیلم "گشت ارشاد" تنها یک نقد اجتماعی و ماندگار است که مردم آن را دوست دارند و می‌توانست فروش خوبی داشته باشد.»

اما روز جمعه بار دیگر احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران به موضوع اکران سینما‌ها پرداخت و به گفته‌های وزیر ارشاد پاسخ داد. او در بخشی از سخنانش با بیان اینکه گفته‌های او مورد تأئید برخی از سینماگران نیز بوده است گفت: «برخی آقایان در مصاحبه‌هایی گفته‌اند که ما فیلم مستهجن نداریم. سؤال این است که آیا منظورشان فیلم عریانی و لختی است؟ و کارشان به جایی رسیده که به این افتخار می‌کنند و آیا فکر می‌کنند مردم به آن‌ها اجازه می‌دهند که به این سمت قدم بردارند؟»

پس از این سخنان، روز شنبه «خبرگزاری مهر» از قول یک مقام مسئول در وزارت ارشاد، علاوه بر تکذیب پاسخ‌ دادن وزیر ارشاد به سخنان امامان جمعه، خبر از توقف نمایش عمومی فیلم «خصوصی» داد. بنا به این خبر قرار است فیلم «نارنجی‌پوش» جایگزین این فیلم شود. به گفته این مقام مسئول از روز سه‌شنبه نمایش عمومی فیلم «گشت ارشاد» نیز متوقف خواهد شد.

 

این در حالی است که علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد با شایعه خواندن خبر توقف نمایش این دو فیلم گفته است: «هرچند اکران دو فیلم "زندگی خصوصی" به کارگردانی محمدحسین فرحبخش و "گشت ارشاد" به کارگردانی سعید سهیلی به صورت محدود است، اما نمایش این دو فیلم تا پایان زمان در نظر گرفته شده برای آن ادامه خواهد داشت.»
 

با این‌حال برخلاف گفته سجادپور، روز یکشنبه به طور رسمی اعلام شد که فیلم «خصوصی» به دستور وزارت ارشاد توقیف است و سینما‌ها اجازه نمایش آن را ندارند. حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش با تائید این خبر افزود: «توقیف این فیلم بنا به خواست شورای صنفی نمایش نبود. اما به دلیل اتفاقاتی که از زمان اکران این فیلم تا امروز افتاده است، گروهی از بالا عمل کردند و از ما خواستند اکران «خصوصی» را متوقف کنیم. این توقیف با مجوز ماست اما به میل ما نیست.»
 

با این اتفاق، از فردا چهارشنبه فیلم «نارنجی‌پوش» نمایش عمومی خود را به جای فیلم خصوصی و با در اختیار گرفتن ۴۰ سینما آغاز می‌کند. در روزهای گذشته سینماهای نمایش‌دهنده فیلم «خصوصی» به علت نداشتن کپی‌های فیلم جایگزین، اقدام به نمایش فیلم‌های قدیمی و متفرقه کردند.

 

شکایت سازندگان دو فیلم جنجالی

 

حسین فرحبخش کارگردان فیلم «خصوصی» و سعید سهیلی کارگردان فیلم «گشت ارشاد» از شکایت خود علیه شهرداری تهران و حوزه هنری خبر دادند.
 

فرحبخش در گفت‌وگو با «خبرگزاری سینمای ایران» در ارتباط با شکایت خود گفت: «به دلیل اینکه شهرداری و حوزه هنری بدون اجازه از مراجع قانونی فیلم «خصوصی» را از سینماهای خود خارج کرده‌اند، به اتحادیه تهیه‌کنندگان شکایت کرده و این اتحادیه نیز شکایت من را از طریق قانون پیگیری خواهند کرد.»
او همچنین افزود «شکایت از این دو نهاد تنها به دلیل ضرر مالی که از عدم اکران فیلم در سینما‌ها خورده‌ام نیست. بلکه حوزه هنری و شهرداری با برداشتن این فیلم از سینماهای خود به ۷۰ میلیون نفر هتک حرمت کرده‌اند و این چیزی نیست که بتوانند جواب آن را بدهند.» او تاکید کرده است که به هیچ وجه از شکایت خود صرف‌نظر نخواهد کرد.

سعید سهیلی کارگردان فیلم «گشت ارشاد»: قطعاً از عاملان کاهش سالن‌های سینمایی فیلم «گشت ارشاد» شکایت می‌کنم و پیگیر شکایتم خواهم بود.

سعید سهیلی نیز با اعلام اینکه «قطعا از عاملان کاهش سالن‌های سینمایی فیلم «گشت ارشاد» شکایت می‌کنم و پیگیر شکایتم خواهم بود» اظهار امیدواری کرد که «مدیران حوزه هنری و شهرداری خسارت این ضرر را از جیب مبارک خود پرداخت کنند، چرا که تصمیم آن‌ها اشتباهی شخصی بوده است و نباید از بیت‌المال به دلیل این تصمیم اشتباه شخصی خسارت پرداخت شود.»

جمعه‌شب، حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز با حضور در «برنامه تلویزیونی هفت» در ارتباط با بحث اکران نوروزی تاکید کرد که اقدام حوزه هنری و شهرداری تهران مبنی بر توقف نمایش این دو فیلم بدون مجوز از وزارت ارشاد غیرقانونی بوده است و این دو نهاد باید پاسخگو باشند. به گفته او در صورت شکایت صاحبان فیلم‌ها، میزان خسارت وارده به دو فیلم بر اساس میزان فروش آن‌ها و توسط یک هیات کار‌شناسی برآورد خواهد شد.
 

اما روز یکشنبه و بعد از صدور دستور وزارت ارشاد مبنی بر توقف اکران فیلم «خصوصی»، فرامرز روشنایی، مدیر روابط عمومی این فیلم از بی‌نتیجه بودن شکایت صاحبان فیلم خبر داد و گفت: «پیش از اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور قطعی مبنی بر منع اکران این فیلم در سینماهای کشور را بدهد، به دلیل آنکه برخی از سینما‌ها خودسرانه از اکران این فیلم در سالن‌های خود ممانعت کردند، شکایت کردیم. اما با دستور رسمی وزارت ارشاد فکر نمی‌کنم این شکایت به جایی برسد.»

 

پرونده‌ای تازه برای سینمای ایران

 

هفته گذشته «خبرگزاری فارس» با انتشار یک خبر، پرونده‌ای تازه برای سینمای ایران گشود. این خبرگزاری با استناد به مطلبی منتشر شده در صفحه فیس‌بوک پرستو صالحی، بازیگر سینما به نقل از او نوشت «به تهیه‌کننده سر‌شناسی از سر درد دل گفتم: دلم یه کار طولانی می‌خواد گفت: اونی‌ام که بهت کار طولانی بده حال طولانی می‌خواد.»

پرستو صالحی: منظور من از فساد تنها روابط بین زن و مرد نبوده است، بلکه فساد اخلاقی شامل خریدن نقش از تهیه‌کننده به صرف حضور در یک نقش و یا بازی کردن در یک فیلمی فقط از روی رابطه می‌شود.

چند روز بعد این خبرگزاری در مصاحبه‌ای با تیتر «سینما جای بیماران جنسی نیست» ماجرا را ادامه داد و پرستو صالحی را به بیشتر گفتن در ارتباط با این موضوع کشاند. در این مصاحبه صالحی با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد از افراد پشت دوربین در سینمای ایران فاسد هستند، تأکید کرده است که بسیاری از بازیگران سینمای ایران سخنان او را تائید می‌کنند، اما جرات بیان آن را ندارند. او همچنین در گفتگوی دیگری با «خبرگزاری مهر» توضیح داد که «منظور من از فساد تنها روابط بین زن و مرد نبوده است، بلکه فساد اخلاقی شامل خریدن نقش از تهیه‌کننده به صرف حضور در یک نقش و یا بازی کردن در یک فیلمی فقط از روی رابطه می‌شود.»

 

پس از این مصاحبه، «خبرگزاری فارس» به سراغ ماهایا پطروسیان، دیگر بازیگر سینمای ایران رفت تا در گفت‌وگویی نظر او را در این زمینه جویا شود. پطروسیان در این گفت‌وگو با تأئید سخنان صالحی گفت: «فساد در سینما وجود دارد اما به‌‌ همان اندازه که در سطح مملکت نیز چنین مسئله‌ای وجود دارد. اصولاً اگر فساد در مملکت فرصت ریشه‌دوانی داشته باشند تبعاً نشانه‌های آن در تمامی سطوح جامعه نمود پیدا می‌کند.»

 

اما «خبرگزاری سینمای ایران» نیز با بهانه قراردادن این موضوع، به سراغ برخی دیگر از بازیگران سینمای ایران رفت و در این زمینه با آن‌ها گفت‌وگو کرد. در یکی از این گفت‌وگو‌ها، یکتا ناصر، بازیگر سینما در ارتباط با گفته‌های پرستو صالحی گفت: «با بیان صحبت‌های این‌چنینی دردی از سینمای ایران دوا نمی‌شود و شاید درد‌ها بیشتر هم بشود. سینما از باقی بخش‌های جامعه مستثنی نیست و همانند دیگر بخش‌های جامعه برخی ناهنجاری‌ها در این عرصه هم وجود دارد.»

 

پروانه معصومی دیگر بازیگری بود که در این زمینه به اظهارنظر پرداخت و گفت: «آدم‌ها می‌توانند فضای سالمی را برای کار خود ایجاد کنند و بازیگران زن فضا را با نوع رفتار و برخورد شخصی خود سالم و یا ناسالم می‌سازند (...) متاسفانه فضای رقابت در سینمای ما به حسادت تبدیل شده است و آدم‌ها به تخریب یکدیگر عادت کرده‌اند.»

ماهایا پطروسیان: فساد در سینما وجود دارد اما به‌‌ همان اندازه که در سطح مملکت نیز چنین مسئله‌ای وجود دارد. اصولاً اگر فساد در مملکت فرصت ریشه‌دوانی داشته باشند تبعاً نشانه‌های آن در تمامی سطوح جامعه نمود پیدا می‌کند.

جهانگیر الماسی نیز در گفت‌وگویی با «خبرگزاری سینمای ایران»، این اظهارات را عجیب خواند و گفت: «فکر می‌کنم اتفاقاتی که این روز‌ها رخ می‌دهد بیشتر حاصل جاذبه‌های سیاسی است. به عنوان مثال با شنیدن اظهارات خانم پرستو صالحی به‌عنوان یک برادر بسیار متاثر شدم که چنین اتفاقی رخ داده است اما از آنجا که ایشان چندین بار در محفل‌هایی که نیروی انتظامی حضور داشته، شرکت داشتند و با عملکرد این تشکل آشنا هستند، چرا این مسائل را رسانه‌ای کرده‌اند؟ آیا حرف‌هایشان را در حراست وزارت ارشاد بیان و پیگیری کرده بودند؟ چه اتفاقی رخ داده که ایشان این حرف‌ها را رسانه‌ای کرده‌اند، در حالی که بهتر است چنین مسائلی درون خانواده حل شود.»
 

بعد از این اظهارنظر‌ها «خبرگزاری فارس» به سراغ امین تارخ رفت و در گفت‌وگویی با او به نکات جالبی اشاره کرد. در بخشی از این گفت‌وگو برای یافتن راه حل مقابله با این مسائل، «خبرگزاری فارس» از نیاز به دخالت وزارت ارشاد و سازمان سینمایی می‌پرسد که در پاسخ، تارخ نیز نیاز به این دخالت را تائید کرده و می‌افزاید: «من خاطرم هست که چند سال پیش بخش سینمایی وزارت ارشاد یک شماره تلفنی را اعلام کرد که در آن از افرادی که از این نوع اتفاقات برای آن‌ها می‌افتاد و یا کسانی که اطلاعاتی داشتند، درخواست شده بود از طریق آن تلفن به اطلاع وزارت ارشاد برسانند.‌‌ همان موقع من در خاطرم هست که به این واسطه یک مقداری این قضیه فروکش کرد.»

یکتا ناصر: با بیان صحبت‌های این چنینی دردی از سینمای ایران دوا نمی‌شود و شاید درد‌ها بیشتر هم بشود.

این سخنان پای علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی را نیز به ماجرا باز کرد. سجادپور با اعلام اینکه «اداره کل نظارت و ارزشیابی ناظر بر رفتارهای هنرمندان در داخل و همچنین در جشنواره‌های خارجی است» گفته است که این اداره تمامی اخبار رسیده را در دو سطح اداره نظارت و ریاست پیگیری می‌کند و در صورت لزوم با توجه به نوع تخلف، ارگان‌های مختلف وارد عمل می‌شوند. او همچنین افزود: «یکی از وظایف اداره نظارت و ارزشیابی رسیدگی به تخلفات و فسادهای موجود در سینما است و آیین‌نامه‌هایی در این زمینه وجود دارد که اداره بر طبق آن‌ها اخبار رسیده را بررسی می‌کند که از جمله این مقررات، آیین‌نامه رفتار و شئون مناسب هنرمند است.»
 

به هرحال چند وقتی است که مدیران سینمایی سخن از نظارت بر رفتار و اعمال سینماگران و برخورد با آن‌ها در شرایط خاص می‌کنند. پیش‌تر نیز صحبت از وضع قوانین برای برخورد با سینماگران در هنگام حضور آن‌ها در جشنواره‌های خارجی شده بود. حال این ماجرا و اینگونه پرداختن وب‌سایت‌های نزدیک به دولت به این مسئله در ‌‌نهایت به کجا ختم خواهد شد، جای تأمل دارد.

 

خبرهای کوتاه
 

 

فیلم «یه حبه قند» ساخته رضا میرکریمی در بخش مسابقه جشنواره فیلم گرانادا به روی پرده خواهد رفت. در این جشنواره که از تاریخ ۲۱ تا ۲۷ خردادماه در اسپانیا برگزار می‌شود فیلم‌هایی از سه قاره آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین شرکت می‌کنند.
 

اولین جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا ۲۰ می ‌امسال در زمان برگزاری جشنواره فیلم کن به اصغر فرهادی و تهیه‌کننده فیلم تازه‌اش، کمپانی ممنتو فیلم اهدا خواهد شد. فرهادی فیلم جدیدش را پائیز امسال در فرانسه جلوی دوربین خواهد برد.
 

فاطمه طاهری، بازیگر سینما و تلویزیون در سن ۷۳ سالگی به علت سکته قلبی درگذشت.

فاطمه طاهری، بازیگر سینما و تلویزیون در سن ۷۳ سالگی به علت سکته قلبی درگذشت. پیکر این هنرمند روز شنبه از مقابل خانه هنرمندان تهران تشیع و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.
«من مادر هستم» ساخته فریدون جیرانی به گزینه‌های اکران دوم نوروز اضافه شد. باران کوثری، حبیب رضایی و فرهاد اصلانی بازیگران اصلی این فیلم هستند. این فیلم پیش از این با مشکل دریافت مجوز نمایش روبرو بود که با اعمال ممیزی و کوتاه شدن فیلم موفق به دریافت پروانه نمایش شده است.

 

خبرهای تولید

 

جمال ساداتیان، تهیه‌کننده سینما از ساخت فیلم «جامه‌دران» به کارگردانی حمیدرضا قطبی و با حضور محمدرضا فروتن و بیتا فرهی خبر داد. این فیلم بر اساس رمانی از ناهید طباطبایی ساخته می‌شود و داستان آن درباره زنی است که در مراسم ختم پدرش، به روابط جدیدی در زندگی او پی می‌برد.
امیرحسین ثقفی تازه‌ترین ساخته‌اش، فیلم «پدر و پسر» را از نیمه اردیبهشت‌ماه در تهران جلوی دوربین خواهد برد. تا کنون حضور نیکی کریمی، صابر ابر، امیر آقایی و ساعد سهیلی در این فیلم قطعی شده است. بعد از «مرگ کسب و کار من است» این دومین ساخته ثقفی خواهد بود که تهیه‌کنندگی آن را علی‌اکبر ثقفی بر عهده دارد.

رمان «جامه‌دران» نوشته ناهید طباطبایی با بازی محمدرضا فروتن و بیتا فرهی تبدیل به فیلم می‌شود.

با به پایان رسیدن تدوین فیلم «ابرهای ارغوانی» تازه‌ترین ساخته سیامک شایقی توسط واروژ کریم‌مسیحی، این فیلم وارد مرحله صداگذاری شد. مسعود بهنام مسئولیت صداگذاری این فیلم را بر عهده دارد و بازیگرانی چون حسین یاری، هانیه توسلی و بهناز جعفری در آن بازی کرده‌اند.
فیلمبرداری فیلم «جابه‌جا» به کارگردانی علی توکل‌نیا از این هفته آغاز می‌شود. فیلمنامه فیلم را بابک رفیعی نوشته است و داستان آدم ساده‌ای است که بر اثر یک اشتباه با یک فرمانده زمان جنگ عوض می‌شود. اکبر عبدی، محمدرضا شریفی‌نیا، گیتی قاسمی و ناصر گیتی‌جاه برخی از بازیگران این فیلم هستند.

 

خبرهای اکران

 

سرانجام با تمام شدن تعطیلات، آمار رسمی فروش سینما‌ها اعلام شد. «گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی با گذر از تمام فراز و فرود‌ها و با توجه به از دست دادن تعدادی از سینما‌هایش و نمایش در تنها ۱۵ سینما، همچنان پرفروش‌ترین فیلم سینماهای تهران است و توانسته به باشگاه فیلم‌های میلیاردی وارد شود. تا اینجا این فیلم با فروشی حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پیشتاز اکران نوروزی است.
پس از آن «قلاده‌های طلا» ساخته ابوالقاسم طالبی قرار دارد که تا کنون حدود ۹۲۰ میلیون تومان در ۲۷ سینمایی که در اختیار دارد فروش کرده است و به احتمال زیاد تا آخر هفته فروش تهرانش از مرز یک میلیارد تومان خواهد گذشت. هرچند بنا به آمار «خبرگزاری فارس» که از حامیان و مبلغان این فیلم محسوب می‌شود، این فیلم تاکنون در کل ایران حدود دو میلیارد تومان فروش داشته است.
 

حسین یاری و هانیه توسلی در نمایی از فیلم «ابرهای ارغوانی»
 

فیلم علیرضا امینی یعنی «انتهای خیابان هشتم» نیز با وجود کمی تعداد سینماهای نمایش دهنده و تبلیغات توانسته است رتبه سوم جدول را به خود اختصاص دهد و به فروشی حدود ۳۸۰ میلیون تومان در ۱۲ سینما دست یابد. این در حالی که کارگردان فیلم در «برنامه تلویزیونی هفت» جمعه شب گذشته، ضمن انتقاد از وضعیت اکران، اشاره کرد که کپی فیلمش را برای نمایش به شیراز فرستاده است، اما در شیراز هر دو سینمای شهر به دستور یک نیروی نظامی تنها یک فیلم یعنی «قلاده‌های طلا» را نشان می‌دهند و از نمایش فیلم او سرباز زده‌اند.
 

«خصوصی» ساخته حسین فرحبخش هم با وجود تمام جنجال‌ها آنچنان نتوانست مخاطبان را به سینما‌ها بکشاند و در ‌‌نهایت با فروشی حدود ۳۰۰ میلیون تومان به نمایش خود پایان داد. این فیلم ۱۶ سینمای تهران را برای نمایش در اختیار داشت.
 

و بالاخره «فتیله و ماه پیشونی» ساخته آرش معیریان با وجود داشتن ۱۷ سینما با حدود ۱۲۵ میلیون تومان فروش کم‌فروش‌ترین فیلم اکران نوروزی است.

 

حاشیه هفته

 

روز یکشنبه اعلام شد که بر اساس رای دادگاه و نظر گروه کار‌شناسی، فرج‌الله سلحشور از اتهام سرقت فیلمنامه مجموعه تلویزیونی «یوسف پیامبر» تبرئه شده است.
 

جواد شمقدری با فرستادن پیامی تبرئه شدن فرج‌الله سلحشور از اتهام سرقت فیلمنامه را تبریک گفت.
 

کمی بعد از انتشار خبر و گزارش جلسه مطبوعاتی سلحشور با خبرنگاران در این زمینه، پیام تبریکی از جانب جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی کشور بر روی خبرگزاری‌ها قرار گرفت که در آن شمقدری «پاک شدن ساحت مجموعه یوسف از یک اتهام بی‌معنا» را به سلحشور و همکارانش تبریک گفته بود.

در تبریک گفتن به یک همکار و همراه و همفکر ابداً مشکلی نیست، اما وقتی به یاد می‌آوریم همین چند ماه پیش و بعد از موفقیت‌های بی‌سابقه فیلم «جدایی نادر از سیمین» در جوایز گلدن گلوب و اسکار، پیام تبریک آقایان بعد از چند روز منتشر شد، آنوقت می‌شود پرسید آقای شمقدری، رئیس سازمان سینمایی کشور، تبرئه رفیقتان جناب سلحشور رویداد سینمایی مهمتری بود یا افتخارآفرینی‌های فیلم «جدایی نادر از سیمین»؟ آیا از شما به عنوان بالا‌ترین مسئول دولتی سینمای کشور نباید انتظار داشت آن زمان هم به همین سرعت عمل می‌کردید؟ البته شاید هم آن زمان به اندازه شنیدن این خبر از شنیدن خبر موفقیت آن فیلم خوشحال نشدید، خودمانیم شدید؟
 

در همین زمینه:
::مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::
 

Share this
Share/Save/Bookmark

چرا همه این هنرپیشه های زن شکل همند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ملت خل و چلی هستیم بابا!

روزگاری نه چندان دور، بازیگر نقش زلیخا خانم کتایون ریاحی با بیان مطالبی سربسته در ارتباط با فرج سلحشور از بازیگری خداحافظی کرد و عطای هنرپیشه گی را به لقایش بخشید. اگر ایشان روزی زبان باز کنند و ناگفته هایشان را بگویند آبرویی برای فرج و امثال شمقدری نخواهد ماند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما