خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

رودررویی خدایان در «خشم تایتان‌ها»

پنجشنبه, 1391-01-17 08:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برنامه رادیویی اکران
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - از روز جمعه ۳۰ مارس ۲۰۱۲ نمایش عمومی فیلم «خشم تایتان‌ها» تازه‌ترین محصول کمپانی فیلمسازی برادران وارنر به شکل گسترده در سینماهای آمریکا و اروپا آغاز شده است. در اکران این هفته می‌پردازیم به معرفی این فیلم.

فیلم دنباله‌ای است بر فیلم «برخورد تایتان‌ها» محصول سال ۲۰۱۰ کمپانی برادران وارنر که به شیوه‌های سه بعدی و «آی‌مکس» در سینما‌ها به نمایش در می‌آید. در اینجا نیز چون قسمت اول، شخصیت‌های اساطیر یونان باستان دستمایه‌ای شده‌اند برای ساخت یک فیلم پرماجرا و مملو از صحنه‌های نبرد و درگیری و البته جلوه‌های ویژه کامپیوتری. ‌
 

 

داستان ۱۰ سال بعد از ماجراهای قسمت اول اتفاق می‌افتد. پرسوس بعد از بازگشت از نبردهای سخت، در دهکده‌ای آرام و دورافتاده به همراه پسر ۱۰ ‌ساله‌اش زندگی ساده‌ای دارد و با ماهیگیری روزگار می‌گذراند. در همین زمان به علت کاهش نیایش انسان‌ها، خدایان قدرت خود را از دست داده‌ و ضعیف شده‌اند. این مسئله باعث می‌شود تا آن‌ها نتوانند تایتان‌های زندانی به رهبری کرونوس را در بند نگاه دارند و کرونوس از بند می‌رهد. هادس و آرس، دو خدای دیگر با کرونوس تبانی می‌کنند تا زئوس را در بند کرده و در دنیای زیرزمین زندانی کنند. قدرت تایتان‌ها فزونی می‌گیرد و موجودات اهریمنی به زمین می‌آیند و پرسوس برای بازگردندان زمین به شرایط عادی‌اش تصمیم می‌گیرد تا دست به کار شده و با سفر به دنیای زیرین، زئوس را از بند برهاند.
 

مقدمات تولید فیلم در سال ۲۰۱۰ آغاز شد. از هنگام آغاز تولید قسمت اول یعنی فیلم «برخورد تایتان‌ها» کمپانی برادران وارنر تصمیم داشت که در صورت موفقیت فیلم در گیشه و جذب تماشاگر، قسمت‌های بعدی آن را نیز روانه سینما‌ها کند. با فروش نزدیک به نیم میلیارد دلاری فیلم و موفقیت آن، پیش‌تولید قسمت دوم آغاز گردید. در نخستین گام دن مزو و دیوید جانسون استخدام شدند تا بر اساس فیلمنامه سال ۱۹۸۱ بورلی کروس فیلمنامه تازه‌ای بنویسند.
 

با انصراف لوئیس لتریه، کارگردان قسمت اول از کارگردانی فیلم، این مسئولیت به جاناتان لیبزمن، کارگردان جوان اهل آفریقای جنوبی سپرده شد. او که ساخته‌های پیشین‌اش یعنی فیلم‌هایی چون «نبرد لس‌آنجلس» و «کشتار اره برقی تگزاسی» در گیشه چندان با موفقیت روبرو نشده بودند، امید دارد این‌بار بتواند با این فیلم ۱۵۰ میلیون دلاری، مخاطبان را به سینما‌ها بکشاند. او کارگردانی است که به گفته خودش تحت تأثیر فیلمسازانی چون استیون اسپیلبرگ، جیمز کامرون و ریدلی اسکات است و به همین دلیل رفتن او به سمت ساخت فیلمی چون «خشم تایتان‌ها» چندان عجیب نیست.

 

لیبزمن دلایلش برای پذیرفتن کارگردانی این فیلم را اینگونه بیان می‌کند: «فکر می‌کنم آنچه در قسمت اول فیلم به نمایش درآمده بسیار عالی بودند و دوست داشتم این فضای ویژه را استفاده کنم و این‌بار مطمئن باشم که بسیار بزرگ‌تر و بهتر از قسمت اول خواهد بود. از سوی دیگر قسمت اول اگرچه به شکل سه‌بعدی نمایش داده شد، اما از همه امکانات این روش استفاده نشده بود. در این فیلم ما می‌خواستیم به بهترین شکل آن را ارائه کنیم، به خوبی و یا حتی بهتر از هر فیلم سه‌بعدی که تاکنون دیده‌اید. مورد دیگر امکان کار کردن با بازیگرانی چون رالف فاینس، لیام نیسون و سام ورتینگتون بود که من مایل بودم در قسمت دوم بیشتر از آن‌ها استفاده کنم و رابطه بین شخصیت‌هایی را که بازی می‌کنند در فیلم بیشتر پرورش دهم، این چیزی بود که در قسمت اول آغاز شده بود و جای پرداخت داشت.»
 

نقش اصلی فیلم را چون قسمت اول سام ورتینگتون، بازیگر انگلیسی بازی کرده است. او بازیگری است که پیش‌تر در فیلم‌هایی چون «آواتار» و «مکبث» نیز نقش‌های اصلی را بازی کرده است. در اینجا نیز چون قسمت اول او در کنار رالف فاینس و لیام نیسون، دو بازیگر سر‌شناس و قدرتمند قرار گرفته است.

«خشم تایتان‌ها» سومین همکاری فاینس و نیسون در کنار یکدیگر است. رالف فاینس، در ارتباط با پیوستن‌اش به این پروژه و بازی در قسمت دوم فیلم و در نقش «هادس» می‌گوید: «فکر می‌کنم همه ما احساس می‌کردیم که می‌توانیم این قصه و شخصیت‌ها را بیشتر گسترش بدهیم و پرداخت کنیم. من و لیام هم علاقه داشتیم تا بیشتر با هم کار کنیم و صحنه‌های بیشتری را در مقابل هم بازی کنیم. فکر می‌کنم جاناتان لیبزمن، کارگردان فیلم هم مایل بود تا بیشتر روی روابط بین این شخصیت‌ها و این خانواده کار کند. وقتی فیلم را دیدم به نظرم آمد که در این فیلم این روابط به خوبی نشان داده و پرداخت شده‌اند.»
 

لیام نیسون نیز در ارتباط با مضمون قسمت دوم می‌افزاید: «قصدمان این بود که بعد انسانی روابط میان اعضای این خانواده آشفته را پرداخت کنیم. همه ما می‌دانستیم که با استفاده از جلوه‌های ویژه کامپیوتری، ظاهر آدم‌ها و فضا همانگونه می‌شود که باید باشد. بنابراین چیزی که می‌بایست بر آن تمرکز می‌کردیم و یا شاید من این کار را کردم، بخش انسانی داستان بود. من سعی کردم به رابطه‌ام با پسرم در این فیلم و همچنین نوه‌ام بعدی انسانی ببخشم، و البته پرداخت رابطه میان من و برادرم با بازی فاینس نیز مهم بود. این بخش داستان بدون اینکه تماشاگر را خسته کند مهم بود و فیلم به آن وارد شده است.»
 

جاناتن لیبزمن، کارگردان فیلم نیز در ارتباط با کار کردن با فاینس و نیسون می‌افزاید: «لیام (نیسون) و رالف (فاینس) در زندگی واقعی هم مانند دو برادر هستند. آنچه برای من مهم بود این بود که بتوانم این بخش از رابطه آن‌ها را به پرده منتقل کنم. با یکدیگر تمرین‌های زیادی کردیم تا مطمئن بشویم این رابطه بر پرده هم شکل می‌گیرد. خب، ساده هم نبود، با آن‌ها صحبت می‌کردم و از آن‌ها می‌خواستم از تجربیات بسیارشان برای این کار استفاده کنند و پیشنهاد بدهند. وقتی شما دو بازیگر عالی را می‌بینی که روبروی یکدیگر بازی می‌کنند، حتی اگر در فیلم خودت هم باشد همیشه فوق‌العاده و هیجان‌انگیز است.»

 

«خشم تایتان‌ها» در برخورد با منتقدان نظرات متفاوتی دریافت کرده است، هرچند شاید بتوان گفت که در مجموع نسبت به قسمت اول موفق‌تر ظاهر شده است. جیمز موترام، منتقد «توتال فیلم» با دادن چهار ستاره از پنج ستاره به فیلم آن را بسیار بهتر از قسمت نخست ارزیابی کرده است و به گفته او لیبزمن، کارگردان فیلم از اشتباهات قسمت نخست درس گرفته و در این فیلم در صدد جبران آن‌ها برآمده است. اندرو بارکر، منتقد «ورایتی» نیز در نظری مشابه فیلم را با همه ضعف‌هایش بهتر از قسمت نخست آن می‌داند. در مقابل راجر ایبرت، منتقد «شیکاگو سان تایمز» با دادن تنها دو ستاره از چهار ستاره همیشگی خود به فیلم، حجم زیاد جلوه‌های ویژه و فیلمنامه و داستان ناپخته فیلم را اصلی‌ترین نقاط ضعف آن معرفی می‌کند. رابی کالین منتقد «تلگراف» نیز با دادن تنها یک ستاره از پنج ستاره به فیلم، علاوه بر اشاره به فیلمنامه ضعیف و دیالوگ‌نویسی بد فیلم که به گفته او، ضعف مشترک بسیاری از تولیدات مشابه و پرخرج هالیوودی است و تماشاگران اینگونه فیلم‌ها با آن آشنا هستند، عمده‌ترین مشکل فیلم را ساختار بد و کارگردانی نامتناسب آن می‌داند که تنها با اتکا به جلوه‌های ویژه قصد جذب تماشاگران را دارد.

 

«خشم تایتان‌ها» با زمان ۹۹ دقیقه محصول سال ۲۰۱۲ کمپانی برادران وارنر کشور آمریکا است.
 

مشخصات فیلم
 

خشم تایتان‌ها
Wrath of the Titans
نویسندگان: دن مزو، دیوید لزلی جانسون (بر اساس فیلمنامه «برخورد تایتان‌ها» نوشته بورلی کروس)
Dan Mazeau, David Leslie Johnson (Based on Clash of Titans by Beverly cross)
کارگردان: جاناتان لیبزمن
Jonathan Liebesman
بازیگران: سام وورتینگتون، رالف فاینس، لیام نیسون، رزاموند پایک
Sam Worthington, Ralph Fiennes, Liam Neeson, Rosamund Pike

 

در همین زمینه:

::برنامه رادیویی اکران ازمجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::

 

ویدیو: پیش‌پرده "خشم تایتان‌ها" ساخته جاناتان لیبزمن

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما