خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

اکران نوروزی و حاشیه‌هایش

سه شنبه, 1391-01-08 08:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - سال نو سینمای ایران با جنجال آغاز شد. از اوایل اسفندماه و با اعلام گزینه‌های اکران نوروزی ۹۱، حاشیه‌ها پیرامون فیلم‌های نوروزی و دخالت دولت در چینش جدول اکران آغاز شد و برخی از سینماگران در این زمینه گله‌هایی را مطرح کردند.

اما با آغاز نمایش فیلم‌های اکران نوروز این حاشیه‌ها شکل تازه‌ای یافتند و در ‌‌نهایت اکران نوروزی دو فیلم را به حالت تعلیق درآوردند. در گزارش این هفته مروری داریم بر همه آنچه در دو هفته گذشته پیرامون نمایش فیلم‌های «خصوصی» و «گشت ارشاد» به وجود آمد و همچنین چون همیشه مروری داریم به خبرهای کوتاه و آمار فروش فیلم‌های نوروزی.

 

انصار حزب‌الله علیه دو فیلم

 

تنها چند روز مانده به نوروز، بار دیگر اکران نوروزی سینما‌ها حاشیه‌ساز شد. از زمان اعلام اسامی فیلم‌های اکران نوروز، برخی وب‌سایت‌ها و منتقدان نسبت به اکران برخی فیلم‌ها در نوروز انتقادهایی داشتند و معتقد بودند که فیلمی مانند «زندگی خصوصی» ساخته حسین فرحبخش به علت مشکل محتوایی، مناسب اکران در این فصل نیست. بخش عمده‌ای از این انتقاد‌ها در دو وب‌سایت «مهر» و «فارس» انعکاس یافتند.

انصار حزب‌الله تهران با تجمع در برابر وزارت ارشاد اسلامی به نمایش فیلم‌های «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» اعتراض کردند.

این انتقاد‌ها بالا گرفتند و سرانجام روز جمعه ۲۶ اسفند، انصار حزب‌الله تهران در بیانیه‌ای از مردم دعوت کردند در اعتراض به نمایش این فیلم و همچنین فیلم «گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی در برابر وزارت ارشاد اسلامی تجمع کنند. به دنبال این اطلاعیه روز شنبه ۲۷ اسفند ساعت یک و نیم بعد از ظهر گروهی از معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعارهایی چون «وزیر ارشاد استیضاح باید شود» و «فیلم زندگی خصوصی خیانت به شهداست» در برابر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمع شدند. در پایان این تجمع اعتراضی، معترضان به وزارت ارشاد اسلامی یک مهلت ۴۸ ساعته دادند تا از اکران این فیلم‌ها جلوگیری کند در غیر این‌صورت این افراد «در راستای اجرای امر نورانی بند میم وصیت‌نامه امام سفرکرده خویش در مقابل سینماهایی که اقدام به نمایش فیلم‌های مذکور نموده‌اند، کار را یکسره خواهند ساخت.»

دو روز بعد از این اتفاق، «خبرگزاری سینمای ایران» از شایعه تجمعی در برابر سینما مرکزی تهران در ادامه اعتراض به نمایش این فیلم‌ها خبر داد. به گفته این خبرگزاری این اعتراض با مداخله نیروی انتظامی و بازداشت برخی از معترضان همراه بوده است.
 

اما در مقابل فیلمسازان نیز ساکت ننشستند. سعید سهیلی، کارگردان فیلم «گشت ارشاد» در گفتگو با سایت «سینماگرند» این اعتراض‌ها را ناشی از اختلاف‌های صنفی و سیاسی خواند که توسط افرادی که فیلم‌هایشان در اکران نوروزی قرار نگرفته‌اند سامان داده شده‌اند. او با بیان اینکه «سعید سهیلی انقلابی‌تر از تمام انقلابیون بوده است و به گنده گنده‌های شما باج نداده، چه برسد به شما چند الف بچه بازیچه تازه به دوران رسیده بی‌خرد!» دلیل اعتراض‌ها به فیلمش را نگاه انتقادی آن عنوان کرد و گفت «کسانی که برخلاف ادعا‌هایشان، اکثر حرکات و سخنانشان ضد اسلامی بوده و در طول زندگیشان، ضد آموخته‌های دین مبین اسلام قدم برداشته‌اند و عمل کرده‌اند. با دنیایی حقیر و کوچک همچون یک فنجانِ حقیر و سبک! باید هم از فیلم‌ام عصبانی باشند.» او همچنین تهدید کرد که «پایتان را از گلیمتان دراز‌تر نکنید که بد خواهید دید! من همان‌گونه که خودتان عمل می‌کنید جوابتان را خواهم داد.»

نمایی از فیلم «زندگی خصوصی» ساخته حسین فرحبخش، فیلمی که نمایش عمومی آن جنجال آفرید

علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی نیز با بیان اینکه این اعتراض‌ها بر اساس نسخه نمایش داده شده فیلم در جشنواره است و فیلم برای اکران عمومی با انجام اصلاحات مورد نظر شورای نمایش تغییراتی کرده، افزود: «این اقدام پایه و اساسی ندارد و توسط افراد شناخته شده، تایید نشده است. این یک جنگ روانی است که از سوی افراد نا‌شناس انجام شده و باید بگویم در کشور همه چیز از طریق قانون صورت می‌گیرد.»

 

با این حال، ماجرا ادامه پیدا کرد و روز جمعه چهارم فروردین، بعد از نماز جمعه تهران در میدان انقلاب، تبلیغات فیلم‌های «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» از سر در سینماهای مرکزی، پارس و بهمن برداشته شد. این اتفاق بعد از آن افتاد که احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه خود با اشاره به اکران نوروزی، نمایش این دو فیلم را «ضد اخلاقی» خواند و خطاب به وزیر ارشاد اسلامی گفت: «در شأن شما نبود که از دستگاه تحت مدیریت شما اجازه اکران چنین فیلم‌های مستهجنی داده شود. باید تا دیر نشده جلوی اکران این فیلم‌ها را در استان‌ها بگیرید.»

 

توقف اکران فیلم‌های «خصوصی» و «گشت ارشاد»

 

اما فشار‌ها سرانجام به جایی رسید که ائمه جمعه برخی شهرستان‌ها نیز در واکنش به نمایش این فیلم‌ها سخن گفتند نمایش عمومی این دو فیلم در شهرهای مشهد، بوشهر، کرمان و بابل متوقف شد.
روز یکشنبه نیز پایگاه خبری حوزه هنری با صدور اطلاعیه‌ای خبر از توقف نمایش فیلم‌های «گشت ارشاد» و «زندگی خصوصی» در سالن‌های زیرمجموعه این سازمان در کل کشور داد. مدیر عامل مؤسسه «تصویر شهر» نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» از توقف نمایش این دو فیلم در سینماهای متعلق به شهرداری در تهران خبر داد.

«گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی، پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی سینماهای تهران در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها به نمایش عمومی خود خاتمه می‌دهد.

در پی این اتفاق‌ها روز شنبه علیرضا سجاد‌پور از اعضای شورای صنفی نمایش دعوت کرد تا جهت سامان دادن به اکران نوروزی جلسه فوق‌العاده‌ای برگزار کنند. او تاکید کرد این جلسه برای یافتن راهکارهایی برای سامان دادن به وضعیت اکران در طول سال است و تنها مختص اکران نوروزی نیست. همچنین سازمان سینمایی کشور با صدور اطلاعیه‌ای خطاب به مدیران کل ادارات ارشاد استان‌ها اعلام کرد «هر گونه تغییر و جابه‌جایی در اکران فیلم‌ها در سطح استان‌ها می‌بایست با نظارت سازمان سینمایی کشور صورت پذیرد و این گونه نیست که با تصمیم شخصی بتوان جلوی اکران آثار را گرفت.»

روز یکشنبه نیز روابط عمومی سازمان سینمایی کشور اعلام کرد که در جلسه ویژه شورای صنفی نمایش قرار است برای جایگزین کردن دو فیلم در جدول اکران نوروزی تصمیم‌گیری شود. بعد‌تر، سجادپور از جایگزینی دو فیلم «نارنجی‌پوش» ساخته داریوش مهرجویی و «بوسیدن روی ماه» ساخته همایون اسعدیان در جدول اکران بنا به تصمیم شورای صنفی نمایش خبر داد، هرچند دست‌اندرکاران این دو فیلم به علت آماده نبودن کپی‌های فیلم‌ها و تبلیغات از پذیرفتن این پیشنهاد سر باز زده‌اند. اما بعد از اعلام این خبر برخی از اعضای شورای صنفی نمایش برگزاری این جلسه و چنین انتخابی را تکذیب کردند. غلامرضا فرجی، از اعضای شورای صنفی با اشاره به اینکه در این جلسه تنها سجادپور و ضیاء هاشمی، رئیس شورای صنفی حضور داشته‌اند، آن را غیرقانونی خواند و برگزاری هرگونه جلسه‌ای با حضور کامل اعضای شورا را رد کرد. حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز در گفتگو با «خبرگزاری مهر» در این زمینه گفت: «به عنوان سخنگوی شورای صنفی اکران هیچ اطلاعی از برگزاری جلسه برای تصمیم‌گیری در اینباره ندارم و نمی‌دانم این اخبار از چه طریقی منتشر شده است.»

«نارنجی‌پوش» ساخته داریوش مهرجویی از گزینه‌های جایگزینی در جدول اکران نورزی

اما از سوی دیگر سعید سهیلی، کارگردان فیلم «گشت ارشاد» بار دیگر تمامی اتفاقات اخیر را جریان‌سازی شده توسط برخی از سینماگران خواند و گفت: «این ضربه، از داخل سینما و بچه‌های خود سینما به فیلم من وارد شده است و کاملا برایم روشن است اما برای اینکه برای عامه مردم مشخص شود، دلایل خود را جمع آوری کرده‌ام و ثابت می‌کنم که تمامی سخنرانی‌های نماز جمعه، راهپیمایی‌های انصار، پاره کردن بیلبورد‌ها و غیره توسط برخی از اهالی سینما جهت‌‍‌دهی شده است.»

به هرحال به نظر می‌رسد این اعتراض‌ها در ‌‌نهایت به نفع یک فیلم یعنی «قلاده‌های طلا» تمام خواهد شد، فیلمی که در رقابت با «گشت ارشاد» تاکنون ضعیف‌تر ظاهر شده بود و بالطبع با حذف و یا محدودیت اکران فیلم «گشت ارشاد» فرصت بهتری برای نمایش و فروش خواهد یافت. ویژه آنکه حوزه هنری مسئولیت پخش فیلم «قلاده‌های طلا» را به عهده دارد و با توجه به تصمیم مسئولان حوزه مبنی بر عدم نمایش دو فیلم جنجالی دیگر در سالن‌های تحت پوشش این سازمان، شرایط به نفع فیلم «قلاده‌های طلا» خواهد شد.
 

خبرهای کوتاه
 

فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی به موفقیتی دیگر دست یافت. این فیلم در ششمین دوره جوایز فیلم آسیا موفق شد جوایز بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین تدوین را از آن خود کند. لیلا حاتمی، بازیگر فیلم به همراه هایده صفی‌یاری، تدوینگر فیلم در مراسم حضور داشتند و جوایز را دریافت کردند.

پروین‌دخت یزدانیان، بی‌بی «قصه‌های مجید» درگذشت.

پروین‌دخت یزدانیان، بازیگر سینما که بسیاری از تماشاگران او را برای بازی در نقش «بی‌بی» مجموعه تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی «قصه‌های مجید» می‌شناسند، نیمه شب جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ در سن ۸۹ سالگی درگذشت. او مادر کیومرث پوراحمد، کارگردان سینما بود و بیشتر در ساخته‌های پسرش بازی می‌کرد. پیکر او روز یکشنبه در شهر زادگاهش، نجف‌آباد تشییع شد.

 

کمیته ساماندهی امور صنفی در آستانه سال نو به اعضای صنوف عیدی داد. بنا به خبر «خبرگزاری سینمای ایران» حدود ۲۰۰۰ نفر از اعضای صنوف با حضور در محل صندوق هنرمندان کارت هدیه خود را دریافت کردند، این در حالی است که به علت فراخوان دیرهنگام کمیته ساماندهی، بسیاری دیگر از اعضای صنوف موفق به دریافت کارت‌های هدیه خود نشده‌اند. وعده داده شده است که پس از تعطیلات درصورت تامین بودجه، کارت هدیه دیگر اعضا نیز به آن‌ها داده خواهد شد.

 

اکران

 

با توجه به تعطیلی‌های نوروزی هنوز آمار رسمی و دقیقی از فروش فیلم‌ها در نوروز اعلام نشده و بیشتر آمار فروش تنها بر اساس اعلام دفا‌تر پخش و تهیه‌کنندگان آن‌ها است.

«خبرگزاری سینمای ایران» تا پایان هفته اول فیلم «گشت ارشاد» ساخته سعید سهیلی را با فروشی حدود ۲۳۰ میلیون تومان پیشتاز جدول اکران معرفی کرده است. به گفته سهیلی، کارگردان فیلم، حواشی بوجود آمده پیرامون فیلم در تهران کمک کرده‌اند تا به فروش این فیلم اضافه شود، هرچند بنا به شنیده‌ها از این هفته نمایش عمومی این فیلم در تهران متوقف می‌شود.

«قلاده‌های طلا» ساخته ابوالقاسم طالبی پس از توقف اکران رقبایش قصد دارد پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی شود.

«قلاده‌های طلا» ساخته ابوالقاسم طالبی نیز که با تبلیغات بسیار به روی پرده رفته است به گفته تهیه‌کنندگانش تا روز جمعه توانست حدود ۱۹۵ میلیون تومان فروش داشته و مقام دوم جدول را از آن خود کند. بنا به اعلام حوزه هنری، پخش‌کننده فیلم، در روزهای گذشته فروش این فیلم رشد محسوس داشته و در روزهای جمعه و شنبه در تهران روزانه حدود ۶۰ میلیون تومان فروش کرده است. محمد خزاعی، تهیه‌کننده این فیلم در گفتگو با خبرگزاری مهر خبر از استقبال خوب از این فیلم در شهرستان‌ها داده است و پیش‌بینی کرده که این فیلم می‌تواند یکی از پرفروش‌های سال ۹۰ شود. این در حالی است که به خاطر مضمون فیلم، در برخی از شبکه‌های اجتماعی حرکت‌هایی در جهت تحریم آن شکل گرفته است.

جمال ساداتیان، تهیه‌کننده فیلم «انتهای خیابان هشتم» نیز از فروش ۹۰ میلیون تومانی این فیلم در تهران خبر داد. فیلم‌های «زندگی خصوصی» و «فتیله و ماه‌پیشونی» نیز با فروش ۳۸ میلیون و ۱۰ میلیون تومان دیگر فیلم‌های جدول اکران هستند.

 

حاشیه هفته: اکبر عبدی متهم می‌کند!

 

اکبر عبدی، بازیگر شناخته شده سینما در آخرین قسمت از «برنامه تلویزیونی هفت» در سال ۹۰ می‌ه‌مان این برنامه شد و در گفتگو با فریدون جیرانی، مجری برنامه سخنانی گفت که جنجال به پا کرد. او که با صراحت در این برنامه صحبت می‌کرد از عدم احترام جوانان به پیشکسوتان در سینما گله کرد و به برخی شایعه‌ها و انتقاد‌ها درباره خود پاسخ داد. او که بی‌اعتنا به تقاضای فریدون جیرانی، مجری برنامه مبنی بر نام نبردن از افراد در برنامه سخن می‌گفت، در ارتباط با فیلم‌های «اخراجی‌ها» و کار کردن با مسعود ده‌نمکی گفت: «در «اخراجی‌ها» ۶۰ درصد کمدی فیلم به خاطر دیالوگ‌های بداهه من بود، اگر غیر از این باشد من اسمم را اکرم می‌گذارم!» او در واکنش به تعجب جیرانی افزود: «یعنی ده‌نمکی بهتر از من دیالوگ می‌نویسد؟»

اکبر عبدی در «اخراجی‌ها» ۶۰ درصد کمدی فیلم به خاطر دیالوگ‌های بداهه من بود، اگر غیر از این باشد من اسمم را اکرم می‌گذارم!

اما بخش اصلی ماجرا نام بردن اکبر عبدی از محمد کمالی‌پور، تهیه‌کننده فیلم «شرط اول» و کلاهبردار خواندن او بود. عبدی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد دستمزد او برای این فیلم پرداخت نشده است افزود: «من بچه نازی‌آبادم و اهل کلانتری و شکایت نیستم. حقم را به زور می‌گیرم، یا می‌توانم و یا حقم را می‌خورند.»
 

این سخنان عبدی با واکنش کمالی‌پور روبرو شد. او که آن شب مهلت نیافت با آمدن روی خط تلفن برنامه به سخنان عبدی پاسخ دهد، روز بعد با مراجعه به دادسرای ناحیه ۳ ونک از اکبر عبدی، فریدون جیرانی و حمید پنداشته، مجری طرح برنامه هفت شکایت کرد. کمالی‌پور تاکید کرده است که «تحت هیچ شرایطی شکایت خود را پس نخواهم گرفت و تا آخرش هستم.»
 

با این حساب، سال ۹۱ با شکایت اهالی سینما از تلویزیون و تنها برنامه سینمایی آن آغاز می‌شود، برنامه‌ای که بسیاری از فیلمسازان از آن گله دارند و شاید این اتفاق را موقعیت مناسبی برای انتقام‌گیری از آن بدانند.

 

در همین زمینه
::مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما