خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

از جشنواره فیلم فجر تا اسکار!

سه شنبه, 1390-11-04 11:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش هفتگی از رویدادهای سینمای ایران
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - هفته گذشته "جدایی نادر از سیمین" خبر اول رسانه‌ها بود و هر روز خبری تازه از موفقیت‌های فیلم بر روی خبرگزاری‌ها قرار می‌گرفت: موفقیت در گلدن گلوب، نامزدی اسکار و بردن جوایز حلقه منتقدان لندن.

در گزارش این هفته نگاهی داریم به بازتاب‌ها و واکنش‌ها نسبت به موفقیت‌های "جدایی نادر از سیمین"، آخرین خبرها از جشنواره فیلم فجر، ماجرای شخصیت‌هایی که نباید در فیلم‌ها نشان داده شوند، همراه با خبرهای کوتاه تولید و اکران سینمای ایران.

 

جایزه‌ای که نگرانی‌های برخی را افزایش داد!

 

هفته گذشته خبرهای سینمایی در سایه موفقیت فیلم "جدایی نادر از سیمین" در جوایز سالانه گلدن گلوب قرار گرفت، هرچند این خبر آن‌گونه که باید در رسانه‌های داخل کشور بازتاب نداشت و حتی تلویزیون ایران نیز از اعلام آن خودداری کرد.

 

جدا از بازتاب گسترده این خبر در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان بازخورد این موفقیت را به سه دسته تقسیم کرد:

نخستین واکنش را سینماگران ایرانی نشان دادند.رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سینما در یادداشت کوتاهی برای فرهادی نوشت: "موفقیت‌های پی در پی فیلم «جدایی نادر ازسیمین» نماد پایداری سینمای ملی است. تبریک به اصغر فرهادی و گروه سازنده فیلم و همه ما اهالی سینما."
پرویز پرستویی، بازیگر نام‌آشنای سینمای ایران با بیان اینکه دیدن صحنه بردن جایزه گلدن گلوب "اشک شوق به چشمانش آورده" در پیام تبریکش با اشاره به سخنان فرهادی در هنگام دریافت جایزه، خطاب به گروه سازنده فیلم نوشت: "درود بر شما و يارانتان كه افتخارآفرين بوديد و پرچم فرهنگی ايران را به اهتزاز درآورديد. آرزو می‌كنم در مراسم اسكار نيز روی صحنه خوش بدرخشيد و باز هم پيام صلح‌طلبی ايران و ايرانی را به تمام جهان برسانيد."

رخشان بنی اعتماد: موفقیت‌های پی در پی فیلم "جدایی نادر ازسیمین" نماد پایداری سینمای ملی است

 

اما بسیاری از سینماگران از این فرصت استفاده کردند تا بار دیگر به موضوع انحلال خانه سینما اشاره کنند. مجید مجیدی سینماگری که تاکنون تنها فیلمساز ایرانی بوده که فیلمش توانسته نامزد جایزه اسکار شود، ضمن تبریک به گروه سازنده فیلم و آرزوی موفقیت در مراسم اسکار، با اشاره به حاشیه‌های پیش آمده و شاید ماجرای انحلال خانه سینما از همه خواست "فرصت پیش آمده را عزیز بداریم و تلاش کنیم تا به‌دور از شائبه‌ها و مسائل حاشیه‌ای برای اعتلای سینمای نجیب ایران بیش از پیش بکوشیم."

 

عباس کیارستمی، فیلمساز شناخته شده نیز همچون مجیدی از این فرصت استفاده کرد و در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "لحظات برنده شدن فیلم «جدایی» یک لحظه شیرین در ایامی تلخ بود، چرا که خانه سینمای ما که یک نهاد صنفی مستقل بود، پس از بیبست سال بسته شد و تمام ما سینماگران را در غمی خاص فرو برد."

 

او همچنین آرزو کرد تا این جایزه بتواند بار دیگر امید را در دل سینماگران ناامید ایرانی زنده و "مقامات ایرانی را با صنف سینمای ایران مهربان‌تر" کند.

 

احمدرضا درویش نیز با ارسال نامه‌ای به خبرگزاری "ایسنا" از فرهادی به‌عنوان عضوی از خانه‌ سينما ياد كرد كه "با همتی بلند و با زبانِ تصوير، لبخند را به خانه‌ ايرانيان هديه داده و ما را به صبر و مدارا فراخوانده است."

 

رسول صدرعاملی نیز در یادداشتش در روزنامه "بانی فیلم" نوشت: "در روزگار پرسؤتفاهم كنونی، باز اين جادوی سينماست كه به كمك ما می‌آيد و مرهم می‌شود بر روزگار نه چندان خوشايندی كه داريم و بر تلخ‌كامی‌هايمان."

 

رضا کیانیان: اما وقتی کسی مثل فرهادی پیدا می‌شود و یکی از معتبر‌ترین جوایز سینمایی را می‌گیرد، کسی تبریک نمی‌گوید! واقعاً چرا؟

میان نام‌های بیشماری که موفقیت این فیلم را تبریک گفتند می‌توان به سینماگرانی چون رضا میرکریمی، بهرام عظیمی، حستن فتحی، مریلا زارعی، عزیزالله حمیدنژاد، بهرام رادان و مسعود کیمیایی و البته صنف‌های گوناگون سینماگران اشاره کرد.

 

رضا کیانیان، بازیگر سینما نیز ضمن ابراز خوشحالی از این موفقیت با اشاره به سکوت تلویزیون و مسئولان در ارتباط با این اتفاق گفت: "مدال‌هایی که تیمهای ورزشی ما می گیرند موجب آن می‌شود که بسیاری از مقامات کشوری زبان به تحسین گشوده و تبریکات خود را به قهرمانان ابلاغ کنند، اما وقتی کسی مثل فرهادی پیدا می‌شود و یکی از معتبرترین جوایز سینمایی را می‌گیرد، کسی تبریک نمی‌گوید! واقعاً چرا؟"

 

بالاخره بعد از گذشت یکی دو روز از ماجرا، دسته دوم یعنی مسئولان سینمایی نیز وارد بازی شدند و در تحسین موفقیت این فیلم سخن گفتند. جواد شمقدری در پیامی با بیان اینکه "اگر حجاب‌ها و موانع و تعصب‌ها کناری برود هر روز شاهد اقبال و توجه دیگران به آثار فرهنگی و تولیدات سینمایی ایران خواهیم بود" در ارتباط با موفقیت این فیلم گفت: "آقای اصغر فرهادی توانست از این حجاب‌ها و موانع بگذرد و قضاوتی بخردانه فیلم او را بر سکوی برگزیده‌ها بنشاند."

 

از سوی دیگر علیرضا سجادپور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی با کمی تأخیر به اظهار نظر پرداخت و سعی کرد تا معاونت سینمایی را شریک این موفقیت نشان دهد. او در پاسخ به گلایه‌ها و طعنه‌ها نسبت به سکوت معاونت سینمایی در قبال موفقیت فیلم "جدایی نادر از سیمین" گفت: "مطمئن باشید اگر حمایت‌های معاونت سینمایی نبود فرهادی و فیلمش این همه جایزه خارجی و در حال حاضر گلدن کلوب را کسب نمی‌کردند." او در بخش دیگر از سخنانش دلیل عدم بازتاب این خبر در تلویزیون ایران را دیدگاه مردم نسبت به جوایز سینمایی خارجی دانست و گفت: "مردم به‌دلیل سیاسی بودن جوایز خارجی اعتماد چندانی به این جایزه‌ها ندارند و باید دلیل کم بودن بازتاب را از خود مردم سئوال کنید."
جواد شمقدری نیز با حضور در برنامه "آپارات" رادیو جوان، چون سجادپور سعی کرد تا موفقیت فیلم را به معاونت سینمایی نسبت بدهد. او با گفتن اینکه "به نظرم اين موفقيت‌ها بی‌تاثير از موفقيت اين فيلم در جشنواره فجر سال گذشته نيست" نقش مدیریت سینمایی را در این موفقیت برجسته کرد و گفت: "مديريت هوشمند بايد فيلمی را برای آنها [جشنواره‌ها] انتخاب كند كه سراسر سياه نباشد و وجوه مثبتی هم داشته باشد. مثل «جدايي نادر از سيمين» كه علي‌یرغم اينكه مسائل و و نگاه منتقدانه‌ای دارد اما وجوه مثبتی هم دارد، از جمله اينكه زن مذهبی وقتی قرآن وسط می‌آيد حاضر نيست دروغ بگويد."

علیرضا سجادپور: مطمئن باشید اگر حمایت‌های معاونت سینمایی نبود فرهادی و فیلمش این همه جایزه خارجی و در حال حاضر گلدن کلوب را کسب نمی‌کردند

و اما دسته سوم گروه‌هایی بودند که از پیش "نگران بودند" تا مبادا موفقیت‌های "جدایی نادر از سیمین" ادامه پیدا کند و بعد از بردن جایزه گلدن گلوب شروع به حمله به این فیلم کردند.

 

فرج‌الله سلحشور با بیان اینکه "جدایی نادر از سیمین یک فیلم در ضدیت اعتقادات مردم وتوهین به فرهنگ وخانواده در ایران است و برای همین نمی‌توان گفت این فیلم برای ایران و ما افتخار آورده است" از عملکرد تلویزیون در عدم پوشش خبری این اتفاق تقدیر کرد و گفت: "جدایی نادر از سیمین به همراه تأییدکنندگان آن برای ارسالش به اسکار به کشور و اسلام خیانت کرده‌اند و به نظر من و تمام ولایتمداران جایزه گلدن گلوب «جدایی نادر از سیمین» هیچ افتخاری برای کشور و ملت ما نیست بلکه یک خیانت بزرگ در حق ملت است."

 

"رجا نیوز" نیز با انتشار مطلبی با عنوان "نادر، سیمین، ما متهم‌ایم!" در قالب نامه‌ای به دو شخصیت اصلی فیلم "جدایی نادر از سیمین"، از گفته‌های "صلح‌طلبانه" اصغر فرهادی در هنگام دریافت جایزه گلدن‌گلوب انتقاد کرد و نوشت: "خلاصه اینکه دایی اصغر ظلم کرد؛ به ترمه ظلم کرد. به همه ما ظلم کرد و از همه مهم‌تر به مردمان ایران ظلم کرد. ظلمی که خواسته یا ناخواسته، لبخند را بر چهره دشمنان همین مردم نشاند؛ دشمنانی که در اتاق مرکزی کاخ سفید نشسته‌اند و نقشه "باران موشک" بر سر مردمان ایران را می‌کشند."

 

"خبرگزاری فارس" نیز که از یکی دو روز پیش از مراسم گلدن گلوب، حمله‌های خود علیه اصغر فرهادی را آغاز کرده بود با انتشار مطلبی با طنز و کنایه از فرهادی خواست که "اینک زمینه مهیاست بیا راجع ‌به فلسطین مطالعات خود را آغاز کن و از دروغی بزرگ به نام اسرائیل پرده بردار و جهانی را یکسره از این دروغ راست پنداشته شده آگاه کن. به راستی هنرمندی چون شما که تمرینات موفقیت‌آمیزی در نشان دادن بدی و شنائت و دروغ از خود بروز داده می‌تواند این دروغ بزرگ تاریخی را هویدا کند." (شیوه نگارش این خبرگزاری در نقل قول رعایت شده است)

 

اما این انتقادها نیز با پاسخ سینماگران روبرو شد. کمال تبریزی که این‌روزها با انتشار نامه‌هایی طنز‌آمیز از مشکلات سینما گله می‌کند، در نامه‌ای "محرمانه" به اصغر فرهادی نوشت: "فکر نکردی تو این شیر تو شیری بزن و ببند خانه سینما، حسادت بعضی‌ها گل کنه؟ کلاً در خانه سینما رو گل بگیرن؟ (...)رفتی اون جایزه گنده گنده رو گرفتی! حالا ما چه خاکی به سرمون کنیم؟" و در انتها به طنز از او خواست: "اگه [جایزه اسکار] دادن، پیشنهاد می‌کنم اصلاً نگیری! یا اگر هم مجبور شدی بگیری، لااقل تقدیمش کن به اینایی که سریال‌ها و فیلم‌های جهانی ظرف «۳۳ روز » می‌سازن، بلکه سینما یه کم از دست و زبانشون در امان باشه!"

 

از جشنواره فیلم فجر چه خبر؟

 

کمتر از یک هفته به آغاز جشنواره فیلم فجر مانده است، مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور که این ‌روزها در سایه موفقیت‌های جهانی فیلم "جدایی نادر از سیمین" قرار گرفته است و خبرهایش کمتر مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد.

پوستر امسال جشنواره فیلم فجر در کنار پوستر فیلم "جدایی نادر از سیمین"

 

با این حال به گفته دبیر جشنواره، امسال از هم‌اکنون برخورد تماشاگران با جشنواره بسیار خوب بوده است. از روز سه‌شنبه فروش اینترنتی بلیط‌های این جشنواره شروع شد و به گفته محمد خزاعی، دبیر جشنواره در سه ساعت اول آغاز پیش‌فروش بلیط‌ها، ظرفیت اولیه تکمیل شد و بسیاری از بلیط‌های جشنواره به فروش رفتند.

همچنین هفته گذشته از پوسترهای جشنواره امسال رونمایی شد. پوستر اصلی امسال جشنواره توسط ابراهیم حقیقی طراحی شده است. از نکات جالب این پوستر شباهت آن با یکی از پوسترهای فیلم "جدایی نادر از سیمین" است.

 

به گفته دبیر جشنواره، امسال جشنواره با دو افتتاحیه برگزار خواهد شد. در افتتاحیه اول از هنرمندان در هنگام ورود به تالار وحدت، محل برگزاری مراسم افتتاحیه استقبال خواهد شد و افتتاحیه دوم در سالن تالار وحدت برگزار خواهد شد. همچنین امسال مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره به شکل آن‌لاین بر روی وب‌سایت ویژه جشنواره نمایش داده خواهد شد.

 

دیگر خبر از جشنواره فیلم فجر اعلام نام فیلم‌های بخش‌های بین‌المللی جشنواره در هفته گذشته بود. امسال ۹ فیلم ایرانی در بخش‌های مختلف به رقابت با فیلم‌های خارجی می‌پردازند. در بخش مسابقه بین‌الملل یا "بخش جام‌جهان‌نما" جشنواره، سه فیلم ایرانی "روزهای زندگی" به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی، "ملکه" به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر و "بیداری" به کارگردانی فرزاد موتمن حضور خواهند داشت.

 

نیکی کریمی در صحنه‌ای فیلم "بیداری" ساخته فرزاد موتمن، از فیلم‌های بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم فجر

سه فیلم "نارنجی‌پوش" ساخته داریوش مهرجویی، "پرواز بادبادک‌ها" به کارگردانی علی قوی‌تن و "بوسیدن روی ماه" به کارگردانی همایون اسعدیان در بخش مسابقه سینمای آسیا و یا "جلوه‌گاه شرق" به نمایش درخواهند آمد. و بالاخره در بخش سینمای سعادت جشنواره نیز سه فیلم "در انتظار معجزه" به کارگردانی رسول صدرعاملی، "سلام بر فرشتگان" ساخته فرزاد اژدری و "راه بهشت" به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده حضور خواهند داشت. همچنین فیلم "صدای تیره" ساخته بهروز افخمی، فیلمساز ایرانی از کشور کانادا در بخش مسابقه جشنواره شرکت کرده است. از دیگر نکات جالب بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر امسال، حضور یک فیلم از فیلم‌های نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی سال در بخش مسابقه است. فیلم "عمر من را کشت" ساخته رشدی زم، محصول کشور فرانسه امسال یکی از ۹ فیلمی است که به فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین فیلم خارجی راه‌یافته و رقیب فیلم "جدایی نادر از سیمین" در این بخش است.

 

از دیگر بخش‌های جالب جشنواره فیلم فجر امسال، اختصاص یک سالن به نمایش فیلم‌های سه‌بعدی است. در میان آثاری که در این بخش جنبی جشنواره به نمایش در خواهند آمد، تازه‌ترین ساخته مارتین اسکورسیزی فیلمساز سرشناس آمریکایی یعنی فیلم "هوگو" از فیلم‌هایی است که به احتمال زیاد با استقبال خوب تماشاگران روبرو خواهد شد.

صحنه‌ای از فیلم"صدای تاریک" ساخته بهروز افخمی که از کشور کانادا در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده است

اما از سوی دیگر حاشیه‌های این جشنواره و اعتراض فیلمسازان ادامه دارد. نقی نعمتی کارگردان فیم "سه و نیم" در گفتگو با "ایسنا" از برخورد دوپهلوی مدیران و هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر گله کرد و گفت: "به گفته دو نفر از اعضای هیأت انتخاب، فیلم من به لحاظ کیفی مشکلی نداشته و تنها به لحاظ ممیزی پذیرفته نشده است."

 

این درحالی است که به گفته این کارگردان، فیلم "سه و نیم" پروانه نمایش عمومی دارد و به همین علت ممیزی نمی‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای حذف آن از جشنواره باشد. روح‌الله حجازی، کارگردان فیلم "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" نیز با نوشتن نامه‌ای سرگشاده به وزیر ارشاد اسلامی اعتراض خود را نسبت به حذف فیلمش از جشنواره فیلم فجر اعلام کرد. او در بخشی از نامه‌اش نوشت: "جناب آقای وزیر، موضوع اصلی مشکلی است که این آقایان با من دارند و بارها بروز آن را شاهد بوده‌ام (...) جماعت سینمایی کشور جماعت فهمیده‌ای است و با یک نگاه به لیست عوامل این فیلم از نام من گرفته تا نشان دیگر عزیزان خواهند فهمید که امروز قرار نیست داوری بر اساس واقعیتهای موجود در فیلم باشد بلکه نیات شخصی در کار است." در این فیلم حمید فرخ‌نژاد، مهتاب کرامتی و ابراهیم حاتمی‌کیا بازی کرده‌اند.

 

و در آخرین مورد، عباس رافعی کارگردان فیلم "آزادراه"، فیلمی که در دو بخش "آیینه سینمای ایران" و "بخش سعادت" جشنواره امسال پذیرفته شده بود، با انتشار یادداشتی خطاب به دبیر جشنواره از حضور در جشنواره انصراف داد. رافعی در یادداشتش با بیان اینکه "حضور در چنین جشنواره‌ای در این وانفسا هیچ فضیلتی برای من محسوب نمی‌شود" از دبیر جشنواره خواست فیلمش را از کلیه بخش‌های جشنواره حذف کند.

 

شخصیت‌های مشکل‌آفرین

 

در حالی که همچنان اعتراض‌های برخی از سینماگران به عدم پذیرش فیلم‌هایشان در جشنواره فیلم فجر ادامه دارد، خبرهایی از دلایل توقیف و یا عدم راه‌یابی برخی از آثار به جشنواره در رسانه‌ها منتشر شد.

 

در اولین خبر، تصویری از فاطمه معتمدآریا بازیگر فیلم "پری‌ناز" در رسانه‌ها منتشر و گریم خاص این بازیگر دلیل توقیف فیلم عنوان شد.

 

بر اساس این خبرها، معمتدآریا در این فیلم نقش زنی مذهبی/سنتی و خرافاتی را بازی می‌کند که گویا به تصویر کشیدن این شخصیت با مخالفت مسئولان سینمایی مواجه شده است.

تست گریم فاطمه معتمدآریا برای فیلم "پریناز" و نمایی از همین فیلم

بعد از انتشار این خبر، عبدالمحمدنجیبی، تهیه‌کننده و بهرام بهرامیان، کارگردان فیلم "پری‌ناز" با انتشار نامه‌ای در رسانه‌ها توضیح دادند که این عکس متعلق به تست گریم معتمدآریا برای فیلم است و او هیچوقت با این گریم در فیلم ظاهر نشده است. آنها در انتهای این نامه از مسئولان سینمایی خواستند که "قطعاً این درایت و هوشمندی در مسئولان سینمایی وجود دارد که فارغ از این جوسازی‌های صورت گرفته درخصوص فیلم، در مورد آن قضاوت کنند. از طرفی دست‌اندرکاران فیلم نیز تاکنون انعطاف لازم در مقابل اصلاحیه‌های پیشنهادی را داشته‌اند و به دغدغه برگزارکنندگان جشنواره احترام می‌گذارند."
به هر حال، با وجود تن‌دادن سازندگان فیلم به انجام اصلاحات مورد نظر وزارت ارشاد، این فیلم نتوانست مجوز نمایش در جشنواره امسال را به دست آورد و باید دید آیا در آینده "پریناز" می‌تواند مجوز نمایش عمومی دریافت کرده و وارد چرخه نمایش عمومی شود؟

 

اما دیگر فیلمی که به خاطر یکی از شخصیت‌هایش دچار مشکل شده است فیلم "خرس" ساخته خسرو معصومی است. در این فیلم شخصیت اصلی با بازی پرویز پرستویی یک "رزمنده" است که دچار مشکلاتی می‌شود. گفته شده مسئولان سینمایی از معصومی خواسته‌اند شخصیت اصلی فیلمش را از یک "رزمنده" به فردی معمولی تغییر دهد و این پیش‌زمینه شخصیت را حذف کند. فیلم "خرس" قرار است با پروانه نمایش موقت در جشنواره به نمایش درآید و باید دید بعد از نمایش در جشنواره و بر اساس بازخوردهای فیلم آیا مسئولان همچنان بر این تغییر شخصیت پافشاری می‌کنند یا اینکه فیلم می‌تواند بدون تغییر به نمایش عمومی درآید.

 

خبرهای کوتاه

 

در چند سال گذشته و بویژه بعد از موفقیت‌های اصغر فرهادی در جشنواره فیلم برلین، توجه فیلمسازان ایرانی به این جشنواره بیشتر شد. با این حال امسال ایران تنها یک نماینده در این جشنواره خواهد داشت. فیلم "یه پذیرایی ساده" ساخته مانی حقیقی امسال در بخش فروم این جشنواره به نمایش درخواهد آمد. این بخش به فیلم‌هایی اختصاص دارد که معمولاً نگاهی متفاوت و تجربی به سینما دارند.

ترانه علیدوستی و مانی حقیقی در نمایی از فیلم "یه پذیرایی ساده"، تنها نماینده سینمای ایران در جشنواره فیلم برلین

 

"جدایی نادر از سیمین" همچنان به موفقیت‌های جهانی خود ادامه می‌دهد. هفته گذشته این فیلم توانست تا وارد فهرست کوتاه ۹ فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شود. این فیلم همچنین در جوایز بفتای امسال نیز به عنوان یکی از پنج نامزد دریافت بفتای بهترین فیلم خارجی انتخاب شده است. و در آخرین مورد این فیلم موفق شد تا از جوایز حلقه منتقدان لندن سه جایزه بهترین فیلم خارجی، بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) و بهترین بازیگر نقش زن مکمل (ساره بیات) را به دست آورد.

عبدالله بوتیمار، بازیگر و دوبلور قدیمی سینما بعد از چند هفته بستری بودن در بیمارستان به علت سکته مغزی روز سه‌شنبه در بیمارستان فیروزگر تهران درگذشت. بوتیمار که در سال‌های گذشته تلاش کرده بود بار دیگر به سینما بازگردد، با مخالفت مسئولان روبرو شد و نتوانست مجوز بازیگری دریافت کند. به گفته دوستان و نزدیکان این بازیگر، این مسئله موجب ضربه روحی این بازیگر شده بود و او در روزهای آخر زندگی با مشکلات مالی و روحی دست و پنجه نرم می‌کرد. متاسفانه ظاهراً این برخورد قهرآمیز با این هنرمند همچنان پس از مرگ او نیز ادامه دارد چرا که به نوشته "بانی فیلم" هنوز مجوزی برای دفن این هنرمند در قطعه هنرمندان صادر نشده است.

 

و بالاخره فیلم‌های "آقا یوسف" به کارگردانی علی رفیعی با بازی مهدی هاشمی و هانیه توسلی، "سیزده ۵۹" به کارگردانی سامان سالور و با بازی پرویز پرستویی، "برف روی شیروانی داغ" ساخته محمدهادی کریمی و بازی شهاب حسینی، آنا نعمتی و هنگامه قاضیانی و "طاووس‌های بی‌پر" به کارگردانی جواد مزدآبادی و با بازی فریبرز عرب‌نیا، هنگامه قاضیانی و آهو خردمند وارد شبکه نمایش خانگی شدند.

 

خبرهای تولید

 

شهاب حسینی، مریلا زارعی، طناز طباطبایی، فرهاد آئیش و جمشید هاشم‌پور در فیلم "هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند" به کارگردانی پوران درخشنده جلوی دوربین خواهند رفت. فیلمنامه این فیلم را خود درخشنده نوشته است و داستان آن درباره دختری به نام صنم است که در دو ازدواج خود شکست خورده و اکنون در آستانه ازدواج مجدد قرار دارد. گروه در مرحله دورخوانی و تمرین هستند و به زودی فیلمبرداری فیلم آغاز می‌شود.

 

"نارنجی‌پوش" تازه‌ترین ساخته داریوش مهرجویی وارد مرحله صداگذاری شد. با پایان تدوین این فیلم توسط هایده صفی‌یاری، محمدرضا دلپاک صداگذاری آن را آغاز کرده است. گروه تلاش دارند تا هفت بهمن‌ماه نسخه نهایی فیلم را آماده و به دفتر جشنواره فیلم فجر ارائه دهند.

اکبر عبدی در نقش مادر رضا عطاران در فیلم "خوابم می‌آد"

 

رضا عطاران بار دیگر نام اولین ساخته‌اش را تغییر داد. این فیلم که تولید خود را با نام "هیچ‌کس فرشته نیست" آغاز کرد، در میانه فیلمبرداری نام آن به "رضا هرگز نمی‌خوابد" تغییر کرد و حال با نام تازه "خوابم می‌آد" قرار است در جشنواره به نمایش درآید. فیلم اکنون آخرین مراجل صداگذاری را طی می‌کند. از نکاتی که توجه سینمادوستان را به این فیلم جلب کرده است، بازی اکبر عبدی در آن در نقش مادر رضا عطاران است.
 

هفته گذشته شورای صدور پروانه ساخت برای دو پروژه سینمایی پروانه ساخت صادر کرد. به گزارش روابط عمومی معاونت امور سینمایی وزارت ارشاد دو فیلم "آخرین سفر" به تهیه‌کنندگی روح‌الله برادری و کارگردانی جمال شورجه در گونه تاریخی و "قاعده تصادف" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی بهنام بهزادی در گونه اجتماعی پروژه‌هایی هستند که پروانه ساخت دریافت کرده‌اند.

 

خبرهای اکران

 

از هفته گذشته چند فیلم تازه نمایش عمومی خود را در سینماهای تهران آغاز کردند. بالاخره فیلم "شیرین" ساخته عباس کیارستمی در گروه سینمایی مخاطب خاص به روی پرده رفت. "پرنده‌باز" ساخته عطاالله سلیمانی نیز در گروه سینمایی آزادی نمایش عمومی خود را آغاز کرد. در این فیلم بازیگرانی چون حسین یاری، ماه‌چهره خلیلی، مهران رجبی و علی اوسیوند بازی می‌کنند. دیگر فیلمی که از هفته گذشته در سینماهای تهران به روی پرده رفت، "شب واقعه" ساخته شهرام اسدی بود. در این فیلم حمید فرخ‌نژاد، لادن مستوفی، باران کوثری و حبیب دهقان‌نسب بازی کرده‌اند و فیلم مضمونی جنگی دارد. همچنین فیلم "پاریس تا پاریس" ساخته محمدحسین لطیفی نیز قرار بود از هفته گذشته نمایش عمومی خود را آغاز کند که به علت آماده نبودن کپی‌های فیلم، نمایش آن یک هفته به تعویق افتاد.

 

حمید فرخ‌نژاد در صحنه‌ای از فیلم "شب واقعه" از فیلم‌های تازه اکران

 

در جدول اکران "اسب حیوان نجیبی است" با حدود ۷۵۰ میلیون تومان فروش صدرنشین است. "اخلاقتو خوب کن" با حدود ۶۷۰ میلیون تومان در رتبه دوم قرار دارد. دیگر فیلم‌های جدول نیز به ترتیب "در امتداد شهر" با حدود ۲۹۰ میلیون تومان فروش، "مامان بهروز منو زد" با حدود ۲۵ میلیون تومان و "پایان دوم" با حدود ۲۰ میلیون تومان فروش در تهران هستند. دو فیلم تازه اکران "شب واقعه" و "پرنده‌باز" نیز در دو روز اول نمایش عمومی خود به ترتیب پنج میلیون و پانصد هزار تومان و سه میلیون تومان فروش داشته‌اند. هنوز آمار فروش فیلم‌های مخاطب خاص چون "شیرین" اعلام نشده است.

 

حاشیه هفته

 

در حاشیه این هفته می‌پردازیم به واکنش برخی از سایت‌های راست‌گرا به موفقیت فیلم "جدایی نادر از سیمین":

 

از روز قبل از برگزاری مراسم گلدن گلوب با انتشار عکس‌های دیدار کارگردانان نامزد جایزه و دست دادن اصغر فرهادی با آنجلینا جولی سیل حملات آغاز شد و برخی رسانه‌های راست‌گرا چون "خبرگزاری فارس" دست دادن فرهادی را نمونه‌ای از عدم رعایت "عرف دیپلماتیک" عنوان کردند.

در شب مراسم و هنگام دریافت جایزه، مدونا که گویی با عواقب دست‌ دادن با فرهادی آشنا بود، با او دست نداد. هرچند که مدل لباس مدونا و دستکشی که بر دست داشت کمک می‌کرد تا در صورت دست دادن نیز نتوان از نظر شرعی به آن خرده گرفت. همه گمان می‌کردند که دیگر نباید راست‌گرایان بهانه‌ای برای ایراد گرفتن داشته باشند. اما فردای مراسم "باشگاه خبرنگاران جوان" و به قول خودشان "بزرگ‌ترین خبرگزاری فارسی‌زبان دنیا!" با انتشار دو عکس یا شات‌اسکرین تهیه‌شده از فیلم مراسم و نشان دادن فرهادی در کنار جودی فاستر از "راز خنده‌های اصغر فرهادی به حرکات بی‌شرمانه خانم بازیگر منحرف که سابقه بازی‌اش در فیلم‌های مستهجن هالیوودی زبانزد خاص و عام است" پرده برداشت.

 

"علامت‌های بی‌شرمانه" جودی فاستر در شب مراسم گلدن گلوب!

 

بد نیست از این اساتید محترم بپرسیم که اول بر اساس کدام تعریف و فرهنگ این حرکات بی‌شرمانه هستند؟ آیا حضرات این اشاره‌های دست را با توجه به قواعد خود تعریف می‌کنند و هنوز نمی‌دانند آنچه برای ایشان "علامتی بی‌شرمانه" محسوب می‌شود، در فرهنگ غربی نشان "تائید" است؟ هرچند در همان ایران هم امروز برخی این حرکت را با معنای مثبتش استفاده می‌کنند و اگر جز این بود پس باید بگوئیم که برای مثال هر روز در فرودگاه‌های داخلی بارها شاهد "اعمال بی‌شرمانه" هستیم!

دوم اینکه اگر خندیدن ایرادی دارد، با نگاه به همین دو عکس می‌توان دید که همه افراد حاضر در سالن در حال خندیدن هستند، لابد همه به قول این حضرات "رازی" در خندیدنشان هست!
و بالاخره اینکه آیا این دوستان اصلاً جودی فاستر این "بازیگر منحرف فیلم‌های مستهجن" را می‌شناسند؟ قبل از انتشار این خبر نگاهی به کارنامه کاری او کرده‌اند؟ مثلاً می‌دانستند همین بازیگر تاکنون دوبار برنده جایزه اسکار شده است؟ یا می‌شود نمونه‌ای از "فیلم‌های مستهجن" او را نام ببرند؟ سکوت بره‌ها؟ کنتاکت؟ اتاق وحشت؟ کشتار؟ کدامیک از این فیلم‌ها در دسته "فیلم‌های مستهجن" قرار می‌گیرند؟ یا نکند آقایان چنان با خود درگیرند که تماشای این فیلم‌ها از راه به درشان می‌برد و برایشان حکم فیلم‌های مستهجن را دارند! به هرحال تار کردن قسمت گردن و سینه‌ زیر لباس این بازیگر در عکس‌ها خود نشان می‌دهد که این حضرات تا چه اندازه مشکل دارند و "زودتحریک" هستند!
اصولاً به خاطر همین "زودتحریکی" به نظر می‌آید مشکل از آقایان است، پس بهتر است پیش از تهمت بستن به دیگران، "تحریک‌پذیری" بیمارگونه شان را درمان کنند و البته به قول کمال تبریزی، دست از حسادت بردارند!

 

در همین زمینه:
::گزارش‌ها و برنامه‌های رادیویی مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::

Share this
Share/Save/Bookmark

با تشکر از آقای یوسفی

من پیشنهاد می کنم برای حل تمامی ابهامات و سوءتفاهمات چند جایزه اسکار به فیلم سلحشور، بانوی نیل یا یوسف پیامبر، و جایزه نوبل ادبیات را به کتاب « دا » اهدا کنند !! البته مطمئنم جناب سلحشور از پذیرش این جوایز پرهیز و همچنان تقوا پیشه کند!

**** دیدن جودی فاستر یا مدونا برای یک انسان عادی هپروتهای جنسی را تحریک نمیکند اما اقایان وقتی با دیدن چکمه زنان تحریک میشوند دیگر تکلیفشان معلوم است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما