خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

هفته سخت سینمای ایران

سه شنبه, 1390-10-20 12:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش هفتگی از سینمای ایران
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - هفته گذشته یکی از سخت‌ترین هفته‌های سینمای ایران بود. ماجرای انحلال خانه سینما به اوج خود رسید و خبرها و گفته‌های مخالفان و موافقان این اتفاق، خبر اول تمام رسانه‌ها شد و سایر خبرهای سینمایی را در سایه قرار داد.

به دلیل اهمیت این موضوع، بخش اصلی گزارش این هفته اختصاص دارد به پوشش گفته‌های دو سوی این درگیری و آنچه در این هفته گذشت. در کنار آن چون همیشه نگاهی داریم به خبرهای کوتاه تولید و اکران سینمای ایران و در حاشیه هفته هم می‌پردازیم به ماجرای نگرانی برخی از برنده شدن فیلم "جدایی نادر از سیمین" در اسکار امسال.
 

آیا این هفته آخر برای ماجرای خانه سینما است؟
 

جنجال تعطیلی خانه سینما ایران همچنان ادامه دارد و این‌روزها به اوج خودش رسیده است. از سویی وزیر ارشاد نیز وارد بازی شده و رسماً جانب معاونت سینمایی را گرفته و از سوی دیگر اصناف سینمایی یکپارچه از خانه خود، یعنی از خانه سینما اعلام حمایت کرده‌اند.
 

اما ماجرا از ابتدای هفته گذشته شکل دیگری به خود گرفت. بعد از اعلام خبر انحلال خانه سینما توسط شورای عالی سینما، روز سه‌شنبه وزارت ارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای به خانه سینما توسط پیک، به شکل رسمی دستور تعطیلی این نهاد صنفی را صادر کرد. در این نامه با دادن یک مهلت ۴۸ ساعته به هیأت مدیره خانه سینما برای تعطیلی آن، دلیل این دستور اینگونه توضیح داده شده است: "نظر به مجموع بررسی‌های معموله و مداقه در اسناد و مدارک مربوطه و امعان نظر در مراحل ایجاد تشکل موسوم به «خانه سینما» بدین‌وسیله اعلام می‌دارد با توجه به عدم طی تشریفات قانونی مربوط به تاسیس موسسات فرهنگی و هنری و نیز اقدامات غیر قانونی بعدی، این تشکل و استمرار فعالیت‌های آن فاقد وجاهت قانونی است و مراتب جهت انحلال خانه سینما اعلام می‌شود."

 

بخشنامه انحلال خانه سینما

 

بعد از اعلام این دستور، جمال خندان کوچکی مشاور حقوقی خانه سینما با ابراز تعجب از دستور انحلال مکانی که ۲۰ سال است با مجوزهای قانونی فعالیت می‌کند، در ارتباط با این حکم گفت: "در هر صورت مطابق قوانین و مقررات جاری کشور و حتی مطابق مفاد قانون مورد استناد در نامه وزارت ارشاد و آئین‌نامه اجرایی آن، هر چند که مشمول خانه سینما نمی‌شود، توقف فعالیت و انحلال خانه سینما جز با حکم مراجع صالح قضایی امکان‌پذیر نیست."
 

صبح روز چهارشنبه نیز هیأت مدیره خانه سینما در نشستی مطبوعاتی به برخی از ابهامات پیش‌آمده بعد از صدور دستور تعطیلی خانه سینما پاسخ دادند. فرهاد توحیدی، رئیس هیأت مدیره خانه سینما در این جلسه در ارتباط با دستور وزارت ارشاد گفت: "مؤسسه‌ای که در اداره ثبت شرکت‌های قوه قضائیه به ثبت رسیده را نمی‌توان منحل کرد مگر به حکم محاکم قضایی یا مجمع عمومی و این اولین نکته‌ای است که معاونت حقوقی ارشاد باید بداند. پس یک بخش در ارشاد نمی‌تواند دستور انحلال دهد. ما آماده‌ایم که به دادگاه برویم تا یک بار برای همیشه قضیه حل شود."

نشست مطبوعاتی هیأت مدیره خانه سینما: برخورد ریاکارانه را نمی‌پسندیم و بر این اساس می‌گوییم کسی که این برنامه‌ها را پیش می‌برد خود جلو بیاید و حرفش را روشن بزند.

در ادامه این جلسه محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما در ارتباط با دلیل دولت برای تعطیلی خانه سینما گفت: "به نظر می‌رسد دولت در تلاش است صنف‌هایی راه‌اندازی کند که مطالباتی نداشته باشد و سئوالی در مورد اجرایی شدن خواسته‌ها و قوانین از آنان مطرح نکند. اظهار نظرهای مسئولان ارشاد در مورد مسائل خانه سینما سردرگم کننده است. برخورد ریاکارانه را نمی‌پسندیم و بر این اساس می‌گوییم کسی که این برنامه‌ها را پیش می‌برد خود جلو بیاید و حرفش را روشن بزند. ما شکایت خود را در مورد نامه انحلال به دیوان عدالت اداری برده‌ایم و رئیس دو قوه در جریان این موضوع هستند." او همچنین با اشاره به عملکرد ضعیف وزارت ارشاد و معاونت سینمایی در عرصه فرهنگ و سینما افزود: "به نظر می‌رسد برخی از این مسائلی که الان اتفاق می‌افتد به این دلیل است که توجه‌ها از سوی کاستی‌های مدیریت دولتی سینما گرفته شود و متوجه این حواشی شود."

 

اما چهارشنبه شب، محمد حسینی، وزیر ارشاد اسلامی با حضور در برنامه زنده گفتگوی خبری شبکه دو سیما، ضمن تاکید بر تعطیلی خانه سینما از ادامه فعالیت صنوف سینمایی زیر نظر وزارت ارشاد خبر داد. در این گفت‌وگو حسینی با اشاره به جشن های سالانه خانه سینما، برخی از دلایل وزارت ارشاد برای انحلال خانه سینما را اینگونه توضیح داد: "در جشن خانه سینما پارسال و امسال افرادی که دعوت و تجلیل شدند از کسانی بودند که در خارج از کشور مواضع مشخصی دارند و همواره در این برنامه‌ها از کسانی استفاده می‌شود که علیه نظام موضع داشتند. جشن‌ها بیانگر این است که فعالیت‌ها صنفی نیست و سیاسی است. در این برنامه‌ها از افراد معاند و مخالف نظام حمایت می‌کنند و کف می‌زنند برای آنان."
 

او همچنین در ارتباط با صنوف سینمایی زیر مجموعه خانه سینما و حمایت آنها از این نهاد افزود: "آنان می‌گویند پنج هزار نفر عضو داریم و آنان حامی ما هستند، اما می‌بینیم که این صنوف در این ۲۰ سال مشکلات عدیده داشتند و اگر خدماتی هم ارائه می‌شود از ناحیه صندوق حمایت از هنرمندان است."
اما روز پنج‌شنبه خانه سینما با انتشار یادداشتی به سخنان شب قبل وزیر ارشاد در تلویزیون پاسخ داد. در این پاسخ به شش مورد از اتهامات وزیر ارشاد به عنوان دلایل تعطیلی خانه سینما پاسخ داده شده است. در بند چهارم این پاسخ در ارتباط با موضوع حذف بند "داشتن تقوا" و "التزام به قانون اساسی" از اساسنامه خانه سینما آمده است: "مطابق اساسنامه پیشین و همچنین مطابق اساسنامه جدید خانه سینما ، اعضاء تشکیل‌دهنده خانه سینما در واقع شخصیت‌های حقوقی اصناف بیست‌ونه‌گانه سینمایی بوده که به عنوان عضو این خانه محسوب می‌شوند، لذا پیش‌بینی شروطِ دارای ماهیت فردی همچون « دارا بودن تقوی » و غیره برای این شخصیت‌های حقوقی متصور نیست. در عین حال تمامی اصناف بیست و نه‌‌گانه عضو خانه سینما در اساسنامه‌های مربوط به خود برای عضویت اشخاص حقیقی شرایطی از جمله التزام به قانون اساسی و غیره را پیش‌بینی نموده‌اند که مجمع عمومی و هیأت مدیره خانه سینما نیز طبعاً از میان همین اعضاء انتخاب می‌شوند."

رضا میرکریمی: وزیر ارشاد بدون ارائه حتی یک سند متقن جامعه اصناف سینمای ایران را متهم به همکاری با بیگانگان کرد

از سوی دیگر بر خلاف گفته‌های وزیر ارشاد، بیشتر سینماگران بار دیگر در گفت‌وگوهای گوناگون مطبوعاتی حمایت خود را از خانه سینما اعلام کردند. کمال تبریزی، کارگردان سینما با انتشار نامه‌ای کنایه‌آمیز و با زبان طنز به وزیر ارشاد با اشاره به گفته‌های رایج در ادبیات سیاسی ایران بویژه لزوم مبارزه با دشمنانی چون آمریکا و بحث استیلای فرهنگی غربی بر جامعه ایرانی از طریق ماهواره، خطاب به او نوشت: "جنابعالی به فراست و درایت شایسته و درخور شأن یک وزیر فرهنگی دریافته‌اید که «دشمن اصلی» را شناسائی و گریبان او را بگیرید و قطعاً این دشمن اصلی کسی نیست جز سینمای ایران و اهالی فاسق و فاجر آن، لذا اقدامات ارزشمند آن عالیجناب در کشف و انحلال لانه فسادی به‌نام خانه سینما عملی ستودنی و درخور تحسین و قدردانی است."
 

در ادامه این نامه طنزآمیز، تبریزی با دادن پیشنهادهایی چون "خراب کردن سینماها و ساختن اداره برای وزارت ارشاد"، "تعطیل کردن تمامی پروژه‌های در حال تولید"، و همچنین" تخریب قطعه هنرمندان در بهشت زهرا" به این دلیل که "سینماگران مرده‌شان از زنده‌شان خطرناک‌تر است" خواستار " تقدیر از فیلمسازان حامی وزارت ارشاد با دادن مدرک دکترای افتخاری و استخدام رسمی در وزارت ارشاد" شد و در پایان اضافه کرد: "بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده، شم والای دشمن‌شناسی آن عالیجناب را در آستانه شرایط حساس کنونی تبریک گفته، شب و روز از داشتن وزیری بدین مرتبت از غایت و هوش بر خود بالیده و از درگاه خداوند شاکر سپاسگزاریم!"

رضا میرکریمی، مدیرعامل سابق خانه سینما نیز با انتشار یادداشتی در "خبر آنلاین" دلیل تعطیلی خانه سینما را اینگونه توصیف کرد: "این تاوانی است که اصناف سینمایی برای حفظ استقلال و نه گفتن به پیشنهادهای رنگارنگ جریان مشکوک سیاسی باید بپردازند."
 

او همچنین با شبیه خواندن لحن وزیر ارشاد در هنگام سخن گفتن ار خانه سینما به لحن وزیر اطلاعات در هنگام سخن گفتن از کشف یک لانه جاسوسی افزود: "جناب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم که در طول سه سال گذشته هیچ جمله نغزی در باب فرهنگ، ارشاد و حتی اسلام از او نشنیده‌ایم بدون شنیدن حرف‌های‌ سینماگران، یک‌طرفه به قضاوت نشست و بدون ارائه حتی یک سند متقن جامعه اصناف سینمای ایران را متهم به همکاری با بیگانگان کرد."

احمد توکلی نماینده مجلس: قصد دارند خانه سینما به دست وزیر ارشاد منحل شود و سپس رئیس جمهور به شکل ناجی وارد صحنه شود و در راستای مقاصد انتخاباتی خود ابقای خانه سینما را اعلام کند

اما مهمترین خبر اعلام حمایت ۲۴ صنف سینمایی از خانه سینما بود. روسای این صنوف با امضای نامه‌ای به نیابت از اعضای خود حمایت خود را از خانه سینما اعلام کردند و بر خلاف گفته‌های وزیر ارشاد اسلامی نوشتند: "ما صنوف سینمایی ایران، خانه سینمای ایران را خانه قانونی خود می‌دانیم، چرا که در مراجع رسمی کشور به ثبت رسیده است، اساسنامه آن را خود به تصویب رسانده‌ایم، چرا که طبق قوانین رسمی کشور مجمع عمومی حق هرگونه تغییر در اساسنامه خود را دارد، هیئت مدیره خانه سینما را با آرای خود برگزیده‌ایم و به انتخاب خود ایمان داریم."

 

اما ماجرا چنان گسترده شده که پای نمایندگان مجلس نیز به موضوع باز شده است. احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با انتقاد به عملکرد وزارت ارشاد آن را "مثل انگشت در چشم مردم فرو کردن است و سپس بگویید چرا صدایشان در می آید!" توصیف کرده و در ارتباط با دلایل آن می‌گوید: " اینکه وزارت ارشاد پس از سال‌ها فعالیت این خانه به فکر تعیین تکلیف آن افتاده دو دلیل می‌تواند داشته باشد. یک احتمال این است که جریان خاصی که در دولت هستند و از آن تحت عنوان جریان انحرافی یاد می‌شود ممکن است قصد داشته باشد اقشار مختلف را در آستانه انتخابات دلزده کرده و شرایط مشارکت پایین مردم در انتخابات را فراهم کنند. احتمال دوم این است که قصد دارند خانه سینما به دست وزیر ارشاد منحل شود و سپس رئیس جمهور به شکل ناجی وارد صحنه شود و در راستای مقاصد انتخاباتی خود ابقای خانه سینما را اعلام کند."

 

مصطفی کواکبیان، عضور کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در دفاع از خانه سینما و انتقاد از سیاست دولت در صحن علنی مجلس گفت: "به شکل غیرقانونی خانه احزاب را بستند و الان هم نوبت خانه سینما است."

 

از سوی دیگر محمدتقی رهبر، رئیس فراکسیون روحانیون مجلس و نماینده مردم اصفهان، با تائید عملکرد وزارت ارشاد می‌گوید: "خانه سینما به جای فعالیت صنفی، فعالیت سیاسی می‌کند و این نوع فعالیت برخلاف وظیفه تعریف شده خانه سینماست. اعضای خانه سینما در دوران فتنه از جریان فتنه حمایت کرد و در مقابل خواست مردم قرار گرفت." او تاکید کرد که مجلس نیز باید در برابر عملکرد غیرقانونی خانه سینما واکنش نشان دهد. ستار هدایت‌خواه، نماینده بویراحمد و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در تائید گفته‌های رهبر می‌گوید: "موضوع خانه سینما پیش از این در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شده است. ما معتقدیم مجموعه عملکرد خانه سینما بد و نامطلوب است. این خانه به مرکز اپوزوسیون تبدیل شده است. در صورتی که به برکت همین نظام آنها فرصت فعالیت پیدا کردند".

احمدرضا درویش: ادعاهای وزیر ارشاد در مورد خانه سینما فاقد وجاهت قانونی است.

اما در آخرین مورد، ماجرا بار دیگر به تلویزیون کشیده شد و در برنامه سینمایی هفت مطرح گردید. در این برنامه احمدرضا درویش در یک گفت‌وگوی تلفنی به انتقاد از عملکرد وزارت ارشاد پرداخت و سخنان وزیر ارشاد در تلویزیون را "تهمت‌هایی بی‌اساس و دروغ" عنوان کرد. او همچنین اشاره کرد که به روزنامه‌ها و رسانه‌های درون کشور تأکید شده است تا به سینماگران در دفاع از حق خود امکانی داده نشود. در همین برنامه جواد شمقدری، معاونت سینمایی نیز در گفت‌وگویی تلفنی در دفاع از برخورد وزارت ارشاد، بیان کرد که احمدرضا درویش چون بسیاری دیگر از سینماگران برای مدتی از فعالیت صنفی دور بوده است و اطلاع دقیقی از چند و چون ماجرا ندارد.

 

در انتهای این برنامه نیز محمد حسینی در گفت‌وگویی تلفنی به سخنان احمدرضا درویش واکنش نشان داد و حرف آخر در ارتباط با موضع خانه سینما را اینگونه زد که: "ما مخالف ابتذال در سینما هستیم. تأسیس شورای عالی سینما و سازمان سینمایی برای حمایت از سینماست. ما مخالف صنف نیستیم و معتقدیم صنف باید نقش واقعی داشته باشند. از نظر ما کار خانه سینما تمام شده است و خود دوستان نیز گفتند در مقابل قانون تمکین می‌کنند."
 

حال که بنا به تصمیم هیأت مدیره خانه سینما این مکان صنفی تا زمان برگزاری دادگاه تعطیل است و باید منتظر ماند و دید در یک هفته باقی‌مانده به دادگاه خانه سینما چه اتفاقی می‌افتد، آیا همانگونه که وزیر ارشاد گفته است ماجرا را باید پایان یافته تلقی کرد و یا اینکه دادگاه قضایی باید حکم نهایی را صادر کند؟

 

تحریم جشنواره فیلم فجر؟

 

اما در کنار این ماجراها، برخی از سینماگران از تحریم جشنواره فیلم فجر در راستای حمایت از خانه سینما سخن می‌گویند. پیشتر نیز چهار صنف سینمایی شرط همکاری خود با جشنواره فیلم فجر را پایان یافتن مشکل خانه سینما و پس گرفتن شکایت معاونت سینمایی عنوان کرده بودند.

بهمن فرمان‌آرا: به آن دسته از دوستانی که در پس پرده با معاونت سینمایی فالوده می‌خورند می‌گویم که ۳۰سکه نقره به یهودای اصلی وفا نکرد و شما هم از آن خیری نخواهید دید

در آخرین مورد، بهمن فرمان‌آرا، فیلمساز و تهیه‌کننده قدیمی سینمای ایران سه سیمرغ بلورینی را که در سالهای گذشته از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده بود به دفتر این جضنواره پس فرستاد و رسیدی مبنی بر پس دادن آنها نیز گرفت. فرمان‌آرا در گفتگو با "خبر آنلاین" در ارتباط با دلیلش برای انجام این کار گفت: "با شرایطی که در سینمای ایران به وجود آمده است، تصمیم گرفتم سه سیمرغ بلورینی که از جشنواره فجر گرفته‌ام به دفتر جشنواره بازگردانم."

 

در همین زمینه فرمان‌آرا در نامه‌ای که منتسب به او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، با گلایه از تعطیلی خانه سینما توسط "مردی که سینما را نمی‌شناسد" به خاطر "تسویه حساب‌های شخصی" و با قایم شدن "پشت قبای وزیری که از پیام نور به پیام تاریکی تنزل کرده است"، از سینماگران خواسته است که "اگر متحد بمانید و همگی از دادن فیلم‌هایتان به جشنواره فیلم فجر خودداری بنمائید، این اعمال ناشایست به سرعت خاتمه می‌یابد."
 

در آخر این نامه آمده است "به آن دسته از دوستانی که در پس پرده با معاونت سینمایی فالوده می‌خورند می‌گویم که ۳۰ سکه نقره به یهودای اصلی وفا نکرد و شما هم از آن خیری نخواهید دید."

 

هرچند سینماگران از تحریم جشنواره فیلم فجر سخن می‌گویند، اما مدیران که گویی پیش‌بینی چنین روزی را می‌کردند، در همان فراخوان جشنواره اعلام کرده بودند که آثار ارسالی به جشنواره به هیچ عنوان امکان خروج از جشنواره را نخواهند داشت. حال این موضع‌گیری قاطع وزارت ارشاد و اعلام انحلال خانه سینما در این موقعیت زمانی خاص و حدود تنها یک هفته مانده به اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر صورت گرفته است، یعنی زمانی که تقریباً بیشتر فیلمسازان ساخته‌های خود را به جشنواره ارسال کرده‌اند. با این وصف در اینکه آیا این همزمانی با آن بند پیش‌بینی شده در فراخوان جشنواره ارتباطی وجود دارد، جای سؤال است.
 

هرچند به هرحال، بیشتر ساخته‌های جشنواره امسال متعلق به فیلمسازان تازه‌کار و یا نه‌چندان شناخته شده‌ای است که حضور در جشنواره بدون رقابت با بزرگان سینمای ایران را موقعیتی می‌دانند تا خود را مطرح کنند و بعید است بسیاری از آنان حاضر شوند تن به تحریم جشنواره دهند.

 

خبرهای کوتاه

 

این‌روزها برخی از فیلم‌های ایرانی برای ارتباط بهتر با مخاطبانشان اقدام به راه‌اندازی سایت اینترنتی نیز می‌کنند. هفته گذشته وب‌سایت فیلم "بوسیدن روی ماه" تازه‌ترین ساخته همایون اسعدیان راه‌اندازی شد و مخاطبان می ‌توانند با مراجعه به این وب‌سایت، اطلاعات بیشتری در ارتباط با این فیلم به دست آورند. (وب‌سایت فیلم)
 

فیلم "جدایی نادر از سیمین" وارد فهرست اولیه نامزدهای بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان جوایز بفتای امسال شد. این فیلم در این دوره با فیلم‌هایی چون "پینا" ساخته ویم وندرس فیلمساز آلمانی و "پوستی که در آن زندگی می‌کنم" ساخته پدرو آلمادوار فیلمساز اسپانیایی برای بردن این جایزه رقابت می‌کند. مراسم اهدای این جوایز و اعلام برندگان نهایی روز 12 فوریه (23 بهمن‌ماه) در لندن برگزار خواهد شد.
 

داریوش مهرجویی برای فیلم "نارنجی‌پوش" پروانه نمایش دریافت کرد. با تمام شدن تدوین فیلم، گروه فیلم را برای دریافت پروانه نمایش عمومی به شورای صنفی ارائه کردند که هفته گذشته پروانه نمایش این فیلم صادر شد. به احتمال زیاد نخستین نمایش عمومی این فیلم در جشنواره فیلم فجر امسال خواهد بود.

فریبرز عرب‌نیا در نمایی از فیلم "هفت پرده"

اما در هفته گذشته سه فیلم دیگر نیز مجوز نمایش دریافت کردند. شورای صدور پروانه نمایش برای فیلمهای "پذیرایی ساده" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مانی حقیقی، "آزاد راه" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی عباس رافعی و "آقای مدیر" به کارگردانی حسن آقاکریمی و تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پروانه نمایش صادر کرد.

 

بها اعلام دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، این جشنواره امسال همزمان با تهران در استانهای اصفهان، فارس، مازندران، قزوین، البرز و خراسان نیز برگزار می‌شود. علاقمندان سینمای ایران می‌توانند برگزیده‌ای از فیلم‌های جشنواره را در سینماهای ویژه جشنواره در این استان‌ها به تماشا بنشینند.
و بالاخره اینکه فیلمی با بازی گلشیفته فراهانی وارد شبکه نمایش خانگی شد. "هفت پرده" ساخته فرزاد موتمن در سال ۷۹ است که در سال‌های گذشته موفق به دریافت پروانه نمایش نشده بود و از هفته گذشته بی‌صدا وارد شبکه نمایش خانگی شد. فریبرز عرب‌نیا، ماهایا پطروسیان و عسل بدیعی از دیگر بازیگران اصلی این فیلم هستند.

 

خبرهای تولید

 

فیلمبرداری فیلم "جیب‌بر خیابان جنوبی" به علت مصدومیت بازیگران اصلی‌اش متوقف شد. مصطفی زمانی، بازیگر اصلی این فیلم از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و نورا هاشمی، یکی دیگر از بازیگران فیلم نیز به دلیل استفاده از لنز دچار حساسیت و عفونت چشم شده است. این فیلم به کارگردانی سیاوش اسعدی و تهیه‌کنندگی علی سرتیپی ساخته می‌شود و در حال حاضر فیلمبرداری کار تا بهبود کامل بازیگرانش متوقف شده است.

هانیه توسلی و لعیا زنگنه در نمایی از فیلم "زندگی خصوصی"

با پایان تدوین توسط مستانه مهاجر، فیلم "زندگی خصوصی" به کارگردانی حسین فرحبخش وارد مرحله صداگذاری شد. فرحبخش که بیشتر به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان سینمای تجاری ایران شناخته می‌شود، این فیلم را در دفتر فیلمسازی خود و به تهیه‌کنندگی عبدالله علیخانی ساخته است. در این فیلم بازیگرانی چون فرهاد اصلانی، لعیا زنگنه، هانیه توسلی و سعید نیکپور بازی کرده‌اند. این فیلم فرم شرکت در جشنواره فیلم فجر امسال را پر کرده است.

 

خبرهای اکران

 

هفته گذشته دو فیلم "چشم" به کارگردانی جمیل رستمی در گروه هنر و تجربه و "پایان دوم" به کارگردانی یعقوب غفاری در گروه آزاد، نمایش عمومی خود را در سینماهای تهران آغاز کردند.
اما در جدول اکران بیشتر فیلمها هفته‌ای همراه با افت فروش را تجربه کردند. "اسب حیوان نجیبی است" تاکنون نزدیک به ۶۳۰ میلیون تومان فروش داشته است و همچنان پرفروش‌ترین فیلم جدول اکران است. "اخلاقتو خوب کن" هفته بهتری را پشت سر گذاشت و توانست تا با فروشی حدود ۴۹۰ میلیون تومان جایگاه دوم جدول را از آن خود کند. "در امتداد شهر" با ۲۱۰ میلیون تومان، "نفرین" با ۳۷ میلیون، "۳۳ روز" با حدود ۲۰ میلیون، "خاک و آتش" با حدود ۱۳ میلیون و در ‌‌نهایت "پایان دوم" با فروشی حدود ۵ میلیون تومان به ترتیب دیگر فیلم‌های جدول اکران هستند.

 

حاشیه هفته: نگرانی از بردن اسکار؟

این هفته دوستان معاونت سینمایی با همکاری خبرگزاری حامی‌شان یعنی خبرگزاری "فارس" دم خروسی نشان دادند که با آن قسم حضرت عباس جناب معاونت سینمایی کمی در تناقض است.
اما ماجرا این است که دو هفته پیش، جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد در گفت‌وگویی با بیان اینکه "فیلم «جدایی نادر از سیمین» تمام قابلیت‌ها و ظرفیت‌های نامزد شدن برای اسکار را دارد ولی سیاست‌های ‌‌‌آکادمی اسکار قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است آکادمی اسکار به این قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها توجهی نکند."
 

اعلام کرد که معاونت سینمایی در جشنواره فیلم فجر نیز این فیلم را تأیید کرده است و آن را نماینده ایران می‌داند و "اگر آمریکا دشمنی نکند" این فیلم باید اسکار بگیرد.

جواد شمقدری: نبردن اسکار نشانه دشمنی آمریکا است. /علیرضا سجادپور: بردن اسکار نشانه دشمنی آمریکا است!

اما این هفته در حاشیه اختتامیه جشنواره فیلم عمار، "خبرگزاری فارس" گفت‌وگویی کرد با علیرضا سجادپور، مدیرکل نظارت و ارزش‌یابی وزارت ارشاد. علاوه بر گفته‌های جناب سجادپور، خود متن خبر هم نکات جالبی دارد. در خبر "فارس" آمده است که:
 

" وی [علیرضا سجادپور] همچنین در پاسخ به فارس درباره نگرانی‌ها از برنده شدن فیلم «جدایی نادر از سیمین» در اسکار امسال علی‌رغم نامناسب بودن این فیلم از لحاظ محتوا با توجه به سیاست‌های بین‌المللی معاونت سینمایی، گفت: اصلاً این را واجد بحث نمی‌دانم؛ برنده شدن و یا برنده نشدن در اسکار به هیچ وجه وجهه فرهنگی هنری ندارد بلکه وجهه سیاسی دارد؛ اسکار اساسا یک پالس سیاسی به دوستان و دشمنان آمریکا است و اصلا بعد فرهنگی هنری ندارد." (در نقل خبر شیوه نگارش "خبرگزاری فارس" رعایت شده است)

 

حال چند نکته وجود دارد:
 

اول. نگرانی‌ها از برنده شدن فیلم در اسکار؟ نگرانی؟ یعنی شما نگران هستید که مبادا این فیلم اسکار بگیرد؟ آن هم در زمانی که همه ایرانیان "امید دارند" تا برای اولین‌بار یک فیلم ایرانی این جایزه را از آن خود کند؟

دوم. ای‌کاش جناب سجادپور توضیح می‌دادند که اگر اسکار و جشنواره فیلم کن و جشنواره فیلم ونیز وجهه فرهنگی ندارند و سیاسی هستند، پس کدام جشنواره‌ها فرهنگی محسوب می‌شوند؟ همین جشنواره عمار؟ یا جشنواره فیلم بسیج؟ یا نکند جشنواره صد در صد خالص و غیر سیاسی فجر؟
و سؤال آخر اینکه با توجه به تحلیل عمیق و علمی مسئولان سینمایی، اگر فردا "جدایی نادر از سیمین" نگرانی‌ شما را تبدیل به غمی ابدی کرد و اسکار را برد، باید به قول جناب شمقدری نتیجه بگیریم که آمریکا دوست ایران است و یا اینکه به قول جناب سجادپور از روی دشمنی با ایران به آن اسکار داده‌اند؟
 

اصلاً جدا از همه اینها، یک سوال ساده از جناب سجادپور: در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، شما غیر از بحث در ارتباط با تعطیل کردن خانه سینما، در مورد موضوع‌های دیگر سینمایی هم با جناب شمقدری حرف می‌زنید؟ مثلاً درباره همین احتمال برنده شدن فیلم "جدایی نادر از سیمین" در اسکار؟ پس چرا شما یک حرف می‌زنید، ایشان حرفی دیگر؟ لطفاً اگر وقت کردید و از کار خراب کردن خانه سینما فارغ شدید، لطف کنید بگوئید تا بدانیم دست کم در معاونت سینمایی بازی چند چند است؟
 

در همین زمینه:

::مقالات مجتبا یوسفی پور در رادیو زمانه::

::حمایت ۲۴صنف سینمایی از خانه سینما-رادیو زمانه::

::چرا خانه سینما باید منحل شود؟مجتبا یوسفی‌پور::
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما