خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

فرش قرمز برای سینماگران سیاه‌نما

سه شنبه, 1390-09-08 07:32
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش هفتگی از سینمای ایران
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - سینماگران ایرانی تنها کمتر از یک ماه برای رسیدن به جشنواره فیلم فجر وقت دارند، یک ماه پر تکاپو و شلوغ برای آماده کردن فیلم‌ها. در گزارش این هفته مروری داریم بر جشنواره فیلم فجر امسال و تغییرات آن از زبان دبیر این جشنواره. همچنین به ماجرای ممنوعیت برگزاری مراسم فرش قرمز برای فیلم‌های ایرانی به همراه آخرین خبرهای کوتاه از تولید و اکران سینمای ایران می‌پردازیم. در حاشیه هفته هم، نگاهی می‌کنیم به سخنان معاونت سینمایی در شبکه دو تلویزیون ایران و داستان سیاه‌نمایی و اپوزوسیون‌نمایی سینماگران مخالف این معاونت.

 

فرش قرمز: آری یا نه؟

 

یکی از خبرهای جنجالی هفته گذشته ماجرای ممنوعیت برگزاری مراسم فرش قرمز برای آغاز نمایش عمومی فیلم‌ها بود. در سال‌های اخیر، اجرای مراسم فرش قرمز برای برخی از فیلم‌ها با حضور بازیگران و عوامل فیلم به شیوه رایج در غرب، به یکی از روش‌های تبلیغ و جذب مخاطب برای فیلم‌ها در بین سینماگران تبدیل شده است. البته از همان آغاز چنین مراسمی با حاشیه‌هایی همراه بوده، از نارضایتی برخی از تماشاگران و مخاطبان تا انتقاد بیشتر سایت‌های اصولگرا و محافظه‌کار به برگزاری این مراسم‌ و نام بردن از آن‌ها با انگ غرب‌زدگی و مراسم نمایش لباس و بزک بازیگران.
 

محمدرضا شریفی‌نیا و مسعود ده‌نمکی در مراسم فرش قرمز "اخراجی‌ها". آیا این مراسم برای همه ممنوع است؟

هفته گذشته، "خبرگزاری فارس" که همواره یکی از منتقدان چنین مراسمی بود، خبر از ممنوعیت برگزاری مراسم فرش قرمز داد. این خبرگزاری به نقل از موسوی‌نیا، مسئول امور اجرایی تالار ایوان شمس نوشت: "وزارت ارشاد اجرای فرش قرمز را ممنوع کرد و به طور کلی دیگر مجوزی برای این مراسم صادر نمی‌کند." در ادامه این خبر آمده است که "آقای حجازی (مدیریت تالار شمس) تشخیص داده‌اند دیگر مراسم فرش قرمز برگزار نشود، اما غیر از فرش قرمز، برای برنامه‌های دیگر محدودیتی نداریم. مدیریت اینجا چون در حوزه سینما تخصص دارد و کارشناس مسائل سینمایی است، در این زمینه می‌تواند نظر بدهد، ولی در مسائل دیگر آن را به ارشاد واگذار کرده است." به دنبال آن، بنا به این خبر، وزارت ارشاد نیز تصمیم حجازی را درست تشخیص داده و قرار است تا دیگر مجوز برگزاری مراسم فرش قرمز را صادر نکند.
 

اما چند روز بعد، اخبار ضد و نقیض دیگری نیز منتشر شد و بالطبع سینماگران نیز در این زمینه به اظهار نظر پرداختند. جهانگیر الماسی، بازیگر سینما و داور دوره پیشین جشنواره فیلم فجر که از مخالفان برگزاری مراسم‌ فرش قرمز است، با تأکید بر اینکه سینمای ایران سینمایی اندیشه‌گرا است و ربطی به سیستم ستاره‌پروری ندارد، گفت: "به نظر من این مسائل مربوط به دنیای غرب و یا به نوعی می‌توان گفت نماد غرب است. در دنیای سرمایه‌داری که در آن نمایش‌ها نوعی بازی تجاری است، برای کسب درآمد بیشتر این مسائل به کار می‌آید. در دنیای غرب درآمد و اقتصاد همه چیز را توجیه می‌کند و این به نوعی پاسخ تمام سؤال‌هاست. پول در واقع مهم‌ترین عنصری است که در آنجا مطرح است."

جهانگیر الماسی: به نظر من فرش قرمز مربوط به دنیای غرب و یا به نوعی می‌توان گفت نماد غرب است.

برخی از سینماگران نیز با میانه‌روی، سعی کردند کاری کنند که نه سیخ بسوزد و نه کباب. به عقیده این دسته، باید به برگزاری مراسم‌ فرش قرمز و مانند آن شکل درستی بخشید و از آن در جهت تقویت بنیه سینما و بالا بردن فروش فیلم‌ها به شکل درست استفاده کرد. محمد نیک‌بین، تهیه‌کننده سینما که آثاری چون "آتش بس" و "سوپراستار" را در کارنامه خود دارد می‌گوید: "بعضی از ابزارها به رشد سینما کمک می‌کنند و شاید بتوان فرش قرمز را به نوعی یکی از این ابزارها دانست. اما باید حواسمان باشد که این ابزارها به پیکره سینمای ما ضربه وارد نکنند."

 

عباس رافعی، کارگردان سینما نیز در تأئید گفته‌های نیک‌بین می‌گوید: "من کاملاً مخالف این مسئله هستم که راه‌های تبلیغاتی را که برای سینمای ما مفید هستند سد کنیم و خودمان با دست خودمان به آن ضربه بزنیم. اما این در صورتی است که با شئونات جامعه یکی باشد. راه‌اندازی فرش قرمز یکی از راه‌های تبلیغاتی است که باید به آن توجه ویژه شود." پرویز شیخ‌طادی، کارگردان سینما نیز اعتقاد دارد که "مسلماً فرش قرمز برای افراد بسیار لایق است، ولی برای کسانی که مفهومی درست از مردمی شدن در ذهن ندارند نه."
 

این بحث و اظهارنظرها، سرانجام پای مسئولان را نیز به موضوع باز کرد و آن‌ها را وادار ساخت در این زمینه اظهار نظر کنند. ابراهیم داروغه‌زاده، مدیرعامل مؤسسه "تصویر شهر" که چندین‌ بار میزبان برگزاری مراسم‌ فرش قرمز در پردیس سینمایی ملت بوده است، اصل خبر خبرگزاری "فارس" را مورد انتقاد قرار داده است و با بیان اینکه "مجوز مراسم افتتاحیه فیلم‌ها و فرش قرمز و دیگر‌مواردِ از این دست، در اختیار وزارت محترم فرهنگ و ارشاد است" حجازی و مدیر امور اجرایی تالار شمس را فاقد صلاحیت برای تصمیم‌گیری در این زمینه عنوان کرده است.
 

سرانجام با معطوف شده همه نگاه‌ها به وزارت ارشاد اسلامی، علیرضا سجادپور معاونت نظارت و ارزشیابی نیز به سخن درآمد و در ارتباط با خبر خبرگزاری "فارس" گفت: "نظارت بر مراسم فرش قرمز و دیگر مراسم‌ سینمایی‌ و دادن مجوزها، فقط مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه معاونت امور سینمایی می‌شود، نه جای دیگر. مقصر اصلی در این میان مطبوعات و رسانه‌هایی هستند که موضوعی را که به ما مربوط می‌شود، ‌از افراد مؤسسه تصویر شهر می‌پرسند."
 

معاونت نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد اسلامی: ما با برگزاری مراسم اوپنینگ برای فیلم‌ها مشکلی نداریم. ما با برگزاری مراسم فرش قرمز به شیوه غربی مخالفیم.
 

او با تأکید بر اینکه اصل خبر ایرادی ندارد و تنها نحوه ارائه آن غلط است افزود: "وزارت ارشاد با برگزاری مراسم اوپنینگ یا افتتاحیه فیلم‌های مختلف هیچ مشکلی ندارد، خیلی هم خوب است و به رونق سینمای ایران می‌انجامد. فقط باید با ارزش‌ها هم‌خوانی بیشتری داشته باشد. زمانی که ما آمدیم، یکی دو تا مراسم فرش قرمز برگزار شد که به برخی از اتفاقات پیش‌آمده در آن مراسم‌ انتقاد داشتیم. در این مراسم به طرز نامطلوبی عین غربی‌ها، هنرمندان را با ‌ لیموزین می‌آوردند، فرش قرمز بلند و طویل زیر پای هنرمندان می‌انداختند‌ و آن‌ها را با اسکورت و بادیگارد به داخل سالن می‌بردند! همان هنرمندانی که همه جا بدون اسکورت می‌روند. برنامه داخل سالن هم شده بود مراسم مد ‌و لباس. از آن به بعد بود که گفتیم برگزاری هر اوپنینگی مجاز است، ولی با مجوز وزارت ارشاد."
 

به هرحال به ظاهر چون همیشه، با برخی تغییرات می‌توان به برگزاری دوباره مراسم‌ فرش قرمز امید داشت، کافی است فقط به جای فرش قرمز از فرشی مثلاً سیاه استفاده شود و نام آن نیز به مراسم "اوپنینگ" تغییر یابد و صد البته شئونات اسلامی نیز رعایت شود، فقط امیدواریم استفاده از چادر و پیراهن آستین‌بلند برای شرکت در این مراسم اجباری نشود!
 

پیش به سوی جشنواره فیلم فجر

 

با نزدیک شدن به بهمن‌ماه، بازار خبرهای جشنواره فیلم فجر نیز داغ‌تر می‌شود. با انتصاب محمد خزاعی به عنوان دبیر جشنواره امسال، برخی امید دارند تغییراتی در برگزاری این جشنواره اعمال شود، تغییراتی که از هم اکنون خزاعی به عنوان اولین دبیر غیر دولتی این جشنواره وعده آن‌ها را داده است. خزاعی در نشست مطبوعاتی خود در بنیاد سینمایی فارابی شرایط و چگونگی برگزاری جشنواره امسال را بیان کرد.
 

سی‌امین جشنواره فیلم فجر با شعار "اخلاق، آگاهی، امید" برگزار خواهد شد. 

سینماگران تا پایان آذرماه امسال وقت دارند تا تقاضانامه خود برای شرکت در جشنواره امسال را ارسال کنند و بازبینی فیلم‌ها از پنجم دی‌ماه آغاز خواهد شد. به گفته دبیر جشنواره، امسال سینماگرانی که فرم تقاضانامه شرکت در جشنواره فیلم فجر را پر و امضاء کنند، به هیچ‌وجه امکان انصراف و خروج از جشنواره را نخواهند داشت.
 

خزاعی همچنین در ارتباط با آثاری که دیرتر از موعد مقرر به جشنواره ارسال شوند گفته است که امسال "فیلم‌هایی که درخواست حضور در جشنواره را می دهند، اما فیلم خود را دیرتر از زمان اعلام شده، به جشنواره می‌رسانند، از لیست فیلم‌های حاضر در جشنواره حذف شده و راهی اکران عمومی می‌شوند."

به گفته دبیر جشنواره امسال، سی‌امین جشنواره فیلم فجر با شعار "اخلاق، آگاهی، امید" برگزار خواهد شد و فیلم‌هایی که در تضاد با این شعار باشند از جشنواره حذف خواهند شد. همچنین در جشنواره امسال، یک سیمرغ ویژه از جانب دبیر جشنواره به بهترین فیلم با رویکرد "اخلاق، آگاهی، امید" اهداء خواهد شد. همچنین یک جایزه ویژه در بخش جلوه‌های ویژه به یک برگزیده تعلق خواهد گرفت و از آثار برگزیده جشنواره نیز حمایت مالی خواهد شد.
 

محمد خزاعی دبیر جشنواره فیلم فجر: آثاری که در تضاد با شعار جشنواره باشند، از جشنواره حذف خواهند شد. 

در جشنواره امسال، بخش آثار ویدئویی حذف شده است و به جای آن بار دیگر آثار مستند بلند امکان حضور در جشنواره را یافته‌اند. از آنجا که سال گذشته بخش مستند از جشنواره فیلم فجر حذف شده بود، بنابراین تمامی آثار مستند با زمان بالای ۷۰ دقیقه و ساخته شده در دو سال گذشته می‌توانند در این بخش از جشنواره شرکت کنند. همچنین بخش خارج از مسابقه سینمای ایران نیز امسال به "آینه سینمای ایران" تغییر نام داده است.
 

اما از جالب‌ترین تغییرات جشنواره امسال، تقاضای دبیر جشنواره از اصناف سینمایی برای پیشنهاد هیأت انتخاب و داوری امسال جشنواره است. اگر این اتفاق همان‌گونه که وعده داده شده است عملی شود، شاید جشنواره فیلم فجر کمی از وابستگی دولتی‌اش خارج شده و بیشتر شکل یک جشنواره مستقل و بدون وابستگی به یک دیدگاه خاص را بگیرد، هرچند به گفته خزاعی، در نهایت هیأت انتخاب و داوری جشنواره فیلم فجر، ترکیبی از افراد معرفی شده توسط اصناف و برخی از مدیران دولتی سینما خواهد بود و چهار مدیر دولتی به همراه سه فیلمساز هیأت انتخاب جشنواره امسال را تشکیل خواهند داد.
جشنواره امسال در چهار بخش اصلی برگزار می‌شود و مراسم اختتامیه آن در شانزدهم بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.
 

خبرهای کوتاه

 

کمتر ایرانی‌یی هست که دست‌کم یک بار صدایش را نشنیده باشد و از صدای او خاطره‌ای در ذهن نداشته باشد. احمد رسول‌زاده، دوبلور سرشناس و قدیمی سینما و تلویزیون ایران که صدایش با فیلم‌هایی چون "عمر مختار" و "محمد رسول‌الله" در خاطره مخاطبان ایرانی گره خورده است، در بستر بیماری است و از دنیای دوبله کناره‌گیری کرده است. رسول‌زاده متولد سال ۱۳۰۹ است و مدیریت دوبلاژ فیلم‌های مطرحی چون "پدرخوانده"، "بن‌هور" و "فرار بزرگ" را در کارنامه کاری خود دارد.
 

احمد رسول‌زاده، دوبلور قدیمی سینما و تلویزیون ایران به علت بیماری از دوبله کناره‌گیری کرد. 

لیلا حاتمی برای عضویت در هیأت داوری یازدهمین جشنواره فیلم مراکش انتخاب شد. ریاست هیأت داوران این دوره از جشنواره را امیر کوستاریکا، فیلمساز نامدار و برنده نخل طلای کن و سازنده آثاری چون "زیرزمین" و "گربه سیاه، گربه سفید" بر عهده دارد.
 

"جدایی نادر از سیمین" همچنان به موفقیت‌هایش ادامه می‌دهد. این فیلم توانست تا امسال جایزه بهترین فیلم داستانی در پنجمین دوره جوایز سالانه آسیا پاسیفیک را از آن خود کند. پیمان معادی، بازیگر اصلی این فیلم که به تازگی ساخت نخستین فیلم بلندش "برف روی کاج‌ها" را به پایان رسانده است نیز موفق شد برای تولید فیلم بعدی خود یکی از چهار کمک مالی ۲۵ هزار دلاری آسیاپاسیفیک امسال را دریافت کند.
 

نسخه دی‌وی‌دی فیلم "ورود آقایان ممنوع" با تیراژ یک میلیون و صد هزار نسخه به همراه تصاویری از پشت صحنه فیلم به قیمت ۲۵۰۰ تومان منتشر شد. البته گفته شده است که متأسفانه دی‌وی‌دی از کیفیت تصویری پائینی برخوردار است و با آنکه در نخستین روزهای انتشار با استقبال خوب مخاطبان روبرو شده است، اما نتوانسته رضایت آن‌ها را به دست آورد. از سوی دیگر، دز زمانی کوتاه بعد از این، نسخه قاچاق فیلم نیز وارد بازار شده است و با قیمت ۱۰۰۰ تومان در خیابان‌های تهران فروخته می‌شود.
 

علیرضا سجادپور، معاونت نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد از ورود ۱۱۰ فیلم به شبکه ویدئوی خبر داد. بیشتر این آثار از تولیدات سه تا هفت سال گذشته هستند که موفق نشده‌اند به نمایش عمومی برسند. سجادپور با بیان اینکه افزایش تولیدات در دو سال گذشته و تعداد فیلم‌های منتظر برای نمایش عمومی جایی برای نمایش عمومی این آثار باقی نمی‌گذارد، نمایش آن‌ها در شبکه خانگی را بهترین راه حل برای دیده شدن این فیلم‌ها معرفی کرده است.
 

خبرهای تولید

 

ساخت فیلم "آمبولانس" اولین ساخته فریبرز عرب‌نیا، بازیگر سینما متوقف شد. روابط عمومی این فیلم اعلام کرده است که به دلیل از دست رفتن فصل فیلمبرداری و سنگینی پروژه، این تصمیم گرفته شده است.
 

اکبر عبدی، فرهاد آئیش، بهاره رهنما، مهران رجبی و مائده طهماسبی در فیلم سینمایی "بچگیتو فراموش نکن" به کارگردانی جلال فاطمی بازی خواهند کرد. فیلمبرداری این فیلم که موضوعی کودکانه دارد از چهارشنبه در شهرک غرب تهران آغاز شده است.
 

نارنجی پوشان: داریوش مهرجویی به همراه عوامل فیلمش 

حمید شاه‌حاتمی تازه‌ترین فیلم خود با نام "همبرگر" را در دوبی فیلمبرداری خواهد کرد. فیلم داستان چند دانشجو است که بعد از ثبت‌نام در دانشگاه، اتوموبیلی گران‌قیمت اجاره می‌کنند، ولی با تصادفی مجبور به پرداخت خسارت سنگینی می‌شوند و این مسئله مشکلاتی را برای آن‌ها به‌وجود می‌آورد. این فیلم در مرحله پیش‌تولید قرار دارد و گفته شده تنها یک و یا دو بازیگر ایرانی در آن بازی خواهند داشت.
و اما تولید فیلم "نارنجی‌پوش" تازه‌ترین ساخته داریوش مهرجویی از نیمه گذشت. هفته گذشته برای نخستین‌بار عکس‌هایی از عوامل نارنجی‌پوش این فیلم منتشر شد. هایده صفی‌یاری به طور همزمان تدوین این فیلم را آغاز کرده است.
 

خبرهای اکران
 

در ادامه خبر کوتاه هفته قبل، اعلام شده است که از دوم دسامبر فیلم "سعادت آباد" ساخته مازیار میری در شهر تورنتو کانادا با همکاری علی سرتیپی و رضا زارعی توسط "پرشیافیلم" به نمایش درخواهد آمد. قرار است در این نمایش، حامد بهداد یکی از بازیگران فیلم نیز حضور داشته و فیلم را همراهی کند.
نمایش عمومی فیلم "آسمان هشتم" ساخته حسن نجفی از روز چهارشنبه دوم آذرماه در سینماهای تهران آغاز شد. در این فیلم رحیم نوروزی، محمد کاسبی و محمد فقیه بازی کرده‌اند.
 

و سرانجام وعده داده شده است که نمایش عمومی فیلم "شیرین" ساخته عباس کیارستمی از روز ۲۳ آذرماه در سرگروه آزاد سینما آزادی آغاز خواهد شد.
 

اما در جدول اکران همچنان همه‌چیز مشابه هفته‌های گذشته است و ظاهراً باید منتظر اکران فیلم‌های تازه بعد از به پایان رسیدن ماه محرم ماند تا شاید تغییری در جایگاه فیلم‌ها رخ دهد. "سعادت آباد" با نزدیک شدن به مرز ۹۰۰ میلیون تومان فروش در تهران همچنان صدرنشین است. "یه حبه قند" توانسته است از مرز ۷۶۰ میلیون تومان فروش در تهران بگذرد. "پرتقال خونی" با حدود ۳۷۰ میلیون تومان، "راه آبی ابریشم" با حدود ۲۴۵ میلیون تومان و "پیتزا مخلوط" با فروشی حدود ۲۰۰ میلیون تومان در رتبه‌های بعد قرار دارند. در انتهای جدول هم دو فیلم "تپلی" با حدود ۱۲۰ میلیون تومان، "دلقک‌ها" با فروش ۲۵ میلیون تومان قرار دارند. "آسمان هشتم" نیز در نخستین آخر هفته اکران خود توانست تا حدود ۱ میلیون تومان فروش داشته باشد.
 

حاشیه هفته: سینماگران سیاه‌نما و اپوزوسیون

 

حاشیه این هفته را اختصاص می‌دهیم به بخشی از سخنان جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی.

۲۹ آبان امسال، بخش خبری ساعت ۲۲. ۳۰ شبکه دو تلویزیون گزارش ویژه خود را اختصاص داد به سینمای ایران و میزگردی با حضور جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد به همراه سعید مستغاثی، منتقد سینما.
 

در این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، شمقدری در ارتباط با مسائل مختلف سینمای ایران اظهار نظر کرد، از تأثیر بالا رفتن سطح سواد تصویری مخاطبان در کاهش فروش تولیدات سینمای ایران تا تاثیر پیشرفت تکنولوژی و نقش ماهواره‌ها و ویدئو در دور شدن مخاطبان سینما از سینمای ایران و عدم تمایل آنها به تولیدات داخلی.
 

شمقدری در دو بخش از سخنانش نکاتی را بیان کرد که جای تأمل بیشتر دارند. او در توصیف برخی از سینماگران ایرانی و فیلمسازانی که موفق می‌شوند در جشنواره‌های خارجی جوایز معتبر را به دست آورند گفت: "گروهی از فیلمسازان بودند و همچنان نیز هستند که با نمایش سیاه‌نمایی‌ها، مشکلات را بزرگ جلوه می‌دهند و آگراندیسمان می کنند. برخی در مقابل نظام و اهداف آن می‌ایستند و علاقمند هستند اپوزیسیون باشند، این جریان با عنوان سینمای جشنواره‌ای که با بزرگ‌نمایی مشکلات درون جامعه، از داخل و خارج از کشور حمایت و ساماندهی شد و به فیلمساز این نوع فیلم‌ها جایزه اهداء شد و در جشنواره‌ها به عنوان داور از آن‌ها دعوت شد. این نوع فیلم‌ها نه تنها از آرمان و ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع نمی‌کنند، بلکه مدافع غیرت و همیت ایرانی نیز نیستند."
 

این بخش از سخنان ایشان را در ذهن داشته باشید تا کمی جلوتر برویم و به بخشی دیگر از سخنان معاونت سینمایی برسیم، آنجا که در ارتباط با عملکرد معاونت سینمایی برای تحقق آرمان‌های انقلاب می‌گوید : "ما در مقاطع مختلف از فیلمنامه‌نویسان خواستیم تا در سی‌امین دوره از جشنواره فجر در خصوص انقلاب و مضامین آن فیلمنامه بنویسند و ارایه دهند تا تولید شود، دریغ از یک فیلمنامه! فیلمنامه خوبی در خصوص دفاع مقدس داریم، از دوستی خواستیم تا فیلمنامه را بسازد، ما هم حمایت می‌کنیم، اما متأسفانه نیامد (...) ما فیلمسازانی داشتیم که اوایل انقلاب به شدت با نظام و آرمان‌های انقلاب همسو بودند اما در حال حاضر در مقابل نظام قرار گرفته‌اند."
 

جواد شمقدری: ما در مقاطع مختلف از فیلمنامه نویسان خواستیم تا در سی‌امین دوره از جشنواره فجر در خصوص انقلاب و مضامین آن فیلمنامه بنویسند و ارایه دهند تا تولید شود، دریغ از یک فیلمنامه! 

در اینجا چند نکته مطرح است. اول اینکه نه جناب شمقدری و نه دیگر مدیران هنری مسئول در حکومت ایران هنوز به این درک نرسیده‌اند که هنر، کاری سفارشی نیست. هنر اصیل از خلاقیت ناب هنرمند و بر اساس حساسیت‌های او خلق می‌شود، نه بر اساس سفارش فلان مدیر و یا مسئول. اتفاقاً بر این اساس است که آثار برخی از سینماگران به قول ایشان "سیاه‌نما" تنها حاصل حساسیت‌های آن هنرمندان به محیط پیرامونشان است و بس. نکته دیگر اینکه اگر فیلمسازی به علت تفاوت دیدگاه و نوع نگاه، حاضر به همکاری و تن دادن به باید و نبایدهای معاونت سینمایی در ساخت فیلم نمی‌شود، معنایش مخالفت او با نظام نیست. آقای شمقدری خود بهتر می‌دانند که کسی مانند ابراهیم حاتمی‌کیا بسیار بیش از او پایبند به اصول نظام و در اعتقاد مذهبی خویش نیز راستین است، اما حاضر نیست خود را در حد کسی چون حامد کلاهداری پائین بیاورد و به سفارش مسئولان فیلم بسازد. پس اگر همان معدود فیلمسازان باورمند به نظام نیز از همکاری با ایشان و تن دادن به دستورهایشان سرباز می‌زنند، مشکل را در خود بجویند، نه در مخالف‌خوانی آن فیلمسازان. متأسفانه ایشان می‌خواهند مشکلات ناشی از ضعف مدیریت خود را با پرونده‌سازی برای سینماگران جبران کنند. اگرنه آیا باورپذیر است که در میان این همه سینماگر ایرانی، واقعا هیچکدام به انقلاب اسلامی و حکومت فعلی باور نداشته باشند و تنها این معاونت سینمایی و یارانشان باشند که مدافعان راستین نظام هستند؟ یا اینکه مشکل بسیاری از این سینماگران با خود معاونت سینمایی و نگاه مطلق‌گرا و تمامیت‌خواه آن است؟
 

با نگاهی ساده به گفته‌ها و عملکرد معاونت سینمایی می‌توان دریافت که بر اساس نگاه ایشان دسته‌ای از فیلمسازان ایرانی مانند جعفر پناهی در جرگه "سیاه‌نماها" و "مخالفان قرار می‌گیرند. دسته‌ای نیز قصد دارند تا خود را به عنوان اپوزوسیون معرفی کنند که به احتمال، عمده فیلمسازان حامی خانه سینما در این دسته قرار می‌گیرند. دسته سوم شامل فیلمسازانی چون حاتمی‌کیا و تبریزی نیز که حامیان فتنه‌اند از مخالفان فعلی نظام. می‌ماند خود معاونت سینمایی و چند فیلمساز وابسته به آن چون جمال شورجه و فرج‌الله سلحشور و برخی فیلمسازان جوان که با تن دادن به خواسته‌های این معاونت، سعی می‌کنند وارد جرگه سینماگران شوند. وقتی خود معاونت سینمایی با عمده سینماگران ایرانی مشکل دارد و با برچسبهایی چنین آنها را می‌راند و برایشان مشکل‌تراشی می‌کند، چگونه انتظار دارد تا سینماگران از برنامه‌های این معاونت حمایت کنند؟ هرچند باز هم می‌توان پرسید، چرا آن معدود فیلمسازان ارزشی وابسته به معاونت در این زمینه‌ها فعالیتی نکردند و مثلا فیلمنامه‌ای ننوشتند؟ ایا واقعا مشکل در اکثریت سینماگران است یا اقلیت مدیران؟
 

کاش جناب معاونت سینمایی به جای سوءاستفاده از امکان صحبت در رسانه ملی، کمی با نگاهی انتقادی به خود می‌نگریستند، شاید برخی از این مشکلاتشان حل می‌شد.
 

در همین زمینه:
::مقالات سینمایی و برنامه‌های رادیویی مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::
 

Share this
Share/Save/Bookmark

کشور ایران به فرشش معروف است. خب، فرش ایرانی بیندارند تا نماد غرب و غربزدگی هم نباشد! حالا فقط مانده ام که عرب زدگی چه تحفه ای هست که هر جایی که باز میکنند یک "ا ل" پبشوندش است.

ایران به فرشش مینازد. خب، بجای فرش قرمز که سمبل غربزدگی است، فرش ایرانی بیندازند! آقایان باید فکری به حال عرب زدگی خود بکنند که هر جایی را باز میکنند با پیشوند "ا ل" شروع میشود.
این سینمای رو به موت و دولتی فقط با فیلم های گلخانه ای زنده است که با آن گوش عالم و آدم را هم کر میکنند. اصلن برای همین است که متولی زیاد دارد.

راست می گن دیگه آخه دیگه جو گیر می شن بازیگرها با یه آرایش و وضعی میان انگار هالیوودی هستن 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما