خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

«بازیگران سینما رواج‌دهندگان بداخلاقی‌اند»

سه شنبه, 1390-04-07 18:22
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش هفتگی از سینمای ایران
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - معمولاً با آغاز تابستان، چرخ تولید آثار سینمایی تند‌تر می‌چرخد، اگر البته چوب لای چرخ گذاشتن‌های برخی مسئولان امان دهد. هفته‌ی گذشته برخی اظهارنظر‌ها و اتفاق‌ها زنگ خطری بود بر مشکلاتی که ممکن است به‌زودی برای برخی از سینماگران به‌وجود آید. همچنین هفته گذشته، هفته‌ی تولد برخی از سر‌شناس‌ترین سینماگران ایران بود: «عزت الله انتظامی»، «پرویز پرستویی» و «عباس کیارستمی» در این هفته سالروز تولدشان را جشن گرفتند.

 

تقدیر از «عزت» سینمای ایران

 

هفته‌ی گذشته به مناسبت هشتاد و هفتمین سالگرد تولد «عزت‌الله انتظامی» با برگزاری مراسمی در تالار وحدت از آقای بازیگر سینمای ایران تقدیر شد. در این مراسم که چهره‌هایی چون «محمود فرشچیان»، «مرتضی احمدی»، «رخشان بنی‌اعتماد» و «ایرج راد» حضور داشتند، برای نخستین بار از تمبری با تصویر چهره‌ی این بازیگر پرده‌برداری شد. «رخشان بنی‌اعتماد» بعد از حضور بر روی صحنه در تجلیل از «انتظامی» گفت: «بی‌اغراق، عزت‌الله انتظامی عزت سینما، تئا‌تر و عرصه‌ی فرهنگ ایران است، نه فقط به خاطر فیلم‌ها و آثار به یادماندنی و حضور مؤثرش در خیلی جا‌ها، بلکه به خاطر فیلم‌هایی که بازی نکرده است و عدم حضورش در خیلی جا‌ها.» 

استاد «محمودفرشچیان» نیز در هنگام رونمایی از تمبر ویژه‌ی این بازیگر بر روی صحنه ظاهر شد و بر تصویر «عزت‌الله انتظامی» بوسه زد و این تمبر را به یادگار امضاء کرد. «فرشچیان» در تجلیل از «انتظامی» گفت: «الهی تا جهان باشد، به عزت در جهان باشیم.» 

در انتهای مراسم نیز هدایایی از طرف خانه هنرمندان، بنیاد رودکی، استاد روشن و استاد فرشچیان به «عزت‌الله انتظامی» تقدیم شد.
 

بازیگران سینما، رواج‌دهندگان بداخلاقی

 

این روز‌ها یکی از بحث‌های داغ، موضوع مبارزه با بدحجابی است. عده‌ای هم بالطبع سعی می‌کنند به هر شکلی خود را وارد این بحث کنند. یکی از آخرین مواردش اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس است که دامن بازیگران سینما و برخی فیلم‌های سینمایی را گرفت.

 «علیرضا سلیمی» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «سازمان‌های متولی باید با نگاه حاکمیتی بودن مسأله‌ی عفاف و حجاب به دنبال اجرای آن باشند، چرا که امروز نمی‌توانیم به بهانه‌ی اینکه باید صرفاً کار فرهنگی انجام شود در مقابل شوالیه‌های ناتوی فرهنگی که به وسیله‌ی برخی مانکن‌های بزک‌شده‌ی داخل کشور رسوخ می‌کنند سکوت کنیم.»
او در ادامه‌ی این حرف‌ها با ذکر این نکته که چهره‌ی شهر تهران به عنوان «پایتخت شیعه و‌ام‌القرای جهان اسلام» باید تغییر کند افزود: «متأسفانه در عرصه‌ی سینما، تلویزیون و تئا‌تر فضای خوبی مشاهده نمی‌کنیم و برخی هنرپیشه‌های ما مروجین برخی بداخلاقی‌ها هستند.» 
«فرج الله سلحشور» هم که از او به عنوان کارگردان ارزشی سینما و تلویزیون یاد می‌کند درباره‌ی بدحجابی نظر داده است. «سلحشور» درباره‌ی بدحجابی زنان در سینمای ایران به رادیو معارف گفت: «در فیلم‌های ما زن موجودی بی‌حیاست. الان بی‌حیایی وبی‌پروایی زن در سینما کمترین عیب اوست. چرا؟ چون ذات سینما این‌طور است. سینما برای رسیدن به آمال دنیوی و استفاده‌ی ابزاری از زن ساخته شده است.» 
البته این‌گونه اظهار نظرها در همین حد باقی نماند. «محمد حسینی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اظهار نظر مشابه‌ای کرده است. «حسینی» هم در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: «برخی فیلم‌ها از نظر حجاب و عفاف مورد نقد جدی هستند و ما از آن‌ها حمایت نمی‌کنیم.» او با اشاره به توقیف فیلم‌ها به بهانه‌ی بدحجابی افزود: «متأسفانه برخی از نهادهای وابسته به نظام از ساخت این فیلم‌ها حمایت کرده‌اند. از دوستان وزارت ارشاد خواسته‌ایم به فیلم‌هایی که از ابتدا مشخص است در سمت و سوی دیگری است و با اعتقادات ما همسویی ندارند، اگر هم مجوز می‌دهند از آن‌ها به هیچ‌وجه حمایت نکنند.» 
تنها سؤالی که باقی می‌ماند این است که آیا این بدحجابی‌ها تنها شامل فیلمسازان مخالف است یا همه را در برمی‌گیرد؟ شاید بد نباشد تنها محض یادآوری، جناب وزیر بار دیگر عکس‌های مراسم تقدیر از عوامل فیلم ارزشی «اخراجی‌ها» را نگاه کنند و بعد اظهار نظر نمایند. مراسمی که‌‌ همان زمان پوشش و آرایش برخی از عوامل شرکت‌کننده در آن، انتقاد بسیاری از اصولگرا‌ها و تندرو‌ها را برانگیخت و شاید اگر مراسم تقدیر از فیلم و فیلمساز دیگری بود به روال معمول با حضور لباس شخصی‌های همیشه‌ی در صحنه، نیمه‌کاره می‌ماند! 
به هرحال با این تفاصیل بعید نیست که در هفته‌های آینده شاهد اظهار نظر و یا دستورالعملی از جانب معاونت سینمایی در زمینه‌ی حجاب بازیگران سینما باشیم. به هر حال ظاهراً فعلاً دیواری کوتاه‌تر از دیوار سینما و بازیگرانش پیدا نمی‌شود.

 

فیلم‌های قدیمی منتظر اکران نباشند

 

چند هفته‌ای در این ستون از «علیرضا سجادپور» معاونت نظارت و ارزشیابی خبری نداشتیم، اما هفته‌ی گذشته «سجادپور» بار دیگر به خبرسازی و اظهارنظر در زمینه‌های گوناگون پرداخت و به اخبار راه پیدا کرد. 
در نخستین خبر، معاونت نظارت و ارزشیابی آنچه را که پیش‌تر به شکل تلویحی گفته بود رسماً اعلام کرد و در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت: «صاحبان فیلم‌های تولیدشده در سال‌های گذشته که آثارشان به هر دلیل به نمایش عمومی نرسیده، پیگیر اکران عمومی نباشند.» به گفته‌ی «سجادپور» در حال حاضر ظرفیت برای نمایش آثار تازه تولیدشده نیز وجود ندارد و فیلم‌های قدیمی باید برای پخش در شبکه‌ی خانگی نمایش و یا تلویزیون تلاش کنند. برخی از فیلم‌هایی که شامل این قانون می‌شوند، فیلم‌هایی هستند که در سال‌های گذشته به دلایل مختلف توسط همین معاونت نظارت و ارزشیابی در نمایش عمومی دچار مشکل شده بودند و این روز‌ها با اصلاحاتی در فیلم‌ها و رفع توقیف، موفق به دریافت پروانه‌ی نمایش شده‌اند. به گفته‌ی «سجادپور» بیش از یکصد اثر سینمایی که در سال‌های گذشته تولید شده‌اند هنوز بر پرده‌ی سینماها به نمایش درنیامده‌اند. 
همچنین هفته‌ی قبل «سجادپور» مصاحبه‌ای کرد با سایت «سینمای ما». او در این مصاحبه برای نخستین بار در برابر برخی از پرسش‌های خبرنگار «سینمای ما» در ارتباط با طعنه‌های «عبدالرضا کاهانی» در جشن منتقدان و انتقادات «فریدون جیرانی» از معاونت سینمایی در «برنامه‌ی تلویزیونی هفت» سیاست سکوت را برگزید و از دادن هرگونه پاسخی طفره رفت. در بخشی دیگر از این مصاحبه او با صراحت از حمایت معاونت سینمایی از فیلم «پایان‌نامه» سخن گفت و افزود: «بار‌ها گفته‌ایم و باز هم می‌گوییم که هر فیلمی با معیارهای ما در وزارت ارشاد همخوانی داشته باشد از آن حمایت خواهیم کرد و پشتش خواهیم ایستاد. حال چه «۳۳ روز» باشد چه فیلم‌های دیگر. اصلاً وظیفه‌ی ما همین است که هر حمایتی از دستمان برآید، از فیلم‌های این چنینی بکنیم.» 
اما در ادامه بد نیست با برخی پیامدهای این‌گونه حمایت‌های بی‌دریغ آشنا شویم: 

 

مشکلی به نام «پایان‌نامه»

 

اینطور که پیداست دردسرآفرینی‌های فیلم «پایان‌نامه» تمامی ندارد. سازندگان فیلم با حمایت معاونت سینمایی که از قضا برادر تهیه‌کننده‌ی فیلم «پایان‌نامه» هم هست، تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند همچنان این فیلم را در جدول اکران نگاه دارند. بسیاری از سینماگران با توجه به فروش ضعیف فیلم و شکست مطلق آن در گیشه، انتظار داشتند تا این فیلم به اکرانش پایان داده و جایش را به دیگر فیلم‌ها بدهد، اما با ترفندهای فراوان، سازندگان فیلم آن را همچنان بر روی پرده نگاه داشته‌اند. تمدید اکران این فیلم با واکنش‌های برخی سینماگران روبرو شده که در گزارش سینمایی هفته‌ی گذشته به بعضی از آن‌ها اشاره کردیم. 
«سیزده ۵۹» ساخته‌ی «سامان سالور» فیلمی است که بنا به مجوز شورای نمایش قرار است در جدول نمایش عمومی جایگزین «پایان‌نامه» شود اما با تمدید اکران فیلم، برای هفته‌ی دوم از راه یافتن به اکران تابستانی باز ماند. تمدید مجدد اکران «پایان‌نامه» با اعتراض تهیه‌کننده‌ی فیلم «سیزده ۵۹» روبرو شد. «جوادنوروزبیگی» تهیه‌کننده‌ی این فیلم در این زمینه گفت: «در حال حاضر منطقی در سینما حاکم نیست و قدرت، اعمال نفوذ می‌کند. اکران فیلم «پایان‌نامه» به خاطر اعمال قدرت ادامه پیدا کرده است و متأسفانه در این شرایط شورای صنفی نمایش نیز فقط تصمیمات اداره‌ی نظارت و ارزشیابی ارشاد را اعمال می‌کند.» به گفته‌ی این تهیه‌کننده حتی بیلبورد‌ها و تیزر تلویزیونی فیلم «سیزده ۵۹» برای نصب و پخش آماده شده بودند که با تمدید اکران فیلم «پایان‌نامه» فعلاً موضوع تبلیغ برای فیلم «سیزده ۵۹» منتفی است. 
نکته‌ی جالب توجه این است که تا دو هفته پیش شورای صنفی خواستار پایان یافتن اکران «پایان‌نامه» بود اما به ناگاه ۱۸۰ درجه تغییر موضع داد و اکران آن را تمدید کرد. 
از سوی دیگر «روح‌الله شمقدری» تهیه‌کننده‌ی فیلم «پایان‌نامه» با انکار دریافت هرگونه حمایت ویژه، در ارتباط با این تمدید اکران‌ها گفت: «عنوان حمایت ویژه به ابزاری برای فشار رسانه‌ای تبدیل شده است و می‌خواهند هر طوری شده فیلم را از سرگروهی پایین بکشند. شورای صنفی طبق قانون و با توجه به بالا بودن کف فروش فیلم مجوز ادامه‌ی نمایش را صادر کرده است. باید از شورای صنفی نمایش تشکر کرد که علی‌رغم فشارهای سیاسی به وظایف قانونی خود عمل کرد.» 
ظاهراً آقای «شمقدری» در هنگام گفتن این سخنان هنوز مصاحبه‌ی «علیرضا سجادپور» با سایت «سینمای ما» و اعتراف صریح معاونت نظارت و ارشیابی به حمایت ویژه از فیلم «پایان‌نامه» را نخوانده بودند. 
به هر حال «پایان‌نامه» این هفته نیز به نمایش عمومی خود ادامه خواهد داد و باید دید آیا هفته‌ی آینده بالاخره ماجرای نمایش اجباری فیلم با جایزه و بلیط نیم‌بها و سکه و ساندیس پایان می‌یابد یا همچنان ادامه خواهد یافت!

 

در دست تولید

 

در خبر‌ها آمده بود که «رخشان بنی‌اعتماد» فیلمبرداری تازه‌ترین کار خود در تهران را آغاز کرد. این فیلم که ساختاری اپیزودیک دارد، همچون دیگر آثار «بنی‌اعتماد» توسط «جهانگیر کوثری» تهیه می‌شود و از پربازیگر‌ترین فیلم‌های این فیلمساز است. «مهدی هاشمی»، «حبیب رضایی»، «صابر ابر»، «نگار جواهریان»، «باران کوثری»، «فرهاد اصلانی» و «فاطمه معتمدآریا» از بازیگرانی هستند که تا کنون همکاریشان در این فیلم قطعی شده است. هنوز نامی برای این فیلم انتخاب نشده است. 
اما روز شنبه وب‌سایت «سینمای ما» در مصاحبه‌ای با «علیرضا سجادپور» از غیرقانونی بودن تولید این فیلم از نظر معاونت نظارت و ارزشیابی سینما خبر داد. «سجادپور» در ارتباط با این فیلم به «سینمای ما» گفت: «ما به چنین فیلمی پروانه ساخت نداده‌ایم و این فیلم فاقد پروانه‌ی ساخت است. اینکه در خبر‌ها آمده است، ایشان (رخشان بنی‌اعتماد) ساخت فیلم جدیدشان را مدتی پیش شروع کرده‌اند، بنده اطلاع دقیق ندارم. فقط لازم می‌دانم تأکید کنم طبق قوانین رسمی کشور، فیلمسازی که بدون پروانه‌ی ساخت فیلم بسازد کاری غیر قانونی انجام داده است و عملش خلاف قانون است. بازیگرانی هم که با چنین فیلم‌هایی قرارداد همکاری ببندند و در آن به ایفای نقش بپردازند، با واکنش مراجع قانونی روبرو خواهند شد و جواب عمل غیرقانونی خود را دریافت خواهند کرد.» 
هنوز خبر و یا واکنشی از سوی سازندگان فیلم اعلام نشده است. با توجه به فعالیت‌های «رخشان بنی اعتماد» بعد از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش و حمایت آشکارش از جنبش سبز، شاید بتوان لحن تهدیدآمیز معاونت نظارت و ارزشیابی را هشداری به بنی‌اعتماد تلقی کرد. اگر در نظر بگیریم که مجازات سنگین پناهی می‌بایست سرمشقی برای سینماگران ایران باشد، عمق چنین تهدیدهایی را بهتر می‌توان درک کرد. به هرحال باید صبر کرد و دید واکنش سازندگان فیلم چه خواهد بود. 
«پذیرایی ساده» آخرین ساخته‌ی «مانی حقیقی» که فیلمبرداری‌اش در اواخر فروردین ماه تمام شد، با گذراندن آخرین مراحل فنی آماده‌ی نمایش می‌شود. فیلمنامه‌ی این فیلم را «مانی حقیقی» به همراه «امیررضا کوهستانی» نوشته است و بازیگرانی چون «ترانه علیدوستی»، «سعید چنگیزیان»، «مانی حقیقی» و «صابر ابر» در آن بازی می‌کنند. «مانی حقیقی» پیش‌تر فیلم‌های «آبادان»، «کارگران مشغول کارند» و «کنعان» را ساخته است. 
 

«محمدرضا گلزار»، «رامبد جوان»، «نیکی کریمی»، «فاطمه معتمدآریا»، «گوهر خیراندیش»، «جمشید مشایخی»، «ماهایا پطروسیان» و «فردوس کاویانی» در فیلم «بانویی از ماه» به کارگردانی «امیرمهرتاش مهدوی» جلوی دوربین می‌روند. گفته می‌شود این فیلم به عنوان تجربه‌ای تازه در سینمای ایران، تلفیقی است از صحنه‌های زنده با حضور این بازیگران و بخش‌های انیمیشن. داستان فیلم درباره‌ی مردی است که به همراه کودکی وارد دنیایی ماورایی شده و با اتفاقات عجیبی روبرو می‌شوند. «برادران آقاگلیان» تهیه‌کنندگان این نخستین تجربه‌ی کارگردانی «امیر مهرتاش مهدوی» در عرصه‌ی فیلم بلند هستند و فیلمبرداری فیلم به تازگی آغاز شده است. 
فیلمبرداری فیلم «من همسرش هستم» نخستین تجربه‌ی کارگردانی «مصطفی شایسته» تهیه کننده‌ی سینما نیز این هفته به پایان می‌رسد. سازندگان فیلم اعلام کرده‌اند که این فیلم داستان زوج جوانی است که به واسطه‌ی یک اتفاق دچار مشکل پیش‌بینی‌نشده‌ای در زندگی خانوادگی خود می‌شوند. فیلمبرداری این فیلم از دوم خردادماه به مدیریت فیلمبرداری «محمود کلاری» در تهران آغاز شد. «نیکی کریمی»، «مصطفی زمانی»، «میترا حجار» و «لادن طباطبایی» بازیگران اصلی این فیلم هستند. «مصطفی شایسته» فیلم‌هایی چون «کافه ستاره»، «کنعان»، «بی‌پولی» و «بوتیک» را به عنوان تهیه‌کننده در کارنامه‌ی خود دارد و فیلم «قصه‌ی پریا» به تهیه‌کنندگی او و کارگردانی «فریدون جیرانی» هم‌اکنون بر روی پرده‌ی سینما‌هاست.
 

حاشیه‌های سینمایی هفته

 

موج خواننده شدن بازیگران همچنان ادامه دارد. بعد از «بهرام رادان» اینک نوبت «محمدرضا فروتن» است تا بخت خود را در خوانندگی بیازماید. «بابک زرین» کار آهنگسازی و تنظیم اولین آلبوم موسیقی این بازیگر را بر عهده دارد و به گفته‌ی او تم موسیقی این آلبوم پاپ و به صورت زنده و ارکسترال است و تا اواخر امسال به بازار عرضه خواهد شد. 

اما حاشیه‌ی دوم مربوط می‌شود به خبری در ارتباط با فیلم «سن پطرزبورگ». هفته‌ی گذشته «حمید اعتباریان» تهیه کننده‌ی این فیلم، از امکان انتخاب «حمید فرخ‌نژاد» برای کارگردانی قسمت دوم آن خبر داد. قسمت اول این فیلم به کارگردانی «بهروز افخمی» در زمان نمایش با حاشیه‌های بسیاری همراه بود، چرا که در آن زمان «افخمی» در کانادا به‌سر می‌برد و تهیه‌کننده بدون حضور او فیلم را با تدوین مجدد روانه‌ی اکران کرده بود که این اتفاق با اعتراض کارگردان مواجه شد. 

این هفته پس از اعلام خبر ساخت قسمت دوم این فیلم، «رضا نوروزی» مدیرتولید قسمت اول، با ارسال یادداشتی به روزنامه‌ی سینمایی «بانی فیلم» از شکایت خود و برخی از عوامل قسمت اول از تهیه کننده‌ی فیلم به علت عدم پرداخت دستمزد‌ها و هزینه‌های فیلم خبر داد و نوشت: «خواهش بنده از ایشان [اعتباریان] این است که اول دستمزد و هزینه‌های انجام شده «سن پطرزبورگ۱» که توسط اینجانب پرداخت شده است را تسویه کنند و بعد در مورد ساخت «سن پطرزبورگ۲» و مشکلات سینمای ایران اظهارنظر نمایند.» 

با این حساب و این همه حرف و حدیثی که بعد از ساخته شدن قسمت اول فیلم پیش آمده، باید دید آیا کارگردانی حاضر می‌شود خطر این همه دردسر را به جان بخرد و دست به ساخت قسمت دوم آن بزند؟
 

عکس‌ها:

 

عکس نخست: پرویز پرستویی در نمایی از فیلم سینمایی «سیزده ۵۹»
بوسه‌ی «محمود فرشچیان» بر تصویر «عزت الله انتظامی» در مراسم تقدیر از این بازیگر
«مسعود ده‌نمکی» و بازیگرانش در مراسم تقدیر از عوامل فیلم اخراجی‌ها
«محمد حسینی» وزیر ارشاد، «مسعود ده‌نمکی» و «حبیب الله کاسه‌ساز» در مراسم تقدیر از سازندگان فیلم «اخراجی‌ها۲»
«مسعود ده‌نمکی»، «محمد حسینی» و «محمدرضا شریفی‌نیا» در مراسم تقدیر از عوامل فیلم «اخراجی‌ها»
«علیرضا سجادپور» به همراه «حامد کلاهداری» کارگردان و «بهاره افشاری» بازیگر فیلم «پایان‌نامه» 
«ترانه علیدوستی» در نمایی از فیلم «پذیرایی ساده»
«نیکی کریمی» در نمایی از فیلم «من همسرش هستم»
محمدرضا فروتن
  

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما