خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | آهنگ زمانه

رهایی زنان ممکن است

یکشنبه, 1391-04-25 02:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مجموعه برنامه‌‌های رادیویی «ترانه‌های زندان»
زهرا باقری شاد و بهداد بردبار

زهرا باقری شاد و بهداد بردبار - در سومین بخش از مجموعه برنامه‌های «ترانه‌های زندان» با زندانیان سیاسی سابق بند زنان همراه می‌شویم و خاطرات آن‌ها را می‌شنویم که چگونه با زمزمه‌ کردن ترانه‌هایی روز‌ها و شب‌های زندان را از سر گذراندند.

این زنان مبارز‌ حتی از برخی از این‌ ترانه‌ها برای آشنا ساختن سایر زنان زندانی با ارزش‌های مورد نظر جنبش زنان استفاده می‌کردند و آوازهای مرتبط با این جنبش را با هم در بند عمومی زندان‌ها می‌خواندند.

در این برنامه نعیمه دوستدار، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ای که بعد از انتخابات ۱۳۸۸ دستگیر شد و مدتی را در بند ۲۰۹ اوین گذراند با ما از ترانه‌هایی می‌گوید که به همراه سایر هم‌بندی‌هایش زمزمه می‌کردند.

 

همچنین گوشه‌ای از خاطرات زینب پیغمبرزاده، فعال زنان و زندانی سیاسی سابق را می‌شنویم و از نخستین روزهای دستگیری او اطلاع پیدا می‌کنیم.

 

مریم حسین‌خواه

مریم حسین‌خواه، روزنامه‌نگاری که به خاطر فعالیت در حوزه زنان، مدتی را در انفرادی و بخش عمومی زندان گذرانده، در بخش دیگری از برنامه ترانه‌های زندان از خاطرات خود می‌گوید و از سرودهای انقلابی و مرتبط با جنبش زنان حرف می‌زند که در بند عمومی می‌خوانده تا زنان را حتی در آن محیط با مفهوم رهایی آشنا کند.
 

بهای رهایی و آزادی، بهای سنگینی است که برخی از فعالان و روزنامه‌نگاران صبورانه آن را می‌پردازند. بهمن احمدی امویی، یکی از این روزنامه‌نگاران است که با وجود فشارهای ممتد و سخت‌گیری‌های پیاپی در زندان، همچنان مقاوم ایستاده و تاوان رهایی را پشت میله‌های زندان می‌پردازد. در پایان این برنامه از او یاد می‌کنیم و ترانه مورد علاقه‌اش را می‌شنویم. بر اساس گزارش‌ها بهمن امویی، به‌تازگی به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده و در بندی نگهداری می‌شود که مختص زندانیان اعدامی است.

 

سومین بخش از مجموعه ترانه‌های زندان را می‌توانید از طریق فایل صوتی بشنوید:

 


 

ویدئو: سرود تغییر برای برابری

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما