خانه | خبر | اخبار ایران

دو زندانی سياسی در ايران اعدام شدند

سه شنبه, 1389-10-07 15:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

علی صارمی و علی‌اکبر سيادت، دو زندانی سياسی در ايران، صبح امروز در زندان اوين اعدام شدند. همسر، فرزند و گروهی از دوستان علی صارمی بازداشت شدند.

 

دادستانی عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعيه‌ای اعلام کرد علی صارمی به اتهام «عضويت در سازمان مجاهدين خلق» و علی‌اکبر سيادت به اتهام «جاسوسی برای اسرائيل» اعدام شدند.

بنا بر اين اطلاعيه علی صارمی يک بار در سال ۱۳۶۱ دستگير و به سه سال زندان محکوم شده بود. وی بار ديگر در سال ۱۳۶۸ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدين خلق بازداشت و به اعدام محکوم گرديد اما پس از اعتراض، حکم او به ۱۰ سال زندان کاهش يافت.
 

بر اساس اطلاعيه دادستانی تهران، علی صارمی پس از آزادی از زندان بار ديگر با مجاهدين خلق همکاری کرد. وی در در اسفندماه ۱۳۸۴ يک بار ديگر به يک سال حبس محکوم شد و در شهريورماه ۱۳۸۶ به اتهام از سرگيری فعاليت تبليغی عليه نظام باز هم زندانی شد و از آن زمان تاکنون در زندان به‌سر می‌برد.
 

اين در حالی است که بنا به گفته‌های علی صارمی، وی را در شهريور ۸۶ به دليل شرکت در مراسم يادبود زندانيان سياسی کشته‌شده در سال ۱۳۶۷ در گورستان خاوران دستگير و به اتهام محاربه به اعدام محکوم کرده‌اند.
 

روز دوشنبه ششم دی‌ماه جاری فعالان حقوق بشر در ايران اعلام کرده بودند که علی صارمی، زندانی سياسی ۶۲ ساله ساعت ۱۳ و ۳۰ دقيقه، به‌طور ناگهانی و غير معمول از بند دو زندان رجايی‌شهر کرج خارج و به نقطه نامعلومی منتقل شده است اما دليل اين انتقال که گفته می‌شد به زندان اوين بوده است معلوم نبود.

پيش از اين، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، علی صارمی را جزو بازداشت‌شدگان وقايع پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران نام برده بود.
 

تارنماهای فعالين حقوق بشر در ايران گزارش داده‌اند که شب گذشته خانواده علی صارمی در برابر زندان اوين تجمع کردند اما نيروهای امنيتی با حمله به آن‌ها، همسر و فرزند علی صارمی را به همراه تعدادی از تجمع‌کنندگان در مقابل زندان اوين دستگير کردند.

همچنين زينب صارمی، دختر علی صارمی، در گفت‌وگو با کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران گفت که مقامات از خبردادن در مورد اعدام پدرش خودداری کرده‌اند و آن‌ها از طريق هم‌بندی‌های علی صارمی در زندان رجايی‌شهر متوجه احتمال اجرای حکم اعدام شده‌ و بلافاصله به جلوی زندان اوين مراجعه کرده‌اند.

زينب صارمی ضمن بيان اين‌که «حتی وکيل وی نيز از زمان اجرای حکم اعدام خبر نداشته است»، دستگيری مادر و خواهر و برخی از دوستان‌شان در برابر زندان اوين را تأييد کرد.

وی اتهام عضويت پدرش در سازمان مجاهدين خلق را رد کرد و گفت علی صارمی به‌خاطر حضور برادرش در اردوگاه اشرف سازمان مجاهدين خلق به عراق رفته بود.
 

به نوشته اطلاعيه دادستانی تهران، زندانی ديگر، علی‌اکبر سيادت نام دارد که به اتهام «جاسوسی برای اسرائيل» سحرگاه امروز اعدام شد.
 

به دليل پنهان نمودن نام متهمان به جاسوسی در دستگاه قضايی ايران، تاکنون هيچ منبع خبری مستقلی در مورد اتهامات آقای سيادت اطلاعاتی منتشر نکرده است.
 

بر اساس اطلاعيه دادستانی تهران، علی‌اکبر سيادت از سال ۱۳۸۳ با سرويس اطلاعاتی اسرائيل ارتباط داشت و در مقابل دريافت ۶۰ هزار دلار، اطلاعات طبقه‌بندی شده ايران را به اين کشور منتقل می‌کرد.
 

اطلاعيه می‌افزايد وی در مهرماه سال ۱۳۸۷، زمانی که قصد داشت به همراه همسرش ايران را ترک کند دستگير می‌شود.
 

دادستانی تهران می‌نويسد آقای سيادت در زندان اعتراف کرد که به‌منظور فعاليت تجاری با سفارت اسرائيل ارتباط برقرار کرده بود.

شيوه‌های ارتباطی وی با سرويس اطلاعاتی اسرائيل «گيرند‌ه‌ها و فرستنده» و «يک دستگاه لب‌تاپ» ذکر شده است.
 

دو روز پيش، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، خبر داده بود که يک نفر به جرم جاسوسی به اعدام محکوم شده است اما نام او را فاش نکرد.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما