خانه | خبر | اخبار ایران

درخواست روشنفکران جهان برای آزادی زندانیان سیاسی

سه شنبه, 1389-11-05 15:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بيش از ۱۳۰ نفر از استادن دانشگاه و روشنفکران از سراسر جهان با ارسال نامه‌ای به آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران خواهان آزادی ابراهيم يزدی، دبير کل نهضت آزادی و همه زندانيان سياسی شدند.

 

به گزارش تارنمای کلمه، نويسندگان اين نامه «اعتراض صلح‌آميز در برابر سياست‌های دولت» را تنها جرم زندانیان سياسی برشمرده‌اند و بازداشت آن‌ها را «نقض غير قابل توجيه» اصول و روابط پذيرفته شده بين‌المللی حقوق بشر» خوانده‌اند.

 

به نوشته امضاکنندگان اين نامه، «ابراهيم يزدی، انسان والايی ست که بيش از ۶۰ سال از زندگی خود را به اصلاحات دموکراتيک در ايران و ترويج احترام به حقوق بشر در سراسر جهان اسلام اختصاص داده است.»

 

در ادامه اين نامه آمده: «بيش از ٣٠ سال است که ابراهيم يزدی، مظهر اعتدال در داخل ايران بوده و پيوسته مخالفت خود را نسبت به اقدامات خشونت‌آميز بعضی از دولت‌مردان که منجر به دشمنی در جامعه و نقض کرامت انسانی می‌گردد، اعلام داشته است.»

 

نويسندگان نامه از آيت‌الله خامنه‌ای خواسته‌اند تا به «ناديده گرفته شدن اصول حقوق بشر که در نهايت باعث از بين رفتن اعتماد بين دولت و ملت ايران و مسدود شدن گفتمان ملی و اصلاح» می‌شود، پایان دهد.

 

به نوشته امضاکنندگان این نامه «هر زمان که از فعاليت‌های عادی سياسی شهروندان جلوگيری به‌عمل آيد، روش‌های خشونت‌آميز اجتناب‌ناپذيرخواهد بود.»

 

نويسندگان اين نامه علاوه بر ابراهیم يزدی از نسرين ستوده، محمد نوری‌زاد، مصطفی تاج‌زاده، عبدالله مؤمنی، مجيد توکلی، فريد طاهری، عماد بهاور، بهاره هدايت، جعفر پناهی، ليلا توسلی، مهديه گلرو، محسن ميردامادی، فيض‌الله عرب‌سرخی، عمادالدين باقی، منصور اسانلو، عيسی سحرخيز، مسعود باستانی، احمد زيدآبادی، هدی صابر، نازنين خسروانی، محسن صفايی فراهانی، ريحانه طباطبايی، ساجده کيانوش‌راد، محسن امين‌زاده ، عبدالله رمضان‌زاده، فرزانه رستمی، مهدی محموديان و بهمن احمدی‌امويی نام برده‌اند و خواهان آزادی آن‌ها شده‌اند.

 

ريچارد فالک، گزارشگر ويژه سازمان ملل در زمينه حقوق بشر، نوام چامسکی، یورگن هابرماس، ارنستو لاکلو، چانتال مافو، جان اسپوزيتو و سارا روی از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

 

پس از برگزاری انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری ايران در سال گذشته، ده‌ها نفر از فعالان سياسی، دانشجويی، زنان و روزنامه‌نگاران در ايران بازداشت شدند.

 

ابراهيم يزدی روز نهم مهرماه ٨٩ به همراه گروهی از اعضای رهبری نهضت آزادی ايران به اتهام شرکت در مراسم ختم و «نماز جمعه غيرقانونی» در اصفهان بازداشت شد.

 

همه بازداشت‌شدگان در روزهای بعدی آزاد شدند اما ابراهيم يزدی با گذشت نزديک به دو ماه همچنان در بازداشت و در زندان اوين به‌سر می‌برد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چقدر بعضی ها برای اونوری ها عزیزن
من فکر کردم با این قشقرق حتما یزدی یک ده سالی هست که تو زندونه!
قط برای چند روز بیانیه دادن؟؟؟

بین این دانشمندان هیچ دانشمند حقوقدان نیست می دونی چرا؟
چون یک حقوقدان می فهمد قوانین یک کشور باید مورد احترام قرار گیرد
اگر آقای خامنه ای به خاطر حرف یه مشت فیزیخ دان و غیره جلوی اجرای عدالت را بگیرد

خودش مورد مواخذه خواهد بود

درود بر عدالت

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما