خانه | کردستان

بازداشت‌های فله‌ای

یکشنبه, 1389-11-03 12:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
محسن کاکارش

محسن کاکارش ـ نخستین اعدام زندانیان سیاسی کرد در سال جدید میلادی، طی هفته‌ی گذشته صورت گرفت. هم‌زمان برخی خبرگزاری‌‌های حامی دولت نیز از کشته شدن تعدادی از شهروندان بلوچ خبر دادند.در بلوچستان بیش از ۶۰ تن از شهروندان بازداشت شدند و در شمال غربی کشور، وثیقه‌ی یک میلیاردتومانی برای مرخصی یک فعال آذربایجانی تعیین شده است. همچنین شماری از زندانیان سیاسی این هفته را در سلول انفرادی و اعتصاب به‌سر بردند.

 

کردستان

طی روزهای اخیر برخی از منابع خبری از اعدام یک زندانی سیاسی کرد خبر داده‌اند.خبرگزاری‌های حامی دولت بدون این‌که نامی از فرد اعدام شده ببرند، اتهام وی را عملیات مسلحانه و کشتن یکی از ماموران نیروهای انتظامی در سال ۱۳۸۳ عنوان کردند.خبرگزاری‌های حقوق بشری در ایران نام این فرد را حسین خضری، یکی از زندانیان سیاسی کرد اعلام کردند.

این در حالی است که تاکنون هیچ توضیح رسمی‌ای از سوی نهادهای حکومتی به خانواده و وکیل این زندانی سیاسی داده نشده است.در روزهای گذشته، سازمان عفو بین‌الملل در پیوند با اعدام حسین خضری طی بیانیه‌ای نوشته است: «روز ۱۳ ژانویه، مقامات سپاه پاسداران ارومیه به برادر حسین اطلاع دادند که حکم اعدام حسین توسط دادستانی ابلاغ شده است. وقتی خانواده خواهان ملاقات با وی شدند دیگر آنها موفق نشدند وبه آنها گفته شد که روز ۱۵ ژانویه برگردند. وقتی در همین روز این خانواده به زندان مراجعه کردند به آنها گفته شد که امکان ملاقات با حسین را ندارند و بعداً نیزاز طرف دادگاه به اطلاع رسانده شد که یکی ازاعضای پژاک اعدام شده است. بیم آن می‌رود که این نفر حسین خضری باشد، اگر چنین باشد، اعدام او نه رسماً اعلام شده است و نه جسد او تحویل داده شده است.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «حسین خضری در سال ۲۰۰۸ در کرمانشاه، به جرم فعالیت‌های سیاسی دستگیر شد ولی او بارها تاکید کرده بود که در هیچ عمل خشونت‌آمیزی شرکت نداشته است. حکم اعدام او توسط دادگاه ارومیه صادر شده و در اوت ۲۰۰۹ به او ابلاغ شد. در مارس ۲۰۱۰ درخواست او برای کیفرخواست و تحقیق رد شد و تحت شکنجه قرار گرفت.»

از سوی دیگر در این هفته شماری از زندانیان سیاسی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند.
حبیب‌الله گلپری‌پور، احمد تمویی، محمدامین عبداللهی، عبدالله حسینی، فضایی یامان، حسین میرزایی و صفی‌علی احمد از جمله زندانیان سیاسی هستند که روزهای گذشته را در اعتصاب غذا به‌سر برده‌اند.
هرانا در این زمینه نوشت، این زندانیان سیاسی پس از انتقال حسین خضری به مکانی نامعلوم دست به اعتصاب غذا زده‌اند و از وضعیت جسمی آنان اطلاعی در دست نیست.

در همان حال زانیار مرادی و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان گوهردشت کرج در نامه‌ای خطاب به مردم اعلام کرده‌اند، اعترافات آنان زیر شکنجه بوده و از سوی شش، هفت بازجوی خود، تهدید به تجاوز جنسی واقع شده‌اند.

این دو زندانی سیاسی به اتهام «مفسدفی الارض» و «محاربه» به اعدام در ملاءعام محکوم شده‌اند.
رادیو کوچه هم خبر داد، بهروز طهماسبی فعال مدنی کرد به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به چهارسال زندان محکوم شده است.

 

آذربایجان

طی هفته‌ای که گذشت، برای مرخصی حسین رونقی ملکی، فعال مدنی آذربایجانی وثیقه‌ی یک میلیاردی تعیین شده است.رهانا در این زمینه نوشت، مسئولین قضایی می‌گویند حسین رونقی ملکی در صورتی به مرخصی خواهد رفت که وثیقه‌ای معادل یک میلیارد تومان تودیع کرده باشد.

این فعال مدنی یک سال در سلول‌های انفرادی بند ۲ الف زندان اوین بوده و بیش از ۱۴ ماه از بازداشت وی می‌گذرد.از سوی دیگر به گزارش منابع خبری آذربایجان، دکتر لطیف حسنی و آیت مهرعلی بیگلو، دو تن از فعالان مدنی آذربایجان به بند عمومی زندان تبریز منتقل شدند.انتقال این دوفعال آذربایجانی به بند عمومی در حالی صورت می‌گیرد که هرکدام از آنان بیش از ۲۲۰ روز در سلول‌های انفرادی به‌سر برده‌اند.گفته می‌شود این دو زندانی مدنی پیشتر به مدت ۱۱ روز در اعتراض به شرایط بد زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند.

در این هفته یاشار حسین‌زاده از فعالین مدنی آذربایجان که روز پنج‌شنبه نهم دی‌ماه ۱۳۸۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

به گزارش هرانا، نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل این فعال آذربایجانی وی را بازداشت کردند. همچنین تعدادی مجسمه و تابلوی شخصیت‌های ادبی و سیاسی آذربایجانی را که کار خود آقای حسین‌زاده بود با خود از منزل این هنرمند برده‌اند.

به گزارش زمانه، در ادامه‌ی فشار بر وکلای آذربایجان، پروانه‌ی فعالیت نقی محمودی، وکیل دادگستری آذربایجان به خاطر فعالیت‌هایی که در پیوند با موکلین سیاسی و حقوق بشری داشت تمدید نشده است.
در همان حال منابع رسمی از خشک شدن ۷۰ درصد از مساحت دریاچه ارومیه و تبدیل شدن آن به شوره‌زار خبر دادند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی درجلسه¬ی گرامی‌داشت هفته‌ی هوای پاک در ارومیه گفته است، تاکنون بیش از ۲۵ میلیارد مترمکعب از آب دریاچه ارومیه کاهش یافته است.کارشناسان بر این باورند بی‌توجهی و عدم برنامه‌ریزی صحیح از سوی مسئولان یکی از عوامل کاهش آب دریاچه‌ی ارومیه طی سال‌های گذشته بوده است.

 

بلوچستان

طی هفته‌ی گذشته شماری از شهروندان بلوچ توسط نیروهای امنیتی و انتظامی در مناطق مرزی کشته شدند و بازداشت¬های گسترده در بلوچستان همچنان ادامه دارد.وب‌سایت زاهدان نیوز که وابسته به جمهوری اسلامی است، نوشت: «تعدادی از اشرار مسلح که قصد انجام عملیات کمین در مسیر نیروهای هنگ مرزی سراوان در بخش جالق را داشتند، با هوشیاری مامورین هنگ مرزی خود در کمین نیروهای این هنگ گرفتار شدند.»

بر اساس این گزارش در این درگیری یک نفر که به شدت مجروح شده بود، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است.از سوی دیگر به گزارش سایت رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)، ۶۰ نفر به اتهام خرید و فروش مواد مخدر و سرقت در بلوچستان بازداشت شدند.

در این زمینه سرهنگ محسن عطار، رئیس پلیس آگاهی سیستان و بلوچستان گفته است: «با هدف اجرای طرح مبارزه با سارقان در مدت چهار روز، ۵۴ سارق منزل، مغازه، كیف قاپ و وسایط نقلیه در استان شناسایی و دستگیر شدند.»غلامعلی نكویی، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان هم از دستگیری یازده نفر به اتهام چهار خرید و فروش مواد مخدر خبر داد.

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته بیش از ۴۰ تن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی به اتهامات مشابهی دستگیر شده‌اند.کارشناسان مسائل بلوچستان بر این باورند، بازداشت و کشتار شهروندان بلوچ به بهانه‌ی حفظ امنیت و مبارزه با مواد مخدر به امری روزانه تبدیل شده است.بدین‌ترتیب در هفته‌ی گذشته، ضمن بازداشت‌های گسترده در بلوچستان و آذربایجان، شاهد اعدام و کشته شدن تعدادی از شهروندان کرد و بلوچ بودیم بدون این‌که نام یا تعداد آنان ذکر شود.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما